سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
9 وزنه بردار دوپینگی در اردوی تیم ملی ! در حالی كه پنج روز تا آغاز هفتاد و پنجمین دوره‌ی مسابقات جهانی وزنه‌برداری در سال 2006 باقی مانده، روز شنبه از سوی فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری به فدراسیون ایران اعلام شد كه تیم كشو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبری كه ورزش ایران را شوكه كرد‌

9 وزنه بردار دوپینگی در اردوی تیم ملی !


در حالی كه پنج روز تا آغاز هفتاد و پنجمین دوره‌ی مسابقات جهانی وزنه‌برداری در سال 2006 باقی مانده، روز شنبه از سوی فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری به فدراسیون ایران اعلام شد كه تیم كشورمان اجازه‌ی حضور در این مسابقات را ندارد.

شنبه از سوی فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری (IWF) اعلام شد كه نتیجه‌ی اولیه‌ی تست دوپینگ 9 نفر از یازده وزنه‌بردار تیم ملی ایران كه دو هفته‌ی گذشته از سوی آژانس بین‌المللی ضد دوپینگ «وادا» گرفته شده بود، مثبت بوده و تیم ایران نمی‌تواند در مسابقات جهانی وزنه‌برداری حضور پیدا كند.

بدین ترتیب یوردان گئورگی ایوانف، سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری شنبه به تمام وزنه‌برداران اعلام كرد كه می‌توانند به خانه‌های خود بروند، در حالی كه باید 9 وزنه‌بردار كشورمان دیشب به دومینیكن می‌رفتند.

فدراسیون جهانی وزنه‌برداری اعلام كرده كه نتایج نهایی این آزمایش به صورت رسمی تا روز جمعه‌ی هفته‌ی جاری، همزمان با آغاز مسابقات جهانی به فدراسیون اعلام می‌شود و این خبر اولیه برای عدم اعزام تیم به مسابقات جهانی بوده است.

پس از صحبت‌های سرپرست تیم ملی وزنه‌برداری اعلام شد كه به غیر از حسین رضازاده و اصغر ابراهیمی، نمونه دوپینگ سایر وزنه‌برداران تیم ملی ایران مثبت اعلام شده است.

به دنبال نشستی كه شنبه شب در محل كمپ تیم ملی برگزار شد، یوردان گئورگی ایوانف به همه وزنه‌برداران اعلام كرد كه به غیر از رضازاده و ابراهیمی، سایر وزنه‌برداران تیم ملی دوپینگی هستند.

بدین ترتیب تمرینات ساعت 12 تا 3 بامداد دیروز لغو شد و همه‌ی وزنه‌برداران برای رفتن به منازلشان آزاد شدند.

همچنین در نشست دیروز مسوولان سازمان تربیت بدنی و كمیته‌ی ملی المپیك با رییس فدراسیون وزنه‌برداری و ایوانف، سرمربی تیم ملی به دلیل به كار بردن مكملی آلوده در رژیم غذایی ورزشكاران، چهار روز پیش از نمونه‌گیری نمایندگان WADA ، كلیه‌ی مشكلات بوجود آمده برای 9 تن از وزنه‌برداران تیم ملی ایران را بر عهده گرفت.

قرار بر این شد كه ایوانف با حضور در فدراسیون جهانی وزنه‌برداری به مسوولان این فدراسیون توضیح دهد.

ایوانف در این جلسه اعلام كرد كه از وجود آلودگی در مكمل غذایی وزنه‌برداران آگاهی نداشته است و تنها برای بالا بردن توانمندی وزنه‌برداران به صورتی عادی برای آنها از مكمل غذایی استفاده كرده است.

بنابر اعلام نزدیكان فدراسیون وزنه‌برداری، مرادی و ایوانف امشب به دومینیكن می‌روند تا با حضور در كنگره‌ی مسابقات، شرایط حضور تیم ملی را در مسابقات جهانی مهیا كنند.

در صورت محرومیت تیم ملی وزنه‌برداری ایران، نه تنها مسابقات جهانی سال 2006، بلكه وزنه‌برداران ایران در بازی‌های آسیایی هم نمی‌توانند شركت كنند.

این درحالی است كه وزنه‌برداری ایران سال قبل از محرومیت یك ساله به علت دوپینگ 5 وزنه‌بردار خارج شده بود.

همچنین به دنبال مثبت اعلام شدن آزمایش اولیه دوپینگ وزنه‌برداران ایران، سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک اعلام کردند كه با خاطیان برخورد خواهد شد.

در بیانیه سازمان و كمیته المپیك آمده است: «از آن جا که همواره ورزش پاک مورد تاکید مسوولان ورزش کشور بوده است، از اعزام این تیم به رقابت‌های جهانی دومینیکن جلوگیری می‌شود. بدیهی است با اعلام نتایج نهایی آزمایش‌ها و در صورت مثبت بودن با عاملان و مسببان این قضیه برخورد قانونی به عمل خواهد آمد.»

حسین رضازاده نیز گفت: من از خودم مطمئن هستم و همه‌ی مردم بدانند كه قهرمان‌شان سالم است.

قوی‌ترین مرد جهان و قهرمان دو دوره‌ی بازی‌های المپیك در گفت‌وگو اظهار كرد: چیزی به صورت رسمی در مورد دوپینگی شدن وزنه‌برداران تیم و عدم اعزام تیم ملی وزنه‌برداری به مسابقات جهانی به ما اعلام نشده است. اما بنا بر اخباری كه من شنیده‌ام فدراسیون جهانی اعلام كرده كه من به عنوان تنها ایرانی اجازه‌ی حضور در مسابقات را دارم.

رضازاده در پاسخ به این سوال كه آیا تو نیز فكر می‌كنی در بین 9 وزنه‌بردار دوپینگی باشی یا خیر؟ به ایسنا گفت: من از خودم مطمئن هستم و حتی زمانی كه آزمایش می‌دادم مطمئن بودم كه داروی غیر مجاز مصرف نكرده‌ام. امیدوارم همه چیز به زودی مشخص شود و معلوم شود كه من دوپینگی نیستم.

سخنگوی سازمان تربیت بدنی نیز در این خصوص به ایسنا گفت: «در مساله‌ی دوپینگ ملی‌پوشان تیم ملی وزنه‌برداری، ورزشكاران مقصر نیستند و سازمان پس از انجام بررسی‌های بیشتر با خاطیان برخورد خواهد كرد.»

محمد آخوندی اظهار كرد: «در این مورد ورزشكاران مقصر نیستند و پس از انجام بررسی‌های بیشتر سرمربی و فدراسیون مورد بازخواست قرار خواهند گرفت. در آخرین آزمایشی كه از ملی‌پوشان وزنه‌برداری در اردبیل انجام شد تا آزمایش مسوولان «وادا» یك ماه می‌گذرد اما، نتیجه‌ی آزمایش اول منفی بود و در آزمایشی كه توسط مسوولان آژانس بین‌المللی ضد دوپینگ انجام شد، نه نمونه مثبت شده است. در این میان سازمان تربیت بدنی وظیفه‌ی خود را به رغم محدودیت‌های مالی و امكاناتی انجام داده و از ورزشكاران آزمایش دوپینگ گرفته است. برای مسولان ورزش، ورزش پاك مهمتر از هر مدال آسیایی و جهانی است.»

وی ادامه داد: «سازمان تربیت بدنی از طریق ستاد ملی مبارزه با دوپینگ همواره وضعیت ورزشكاران را مورد بررسی قرار می‌دهد و از خرداد تا شهریور امسال تا به حال دو بار از ملی‌پوشان وزنه‌برداری تست دوپینگ به عمل آمد كه تمام نتایج آن منفی بوده است.»

آخوندی ادامه داد: «سازمان تربیت بدنی در تلاش است تا به رغم كمبودهای امكاناتی با تمام وجود به ریشه‌كن شدن دوپینگ مبادرت ورزد و با كمكی كه رییس سازمان تربیت بدنی انجام داده با جدیت بیشتر در پی از بین بردن دوپینگ در ورزش هستیم.»

خبر دوپینگ نه وزنه‌بردار پیش از اعزام به رقابت‌های جهانی دومینیكن، ورزش ایران را شوكه كرد.

علی دهقانیان یكی از این ورزشكاران بود كه WADA آزمایش دوپینگ او را مثبت اعلام كرده است. دهقانیان كه نظیر هم تیمی‌هایش از این خبر سرخورده و ناامید شده است به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت:« ما همیشه زیر نظر فدراسیون و ایوانف كار می‌كردیم و مكمل‌های غذایی كه آنها سفارش می‌كردند را مصرف می‌كردیم. فدراسیون وزنه‌برداری مسوول این ماجراست و ما از آنها شكایت خواهیم كرد.»

دهقانیان درباره‌ی پیامدهای این فاجعه‌ی ورزشی گفت:« وزنه‌برداری ایران ضربه‌ی بسیار سختی خورد. ما برای این مملكت زحمت می‌كشیم و خودمان را برای رقابت‌های جهانی آماده كرده بودیم. ما نابود شدیم.»

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین