تبیان، دستیار زندگی
گوجه فرنگی می‌تواند پوست را جوان نگه دارد و همچنین از این بافت حیاتی در برابر آفتاب سوختگی محافظت کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گوجه فرنگی و پوست شما


گوجه فرنگی می‌تواند پوست را جوان نگه دارد و همچنین از این بافت حیاتی در برابر آفتاب سوختگی محافظت کند.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین‌های آ و ث،‌ اسیدفولیک یا بتا کاروتن و مقدار کمی از ویتامین‌های گروه ب شامل ب 1، ب 2،‌ ب 3 و ب 5 است. گوجه همچنین دارای مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی مختلف شامل کلسیم، فسفر، پتاسیم، فیبر، سدیم، گوگرد، کمی آهن، مس و روی است.

گوجه فرنگی به دلیل دارا بودن این ویتامین‌ها و املاح از بدن در برابر امراض و بیماری‌های عفونی محافظت می‌کند. مصرف آن به بدن نیرو و نشاط می‌بخشد و پوست و دانه‌های آن به هضم غذا کمک می‌کند و در پاک‌سازی روده‌ها موثر هستند. همچنین آب گوجه فرنگی ادرارآور مفیدی است. گوجه فرنگی در عین حال هضم مواد نشاسته‌ای را آسان می‌کند و به همین جهت از آن سس درست کرده و با حبوبات پخته مصرف می‌کنند. مصرف گوجه فرنگی برای اشخاصی که مبتلا به سنگ کلیه و مثانه و کبد هستند، سودمند است. مقدار ویتامین ث موجود در گوجه فرنگی بعد از لیموترش بیش از سایر میوه‌ها است. گوجه فرنگی گرچه دارای اسید سیتریک است اما بدن را قلیایی می‌کند.

گوجه فرنگی ضدآفتاب طبیعی و اکسیر جوانی

متخصصان انگلیسی در یک مطالعه جدید دریافته‌اند که گوجه فرنگی می‌تواند پوست را جوان نگه دارد و همچنین از این بافت حیاتی در برابر آفتاب سوختگی محافظت کند. متخصصان دانشگاه نیوکسل با انجام یکسری آزمایشات جدید متوجه شدند که خوردن محصولات گوجه فرنگی برای حفاظت از پوست در برابر آفتاب سوختگی و نیز پیشگیری از پیری پوست ناشی از تماس با نور خورشید، مفید است.

گوجه حاوی ترکیبی به نام لیکوپن است که با پیری مقابله می‌کند. لیکوپن از رنگ‌دانه‌های طبیعی موجود در گوجه است که برخلاف سایر میوه و سبزیجات در فرآیندهای مختلف طبخ و تهیه سس کچاپ و رب و آب گوجه فرنگی، مقدار لیکوپن موجود در آن‌ها نه تنها از بین نمی‌رود بلکه افزایش پیدا می‌کند.

به نوشته روزنامه سان، این متخصصان پوست 20 زن داوطلب را که نیمی از آن‌ها به مدت 12 هفته از سس گوجه فرنگی همراه به مقداری روغن زیتون به طور روزانه مصرف کرده بودند، آزمایش کردند. این زنان با گروه دیگری مقایسه شدند که در طول مطالعات فقط روغن زیتون مصرف کرده بودند. متخصصان دریافتند میزان مقاومت پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشیدی در زنانی که سس گوجه نیز خورده بودند به میزان چشمگیری بیشتر بود.

پایان جوش‌های غرور جوانی با گوجه‌فرنگی

کارشناس مسئول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: مبتلایان به عارضه جوش غرور جوانی می‌توانند حلقه‌های نازکی از گوجه فرنگی تازه را به عنوان ماسک برای برطرف شدن این جوش‌ها استفاده نمایند.

اصغر نقشی با بیان این مطلب افزود: لکه‌های قهوه‌ای که در اثر تابش نور خورشید و یا به دنبال کهولت سن روی پوست صورت و دست‌ها ایجاد می‌شود نیز با گوجه فرهنگی رفع می‌شود.

وی با تاکید بر مصرف دارویی گوجه فرهنگی درباره ویتامین‌های موجود در این میوه گفت: میوه گوجه فرنگی حاوی انواع ویتامین‌ها از جمله ویتامین ث، آ و ب 1 است.

مصرف توت فرنگی و گوجه فرنگی در افرادی که دچار عدم تحمل غذایی هستند

با آزاد کردن هیستامین باعث بروز جوش پوستی می‌شود

کارشناس مسئول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: میوه‌های نارس و سبز رنگ گوجه فرنگی حاوی ماده‌ای سمّی به نام سولانین است، از این‌رو مصرف آن توصیه نمی‌شود.

وی با اشاره به تأثیر گوجه فرنگی در ایجاد اشتها اظهار کرد: مصرف گوجه فرنگی مخلوط شده با ماست نیم ساعت قبل از غذا اثر قابل توجهی در رفع بی‌اشتهایی داشته و به عنوان اشتهاآور مصرف آن توصیه شده است.

نقشی در پایان با بیان تأثیر گوجه فرنگی در برطرف شدن لکه‌های قهوه‌ای پوست تاکید کرد: آب تازه گوجه فرنگی باعث رفع لکه‌های قهوه‌ای پوست یا کک و مک می‌شود.

احتیاط: توت فرنگی و گوجه فرنگی عامل بروز جوش پوستی 

مصرف توت فرنگی و گوجه فرنگی در افرادی که دچار عدم تحمل غذایی هستند با آزاد کردن هیستامین باعث بروز جوش پوستی می‌شود. یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: عارضه تحمل نکردن غذایی، یک واکنش ناسازگار به غذا است که ریشه درونی ندارد.

دکتر حبیب نیستانی افزود: بعضی از غذاها حاوی موادی هستند که موجب شروع واکنش‌هایی می‌شوند که عکس‌العمل‌های شدید و ناسازگاری را ایجاد می‌کنند به عنوان نمونه توت فرنگی می‌تواند باعث رها شدن هیستامین (ماده حساسیت زا) در بعضی از افراد شده و جوش پوستی به وجود آورد.

وی گفت: معمولاً در بسیاری از موارد به نظر می‌رسد منشأ جوش ناپیداست، زمانی که پوست بدن با شیء آلرژی‌زایی تماس پیدا کند، عکس‌العمل آن سریع نیست و چند روزی خواهد گذشت تا جوش ظاهر شود و زمانی که ظاهر شد می‌تواند یک هفته یا بیشتر باقی بماند تا برطرف شود.

فرآوری: مریم مرادیان نیری

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منابع:

ایسنا

شفاف نیوز

وبدا

مطالب مرتبط:

گوجه فرنگی بخورید سکته‌ی مغزی نکنید

درخشش گوجه فرنگی در بشقاب‌هایتان

مروری بر خواص گوجه‌فرنگی

فرآورده های گوجه فرنگی

گوجه ‌فرنگی؛ قلب سبزی ‌ها

خواص درمانی و غذایی گوجه ‌فرنگى

فواید مصرف یک سبزی پرخاصیت

رب گوجه فرنگی و نکات بهداشتی آن

7 میوه و سبزی برای زیبایی پوست

برای دریافت لیكوپن، گوجه فرنگی پخته مصرف كنید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.