سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تعدادی از ناشران حضور نداشتند، برخی از این ناشر‌ها اجازه‌ حضور در نمایشگاه را نداشته‌اند و برخی دیگر هم خودشان به نمایشگاه نیامده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گفتگو با ناشرانی که اختیاری و اجباری به نمایشگاه نیامده‌اند


در بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تعدادی از ناشران حضور نداشتند، برخی از این ناشر‌ها اجازه‌ حضور در نمایشگاه را نداشته‌اند و برخی دیگر هم خودشان به نمایشگاه نیامده‌اند.

گفتگو با ناشرانی که اختیاری و اجباری به نمایشگاه نیامده‌اند

نشر‌های روزنه، چشمه، کتاب روشن، روشنگران و مطالعات زنان و طرح نو در حوزه‌ نشر عمومی، همچنین نشر رسم در حوزه‌ گرافیک، نشر‌های تیمورزاده، حیان و اباصالح در حوزه‌ پزشکی و نشر امید فردا از جمله نشرهایی هستند که در این دوره از نمایشگاه کتاب حضور نداشتند.

یوسف انصاری، مدیر بخش داستان نشر روزنه، درباره علت حضور نداشتن این نشر در بیست‌وششمین نمایشگاه کتاب تهران می‌گوید: نمی‌دانم چرا به ما اجازه نداند، ما به موقع ثبت‌نام کرده‌ بودیم، دیگر این‌که کتاب‌های‌مان هم نه تنها از حد نصاب تعریف‌شده کم‌تر نبود، بلکه بیش‌تر هم بود. ناگزیر خودمان در محل نشر نمایشگاهی به مدت یک هفته و تخفیف 10 درصدی برگزار کردیم.

مهدی صادقی، مدیر نشر رسم، علت ممانعت از حضور این نشر در نمایشگاه کتاب را شکایت این انتشارات از معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در سال گذشته عنوان می‌کند.

او مدعی واگذاری غرفه‌های داخل شبستان به کسانی غیر از ناشران داخلی تحت عنوان اسپانسر و دریافت رقم‌های چند ده میلیونی و چند صد میلیونی از آن‌ها و ممانعت از حضور ناشران معترض به سیاست‌های معاونت فرهنگی ارشاد است.

شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان، نیز می‌گوید: ما اصلا درخواست حضور در نمایشگاه نداشتیم و ثبت‌نام نکردیم، زیرا به مناسب نبودن محل برپایی نمایشگاه انتقاد داشتیم، از همین‌رو مانند چند سال اخیر در نمایشگاه شرکت نکرده‌ایم.

همچنین فرهاد تیمور‌زاده، مدیر انتشارات تیمور‌زاده، علت حضور نداشتن این ناشر در نمایشگاه کتاب را نوعی انتقاد عنوان می‌کند و می‌گوید: تا وقتی رویکرد وزارت‌ ارشاد به رویکردی فرهنگی تغییر نکند، در نمایشگاه حضور پیدا نمی‌کنیم. متأسفانه دو سال پیش وقتی ما در اعتراض به یک مسأله‌ی صنفی و کم ‌بودن فضای غرفه حرف زدیم، بهمن دری، معاون سابق فرهنگی، به مأموران حراست گفت، غرفه‌ی تیمور‌زاده را جمع کنند، و در حالی‌که دیوان عدالت اداری رأی بر بازگشایی این غرفه داده بود، آن‌ها روز آخر اجازه‌ی بازگشایی غرفه‌ی ما را دادند. ما در اعتراض به این رفتار‌ها سال گذشته و امسال به نمایشگاه نرفتیم و از اول اردیبهشت تا پایان این ماه در ‌کتاب‌فروشی مرکزی تیمورزاده واقع در خیابان 16 آذر 31 درصد تخفیف می‌دهیم.

این ناشر همچنین از فیلتر شدن سایت انتشاراتش انتقاد می‌کند.

نشر‌های روزنه، چشمه، کتاب روشن، روشنگران و مطالعات زنان و طرح نو در حوزه‌ نشر عمومی، همچنین نشر رسم در حوزه‌ گرافیک، نشر‌های تیمورزاده، حیان و اباصالح در حوزه‌ پزشکی و نشر امید فردا از جمله نشرهایی هستند که در این دوره از نمایشگاه کتاب حضور نداشتند

حسین پایا، مدیر نشر طرح نو، نیز می‌گوید: ما علی‌رغم این که هر سال درخواست حضور در نمایشگاه را می‌دهیم و فرم ثبت‌نام را پر می‌کنیم، اما به نمایشگاه راه‌مان نمی‌دهند. الآن سه سال است اجازه‌ی حضور در نمایشگاه را نداریم و هشت سال است به آثار نشر طرح نو مجوز چاپ نمی‌دهند. از آن‌جایی که به دلیل مشکل‌ مالی ناگزیر به واگذاری کتاب‌فروشی طرح نو شدیم، الآن امکان این را هم نداریم خودمان نمایشگاه برپا کنیم. در حالی‌که در این وضعیت به فروش کتاب‌ها‌ی‌مان نیاز داریم و داریم با چنگ و دندان این نشر را حفظ می‌کنیم.

نشر چشمه دیگر ناشری است که در این دوره از نمایشگاه حضور ندارد، چرا که فعالیت این ناشر به حالت تعلیق درآمده است. اما هم‌زمان با برپایی نمایشگاه کتاب، کتاب‌های کتاب‌فروشی این نشر در خیابان کریم‌خان زند با تخفیف به علاقه‌مندان عرضه می‌شد.

همچنین یکی از دست‌اندرکاران نشر‌های حیان و اباصالح می‌گوید: متأسفانه از سال 1389 به ما اجازه‌ی حضور در نمایشگاه کتاب تهران داده نمی‌شود. در نمایشگاه‌های استانی هم اجازه‌ی حضور نداریم؛ در حالی‌که ما بر اساس آیین‌نامه‌ها و قوانین حضور در نمایشگاه کتاب، هیچ مشکلی نداریم.

نشر کتاب روشن هم سال گذشته مجوز فعالیتش تمدید نشد و کتاب‌فروشی این نشر هم برای بدل شدن به بانک تعطیل شد.

همچنین علی بابایی، مدیر نشر امید فردا، عنوان می‌کند، چهار سال است اجازه‌ی حضور در نمایشگاه کتاب را ندارند.

او همچنین مطرح می‌کند که ناشران دیگری مانند نشرهای جیحون، آهنگ دیگر، گام نو، بقعه، صمدیه و چند نشر دیگر از حضور در نمایشگاه کتاب محروم‌اند.

 

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین