سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رژیم صهونیستی بار دیگر ماهیت پلید خود را با حمله به سوریه نشان داد. حدود دو سال بی تفاوتی به صورت رسمی و عدم واکنش به موضوع سوریه، بی دلیل نبود و این رژیم برنامه های خصمانه خود را در منطقه با حمله به سوریه یک بار دیگر آشکار کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا رژیم صهیونیستی وارد جنگ مستقیم می‌شود؟


رژیم صهونیستی بار دیگر ماهیت پلید خود را با حمله به سوریه نشان داد. حدود دو سال بی تفاوتی به صورت رسمی و عدم واکنش به موضوع سوریه، بی دلیل نبود و این رژیم برنامه های خصمانه خود را در منطقه با حمله به سوریه یک بار دیگر آشکار کرد.

سوریه و اسرائیل

چندی است اخبار حمله اسرائیل به سوریه، کشوری که بیش از دو سال است در آتش غضب و خشم دشمنان اسلام و مسلمین می سوزد، سرخط اخبار تمام شبکه های خبری دنیا و نقل محافل سیاسی و بین المللی شده است. تحرکات جدید اسرائیل در منطقه حکایت از چراغ سبز آمریکا به این رژیم برای تعدی دارد. از حدود 2 سال پیش که تحولات سوریه با حمایت کشورهای غربی و هم پیمانان منطقه ای شان و با حمایت از تروریست ها آغاز شد، رژیم صهیونیستی واکنش خاصی به موضوع نشان داد اگرچه معلوم بود که به عنوان عاملی جهت تحریک گروههای تروریستی و معارض عمل می کند. البته از ماهیت این رژیم کاملا معلوم بود که به زودی واکنش خاص خود را که چیزی جز جنگ و تعدی نیست را علنی خواهد کرد. این بار در بهبوبه یک جنگ تمام عیار داخلی در سوریه که کل منطقه را تهدید می کند، اسرائیل وارد عمل شد و با بمباران و موشک باران سوریه به بهانه های واهی، خواستار ایفای نقش در بحران این کشور شد تا به زعم خود زمینه سقوط بشار اسد را فراهم کند. از سوی دیگر این اقدامات دقیقا پس از اظهار نظرهای مقامات آمریکایی صورت گرفت که بحث حمله نظامی به سوریه را به دلیل استفاده دولت اسد از گازهای شیمیایی بر علیه مخالفان، مطرح کردند. در حالی که در تازه ترین اظهار نظر مقامات سازمان ملل اعلام کرده اند که مخالفان از این گازها استفاده کرده اند و دولت اسد در این زمینه نقشی نداشته است. کارلا دل پونته، دادستان ارشد دادگاه کیفری بین‌المللی و مسوول کمیته مستقل تحقیقات وابسته به سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در سوریه در مصاحبه با شبکه ایتالیایی RSI اعلام کرد که اطلاعات و شواهدی که اعضای کمیته بین‌المللی در دیدار با پزشکان متخصص و آسیب دیدگان جمع‌آوری کرده‌اند، نشان می‌دهد که از گاز اعصاب سارین در سوریه استفاده شده است. پونته خاطرنشان کرد که براساس شواهد به دست آمده مخالفان مسلح در سوریه با به کارگیری گاز سارین از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند.

دولت سوریه نیز در اقدامی برای پاسخ حمله اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه، سامانه‌های موشکی خود را برای رویارویی با اسرائیل مستقر کرده و موشک‌هایش را به سوی سرزمین‌های اشغالی نشانه‌ رفته است

اما این مساله و خوی جنایتکارانه اسرائیل عاملی شد که این رژیم وارد عمل شود تا بحران جدید در منطقه ایجاد نماید. در این راستا یکی از مقام‌های ارشد در تاسیسات نظامی سوریه گفت که اسرائیل در حمله به تاسیسات نظامی از موشک‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده است. این مقام ارشد تاسیسات نظامی سوریه که در نزدیکی محل حادثه در حومه دمشق حضور داشت، گفته است که وقتی این انفجار رخ داد فکر کردیم که زلزله شده است. اما سپس یک انفجار مهیب به همراه آتش گسترده طلایی رنگ مشاهده کردیم که نشان می‌دهد اسرائیل از موشک‌های اورانیوم ضعیف شده استفاده کرده است. به عقیده این مقام ارشد سوری این حمله بیشتر با هدف سیاسی صورت گرفته تا با هدف نظامی. امری که بسیاری از ناظران بین المللی بر آن صحه گذاشته اند.

سوریه و اسرائیل

این حملات اسرائیل موج گسترده ای از نگرانی را در منطقه و جهان به بار آورد و واکنش های مختلفی نیز از سوی کشورها و سازمان های بین المللی صورت پذیرفت. در این راستا دبیرکل سازمان ملل با ابراز نگرانی نسبت به احتمال بالا گرفتن تنش، از سوریه و رژیم صهیونیستی خواست تا خویشتنداری پیشه کنند و به تمامیت ارضی یکدیگر احترام بگذارند. بان کی مون در بیانیه ای اعلام کرد که سازمان‌ ملل در حال حاضر جزئیات حمله اسرائیل به سوریه را در اختیار ندارند و ما در وضعیتی نیستیم که بتوانیم به شکلی مستقل درباره آنچه اتفاق افتاده تحقیق کنیم. در همین حال فیصل المقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه در گفتگو با شبکه سی ان ان آمریکا، اعلام کرد که حمله اسرائیل به مرکز مطالعات علمی نظامی در دمشق، اعلام جنگ از سوی اسرائیل تلقی می‌شود و پاسخی مناسب به آن داده خواهد شد. وی همچنین این حمله را هم‌پیمانی میان گروه‌های تروریستی تندرو با اسرائیل دانست. اوج حماقت اسرائیل به حدی بود که موج گسترده ای از نگرانی را در منطقه پدید آورد و همگان را نسبت به وقوع جنگی تمام عیار در منطقه و حتی فرا نطقه نگران کرد. در این راستا نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله اخیر اسرائیل به یک مرکز نظامی در نزدیکی دمشق، آن را تجاوز آشکار به تمامیت ارضی سوریه خواند. دفتر ریاست جمهوری مصر نیز حمله اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه را نقض آشکار اصول و قوانین بین‌المللی خواند و اعلام کرد که با هرگونه تجاوز و دست درازی به تمامیت ارضی سوریه و استقلال این کشور به هر بهانه‌ای مخالف است. جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این حمله آن را نقض "خطرناک و غیرقابل قبول" حاکمیت یک کشور عربی دانسته و اعلام کرد که اسرائیل با این اقدام ثابت کرد که به سیاست‌های تروریستی‌اش ادامه می‌دهد.نکته جالب توجه در این زمینه واکنش ائتلاف ملی مخالفان سوریه است که خود به همکاری با رژیم صهیونیستی متهم هستند. این ائتلاف ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به سوریه، اعلام کرد که اسرائیل از وضعیت موجود در سوریه برای اجرای اهداف خود سوء استفاده می‌کند. اما این واکنش مجددا در جهت تضعیف دولت اسد بوده است. در بیانیه ائتلاف آمده است که نظام سوریه مسئول ضعیف شدن ارتش سوریه و حمله اسرائیل به سوریه است.

 دبیرکل سازمان ملل با ابراز نگرانی نسبت به احتمال بالا گرفتن تنش، از سوریه و رژیم صهیونیستی خواست تا خویشتنداری پیشه کنند و به تمامیت ارضی یکدیگر احترام بگذارند

دولت سوریه نیز در اقدامی برای پاسخ حمله اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه، سامانه‌های موشکی خود را برای رویارویی با اسرائیل مستقر کرده و موشک‌هایش را به سوی سرزمین‌های اشغالی نشانه‌ رفته است. همچنین منابع آگاه در دمشق نیز اعلام کردند که مسئولان سوریه اهدافی را داخل اراضی اشغالی مشخص کرده‌اند که به محض هرگونه حمله مجدد اسرائیل به سوریه، آنها هدف قرار خواهند گرفت. این منابع همچنین فاش کردند که سوریه گردانی موسوم به "گردان‌های مردمی" برای رویارویی با اسرائیل در بلندهای‌ اشغالی جولان، تشکیل داده است.

آنچه مسلم است این موضوع است که همکاری تنگاتنگی میان اسرائیل و گروههای تکفیری و تروریستی برقرار است و هدف از آن نه تنها مقابله با سوریه بلکه جهان اسلام است. از این روست که باید جهان اسلام نسبت به این مساله واکنش جدی نشان دهد و از هر گونه اقدام ددمنشانه اسرائیل در قبال سوریه ممانعت به عمل آورد. هرگونه اهمال در این کار تبعات بسیار سنگینی برای منطقه در برخواهد داشت و به اسرائیل در راستای رویای نیل تا فراتش، جسارت تعدی به سایر کشورهای اسلامی را خواهد داد.

هاتف پوررشیدی

بخش سیاست تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین