سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
استتار یکی از راه‌های دفاعی است که باعث می‌شود حیوانات خود را با طبیعت همگام کنند تا مبادا توسط شکارچیان دیده و به یک غذای خوشمزه تبدیل شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مخفی‌ترین جانوران طبیعت! +عکس


استتار یکی از راه‌های دفاعی است که باعث می‌شود حیوانات خود را با طبیعت همگام کنند تا مبادا توسط شکارچیان دیده و به یک غذای خوشمزه تبدیل شوند.


در طبیعت، هر حیوانی می‌تواند یک تهدید برای دیگر موجودات باشد. همچنین، موجودات جنگل از دست انسان‌ها نیز باید فرار کنند تا مبدا دچار مشکلاتی شوند. بهترین راه برای فرار، استتار کردن است تا دیگر کسی نتواند آن‌ها را رهیابی کند. حیواناتی هستند که نمی‌توانند از خود قدرت‏های دفاعی نشان دهند، پس به سیستم استتار مجهز شده‌اند. برخی از آن‌ها به قدری دقیق هستند که اصلاً نمی‌توان با دقت کم پیدایشان کرد.

مارمولک برگی

استتار جانوران در طبیعت

یکی از بومیان جزیره ماداگاسکار است که در میان حیوانات این منطقه نیز از اندازه و جثه کوچک‌تری برخوردار است، به همین علت خیلی زود شکار می‌شود، پس نیاز به یک راه خوب برای استتار دارد. این مارمولک یک دم بسیار بلند و خمیده دارد که کاملاً مشابه با برگ خشک درختان است. تا به حال شاید حیوانی نبوده است که بتواند آن‌ها را در حالت استتار شکار کند. انسان‌ها نیز خیلی کم می‌توانند آن‏ها را شناسایی و عکس‌برداری کنند.

ماهی سنگی

استتار جانوران در طبیعت

این ماهی که در نوع بالغ خود می‌تواند تا 50 سانتی‌متر رشد کند، بیشتر در سواحل صخره‌ای استرالیا دیده می‌شود. استتار این ماهی به وسیله بدن سنگی مانندش می‌تواند کنار صخره‌ها به راحتی مخفی شود. این ماهی با استتار قابل توجهی که دارد، سم‏های خطرناکی نیز از بدنش خارج می‌کند، به طوری که توانایی کشتن انسان‏ها را به راحتی دارد. البته این سم خطرناک، انسان‌ها را فقط تا مدتی فلج می‌کند، ولی گزارش مرگ تا به حال نداشته است. نکته دیگری که باید در مورد آن توضیح داد این است که این ماهی می‌تواند تا 24 ساعت بیرون آب زنده بماند.

حشره بید

استتار جانوران در طبیعت

بیش از 200 نوع مختلف از این حشره در دنیا وجود دارد که بساری از آن‌ها در شرق آمریکا یافت می‌شوند. این حشره دارای دو بال است که هر کدام ترکیب رنگ مخصوص به خود را دارند. بال بالایی که زمان پرواز نمایان می‌شود، به رنگ های زرد، قرمز و نارنجی است، اما بال پایینی می‌تواند خاکستری و طوسی باشد. به غیر از بال‌ها، بدن این حشره نیز کمی نامرئی است چرا که بر روی هر سطحی می‌تواند استتار کند.

اژدهای دریاها

استتار جانوران در طبیعت

باز هم یک موجود زیبا با قابلیت استتار باورنکردنی در جزایر جنوبی استرالیا که نزدیک به 35 سانتی‌متر رشد می‌کند. این موجود بدنی لاغر و همچنین اندامی جالب دارد. بدن آن‌ها به گونه‏های نرم است که می‌توانند خود را به راحتی در میان جلبک‏های دریایی پنهان کنند. همچنین رنگ بدن این موجود دقیقاً مانند گیاهان دریایی این خطه از آب‌هاست. بسیاری از زیست‌شناسان این موجود را از اقوام اسب آبی می‌دانند.

Tawny Frogmouth

استتار جانوران در طبیعت

یکی از اقوام جغدهاست که بیشتر در مناطقی با جو استرالیا زندگی می‌کند که مانند بسیاری از جغدهای دیگر، قدرت استتار بسیار عالی دارد. البته این موجود در میان همه جغدها به راحتی می‌تواند روی درخت‌ها استتار کند، به طوری که حتی با جثه بزرگش نیز قابل شناسایی نخواهد بود. بدن این جغد به مانند تنه یک درخت کهنه می‌ماند که پیدا کردنش را بسیار سخت می‌کند. این جغدها به صورت شبانه شکار می‌کنند و معمولاً حشره‌هایی را می‌خورند که در نقاط روشن هستند. از آنجایی که شب‌ها، بیشتر نورها از چراغ‌های خودروهای در حال حرکت به‌دست می‌آید، به همین علت بسیاری از آن‌ها با خودروها تصادف می‌کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

برای بزرگ‌نمایی تصاویر، بر روی آن‌ها كلیك كنید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: golbanoo

 

مطالب مرتبط:

كوچولوهای حیات وحش + عكس

پرندگان خشمگین!

ماجرای روباهی که از شرم سکته کرد!

آفتاب‌پرست 16 میلی‌متری + تصاویر

10 جانور که بیشتر از همه آدم می‌کشند

زندگی مورچه‌ها

آلبوم تصاویر: دنیای حلزون‌ها

حیوانات خنده‌رو!

تصاویری زیبا از دنیای پرندگان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین