تبیان، دستیار زندگی
بحث و بررسی زندگانی ائمه (علیهم السلام) و نقد و تحلیل خصوصیات دشمنان آن بزرگواران و مسائل مربوط به جامعه آن عزیزان، از جمله مباحث و مسائلی است که اگر بدرستی صورت پذیرد و مبتنی بر استناد صحیح و شیوه ای کارآمد باشد؛ در تصحیح موضع، وسعت دید، و طرز نگرش معتقد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتاب «تحلیلی از زندگانی امام هادی علیه السلام»

بحث و بررسی زندگانی ائمه (علیهم السلام) و نقد و تحلیل خصوصیات دشمنان آن بزرگواران و مسائل مربوط به جامعه آن عزیزان، از جمله مباحث و مسائلی است که اگر بدرستی صورت پذیرد و مبتنی بر استناد صحیح و شیوه ای کارآمد باشد؛ در تصحیح موضع، وسعت دید، و طرز نگرش معتقدان و شیفتگان آنان سهم بسزایی خواهد داشت. محقق اندیشور، جناب آقای باقر شریف القرشی، در ضمن نگارش آثاری گراسنگ در ابعاد مختلف فرهنگ اسلامی، به تحلیل و بررسی زندگانی ائمه اطهار (علیهم السلام) نیز پرداخته اند؛ که از جمله آنهاست کتاب «تحلیلی از زندگانی امام هادی (علیه السلام)».

امام هادی

مۆلف محترم در فصل اول این کتاب به تاریخ ولادت و رشد آن بزرگوار در بیت امامت، و دیدگاه مۆلفان دربارهی وی پرداخته است؛

و در فصل دوم مظاهر شخصیت و حضور عینی امام (علیه السلام) را در جامعه بررسی کرده است.

فصل سوم با عنوان علوم و معارف آن حضرت، که بیانگر بخشی از روایات امام (علیه السلام) است به موضوعات مختلفی رسیدگی کرده و در ضمن به سند و متن و شرحهای زیارت جامعه نیز اشاره نموده است.

در فصل بعدی به گزارش اصحاب و راویان امام (علیه السلام) پرداخته و از 177 راوی یاد کرده است.

فصلهای بعدی کتاب زندگانی امام (علیه السلام) را در سامراء، اوضاع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی دوران امامت امام به نقد و بررسی گذاشته شده؛ و در ضمن آن چهره های پلید حاکمان زمان آن حضرت را ترسیم کرده، و بخوبی موضع اصولی امام (علیه السلام) را در مقابل آنان تبیین کرده است. در همین فصل اشاراتی است گویا به حرکتهای ستم ستیزانه ی تشیع، و نقش شعر و شاعری در آن زمان، گزارش تحلیلی جریانهای فکری انحرافی و موضع امام (علیه السلام) در مقابل آنها نیز از فصول خواندنی و تنبه آفرین کتاب است.

با نظر به اینکه کتاب در مجموع اثری است خواندنی و سودمند، کنگره جهانی حضرت رضا علیهالسلام اقدام به ترجمه آن نمود تا فارسی زبانان نیز بتوانند از این اثر مفید استفاده کنند.

دانلود کتاب

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


منبع: مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.