سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مورچه‌ها از جمله حشراتی هستند که می‌توانند در هر مکانی و در هر شرایطی زندگی کنند. چرا که راه خود را به راحتی از اعماق زمین به سطح خاک و حتی به طبقه‌های بالای ساختمان‌ها می‌رسانند!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اسباب کشی مورچه‌ها از خانه

مورچه‌ها از جمله حشراتی هستند که می‌توانند در هر مکانی و در هر شرایطی زندگی کنند. چرا که راه خود را به راحتی از اعماق زمین به سطح خاک و حتی به طبقه‌های بالای ساختمان‌ها می‌رسانند! اما در  هر حال، وجود آن‌ها در خانه برای همه ما آزار دهنده است.

تجمع آن‌ها در مکان‌هایی که ذره‌ای غذا در آنجا افتاده یا پخش شدن خرده‌های مواد غذایی در جای جای خانه و از همه بدتر ورود آن‌ها به درون بسته‌های مواد خوراکی مانند قند و شکر، هر خانه‌داری را به ستوه می‌آورد.

شاید تا به حال اقدامات زیادی برای از بین بردن و دور نگه داشتن آن‌ها انجام داده باشید که البته خیلی اوقات هم بی‌فایده بوده‌اند.  

در اینجا راهکارهایی را معرفی کرده‌ایم که به شما در از بین بردن و دور کردن این مورچه‌های مزاحم کمک می‌کند.

دیوار چسبناک

اگر در خانه مورچه دارید، همیشه شاهد رژه این کوچولوهای پرخور روی کابینت و به خصوص در حوالی مواد شیرین مانند شکر یا ظرف شیرینی هستید. برای جلوگیری از دسترسی آن‌ها به این مواد شیرین، دور تا دور ظروف را نوار چسبی با میزان چسبندگی بالا قرار دهید. توجه داشته باشید که قسمت چسبناک چسب باید به سمت بالا باشد که چسبندگی آن مانع  عبور مورچه‌ها و دسترسی آنها به مواد شود.

خطی از گچ

با کشیدن خطی از گچ در محدوده ورودی خانه، مورچه‌ها را عاجز کنید! مورچه‌ها به دلیل وجود کربنات کلسیم موجود در گچ فراری می‌شوند. علاوه بر آن می‌توانید مقداری از پودر گچ را اطراف نهال یا دیگر گیاهان باغ یا باغچه بپاشید تا از حضور مورچه‌ها و دیگر حشرات جلوگیری کنید.

آرد

نواری از آرد را در پشت قفسه‌های انبار یا آشپزخانه و هر جای دیگری که مشاهده می‌کنید مورچه‌ها از آنجا وارد خانه می‌شوند، بریزید. با این کار، مورچه‌ها نمی‌توانند از این خط آردی عبور کنند.

لیمو

برای جلوگیری از وجود مورچه‌ها در آشپزخانه نیازی به حشره‌کش نیست. تنها چیزی که به آن نیاز دارید لیمو است. ابتدا مقداری آب لیمو را روی آستانه در، لبه و تاقچه پنجره‌ها بریزید سپس مقداری از آب لیمو را روی هر سوراخ و شکافی که مورچه‌ها داخل آن می‌روند بچکانید. در نهایت تکه‌های کوچکی از پوست لیمو را در اطراف در بیرونی و داخل آن پخش کنید. با این کار مورچه‌ها متوجه می‌شوند که اجازه ورود ندارند. لیمو همچنین در برابر سوسک‌ها و کک‌ها نیز موثر است. آب چهار عدد لیمو را همراه با پوست آنها با دو لیتر آب مخلوط کنید و با آن کف زمین را بشویید. آنگاه می‌بینید که سوسک‌ها و کک‌ها چگونه فرار می‌کنند؛ چرا که آن‌ها از این بو متنفرند.

پرتقال

اگر مورچه‌ها به باغچه، پاسیو و داخل خانه‌تان هجوم آورده‌اند و می‌خواهید از شر این مهاجمان کوچک خلاص شوید، مقداری پوست پرتقال و یک لیوان آب گرم را درون مخلوط کن بریزید تا پوره نرمی ‌به دست بیاید. به آرامی ‌این محلول را اطراف و داخل لانه مورچه‌ها بریزید تا پیغام اسباب کشی به گوش آن‌ها برسد!

فلفل

برای همه ما اتفاق افتاده است که مورچه‌ها را در حال رژه رفتن در کنار ظرف شکر و قندان ببینیم. کمی‌فلفل چیزی است که این مورچه‌ها نیاز دارند! مقداری از فلفل قرمز را روی نقاطی مانند داخل کابینت و سطح رویی آن که مورچه‌ها در آن تردد می‌کنند، بریزید. با این کار به مورچه‌ها پیغام می‌دهید که شکری در کار نیست!

اگر لانه مورچه‌های مهاجر نزدیک خانه شماست و این قضیه موجب شده است که آن‌ها به آشپزخانه شما تغییر مکان دهند، فلفل قرمز می‌تواند به شما کمک کند تا از شر آن‌ها خلاص شوید. مقداری فلفل را درون سوراخ لانه مورچه‌ها بریزید و با آن‌ها خداحافظی کنید!

نمک

اگر تعداد مورچه‌ها در خانه شما رو به افزایش است، با پاشیدن مقداری نمک در کنار و اطراف در یا به طور مستقیم در مسیر  آن‌ها، جلوی ورود آن‌ها را بگیرید.

ادویه‌ها

آرد، شکر و میوه رسیده فلفل قرمز می‌تواند مورچه‌ها را به دام بیندازد. برای حفاظت از این مواد درون ظرف‌های آن‌ها یک برگ بو بیندازید. می‌توانید برگ را بر روی در قوطی یا ظرف بچسبانید. این ترفند را می‌توانید درون کابینت هم انجام دهید. درون کیسه کوچکی برگ بو، چوب دارچین یا گل میخک بگذارید. تا وقتی که این بوی خوش آنجا باشد، مورچه‌ها در آن نواحی آفتابی نمی‌شوند.

سرکه

اگر می‌خواهید مورچه‌ها را حتی از لانه‌شان هم فراری دهید، دستورالعمل زیر را اجرا کنید. مقدار مساوی آب و سرکه سفید را درون یک بطری آب پاش بریزید و سپس آن را روی لانه مورچه‌ها و دیگر نقاطی که آنها را مشاهده می‌کنید اسپری کنید. مورچه‌ها از بوی سرکه متنفر هستند به همین دلیل زمان زیادی طول نمی‌کشد که آ‌ن‌ها به جای دیگری نقل مکان کنند. همچنین می‌توانید این اسپری را برای مسافرت‌ها، پیک نیک و نقاطی  که کودکان‌تان در آنجا مشغول بازی هستند نگه دارید. اگر در منزل و اطراف آن، لانه مورچه زیادی وجود دارد برای تسریع از دوری آن‌ها از سرکه بیشتری استفاده کنید.

برترین ها


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: bilgisaiar

 

مطالب مرتبط:

آلبوم تصاویر: زندگی مورچه‌ها

دنیای شگفت انگیز مورچه‌ها

شگفتی‌های مورچه

راه دور کردن مورچه‌ها از آشپزخانه

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین