تبیان، دستیار زندگی

درباره نماز آیات چه می دانید؟

اگر در یك ركعت از نماز آیات، پنج مرتبه حمد و سوره بخوانیم و در ركعت دیگر یك حمد بخوانیم و سوره را پنج قسمت كنیم اشكال ندارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

نماز آیات

نماز آیات به واسطه چهار چیز واجب می‎شود:

اول و دوم ـ گرفتن ماه و خورشید اگر چه مقدار كمی از آنها گرفته شود و كسی هم از آن نترسد.

سوم ـ زلزله اگر چه كسی هم نترسد.

چهارم ـ رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ و مانند اینها.

از آیات آسمانی در صورتی كه بیشتر مردم بترسند، و در حوادث زمینی نیز كه موجب ترس بیشتر مردم می‎شود، احتیاط واجب خواندن نماز است.

نماز آیات دو ركعت است و در هر ركعت پنج ركوع دارد و دستور آن به دو صورت وارد شده است:

صورت اول اینكه انسان بعد از نیت، تكبیر بگوید و یك حمد و یك سوره تمام بخواند و به ركوع رود و سر از ركوع بردارد، دوباره یك حمد و یك سوره بخواند، باز به ركوع رود تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از ركوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و ركعت دوم را هم مثل ركعت اول به جا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.

صورت دوم خواندن نماز آیات این است که  انسان بعد از نیت و تكبیر و خواندن حمد، آیه‎های یك سوره را پنج قسمت كند و یك آیه یا بیشتر یا كمتر از آن را بخواند و به ركوع رود و سر بردارد و بدون این كه حمد بخواند، قسمت دوم از همان سوره را بخواند و به ركوع رود و همین طور تا پیش از ركوع پنجم سوره را تمام نماید، مثلاً به قصد سوره توحید «بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم» بگوید و به ركوع رود، بعد بایستد و بگوید: «قُلْ هُوَ اللهُ اَحَد» دوباره به ركوع رود و بعد از ركوع بایستد و بگوید: «اللهُ الصَّمَد» باز به ركوع رود و بعد بایستد و بگوید: «لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یوُلَدْ» و برود به ركوع باز هم سر بردارد و بگوید: «وَلَمْ یَكُنْ لَهُ كُفُواً اَحَد»و بعد از آن به ركوع پنجم رود و بعد از سربرداشتن، دو سجده كند و ركعت دوم را هم مثل ركعت اول به جا آورد و بعد از سجده دوم تشهد بخواند و سلام دهد.

البته اگر در یك ركعت از نماز آیات، پنج مرتبه حمد و سوره بخوانیم و در ركعت دیگر یك حمد بخوانیم و سوره را پنج قسمت كنیم اشكال ندارد.

صورت اول اینكه انسان بعد از نیت، تكبیر بگوید و یك حمد و یك سوره تمام بخواند و به ركوع رود و سر از ركوع بردارد، دوباره یك حمد و یك سوره بخواند، باز به ركوع رود تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از ركوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و ركعت دوم را هم مثل ركعت اول به جا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد

در این قسمت از نوشتارمان چند مسئله در مورد نماز آیات را از توضیح المسائل آیة الله صافی گلپایگانی دام ظله ذکر کرده و با مطرح کردن یک سوال در این مورد این بحث را به پایان می رسانیم:

مسأله 1519. چیزهایی كه در نماز یومیه واجب و مستحب است، در نماز آیات هم واجب و مستحب می‎باشد. ولی در نماز آیات در صورتی كه به جماعت باشد استحباب گفتن سه مرتبه: «الصَّلاة» بعید نیست.

مسأله 1520. مستحب است بعد از ركوع پنجم و دهم بگوید، «سَمِعَ اللهُ لِمَنْ حَمِدَهْ» و نیز پیش از هر ركوع و بعد از آن، تكبیر گوید ولی بعد از ركوع پنجم و دهم گفتن تكبیر مستحب نیست.

مسأله 1521. مستحب است پیش از ركوع دوم و چهارم و ششم و هشتم و دهم قنوت بخواند. و اگر فقط یك قنوت پیش از ركوع دهم بخواند كافی است.

مسأله 1522. اگر در نماز آیات شك كند كه چند ركعت خوانده و فكرش به جایی نرسد نماز باطل است.

مسأله 1523. اگر شك كند كه در ركوع آخر ركعت اول است، یا در ركوع اول ركعت دوم و فكرش به جایی نرسد، نماز باطل است. ولی اگر مثلاً شك كند كه چهار ركوع كرده یا پنج ركوع، چنان چه برای رفتن به سجده خم نشده، باید ركوعی را كه شك دارد به جا آورده یا نه، به جا آورد و اگر برای رفتن به سجده خم شده، باید به شك خود اعتنا نكند.

مسأله 1524. هر یك از ركوع‎های نماز آیات ركن است كه اگر عمداً یا اشتباهاً كم یا زیاد شود نماز باطل است.

سوال: در کتاب هدایة العباد، ج1، ص 150، م 868 آمده است: « من لم یعلم بالکسوف حتی خرج الوقت الذی هو تمام الانجلاء و... الذی لم یعلم بها حتی مضی الزمان المتصل بها فالاظهر...»

اگر در یك ركعت از نماز آیات، پنج مرتبه حمد و سوره بخوانیم و در ركعت دیگر یك حمد بخوانیم و سوره را پنج قسمت كنیم اشكال ندارد

الف) مراد از عبارت مشخص شده را مرقوم نمایید.

ب) مقدار زمان متصل «بالآیه» را از نظر عرفی بیان فرمایید.

 

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):

توضیح عبارت این است « کسی که علم به کسوف پیدا نکند تا بعد از روشن شدن آفتاب که دیگر هیچ آثار گرفتگی در آن نباشد و دیگر اینکه همه قرص نگرفته باشد با این دو قید: 1- علم بعد از بر طرف شدن کامل کسوف باشد. 2- همه خورشید نگرفته باشد قضا ندارد و اگر در وسط گرفتگی مطلع شود و یا همه خورشید گرفته باشد قضا دارد هر چند بعد از انجلاء بفهمد و مراد از زمان متصل به آیت زمانی است که اگر از کسی سوال شود مثلاً چه زمانی زلزله شد بگوید همین الآن نه اینکه مثلا بگوید نیم ساعت قبل. واله العالم.

 

 


منابع:

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم

سایت آوینی

توضیح المسائل آیة الله صافی گلپایگانی (دام ظله)

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.