تبیان، دستیار زندگی
روز موعود فرا رسید تا دو تیم پرقدرت پرسپولیس و سپاهان برای کسب جام حذفی و جبران ناکامی های گذشته خود تمام تلاش شان را برای کسب این جام به کار بگیرند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یکشنبه بزرگ سرخابی های فوتبال


هفته سی و سوم  مسابقات فوتبال  قهرمانی باشگاه های ایران و فینال جام حذفی به شکل همزمان برگزار می شود تا حادثه ای بزرگ برای فوتبال ما رقم بخورد.


استقلال - فولاد

در این روز استقلال در لیگ برتر در اهواز مقابل فولاد قرار می گیرد و در تهران دو تیم باسابقه فوتبال ایران یعنی پرسپولیس و سپاهان در فینال جام حذفی با هم مصاف خواهند داشت.

اگر بر حسب احتمالات پرسپولیس و استقلال مقابل حریفان خود به پیروزی برسند در تاریخ فوتبال ما حادثه بزرگی رقم خواهد خورد. کسب جام به شکل همزمان از سوی دو تیم پر طرفدار پایتخت اتفاقی است که تاکنون رخ نداده و بعید است حالا حالاها شاهد وقوع آن باشیم.

استقلال در لیگ برتر با پیشی گرفتن از رقبایش برای فتح جام در نهایت به سه امتیاز از دو بازی نیاز دارد. آبی ها با یک بازی کمتر و یک امتیاز بیشتر اگر از سد فولاد عبور کنند دست نیافتنی خواهند شد. در این صورت بقیه بازی ها در راه قهرمانی شکل تشریفاتی خواهند داشت. اما در این راه حریفی سر سخت و مدعی به نام فولاد وجود دارد. فولادی که تا چند هفته پیش داعیه قهرمانی هم داشت. فولاد برای امیدواری به کسب سهمیه آسیا در دیدار برابر استقلال کم نمی گذارد. اینان با نیروی جوانی و تکنیک بالا فقط به لحاظ عنصر تجربه از آبی ها عقب هستند. فولاد همچنین از انگیزه بالایی برخوردار است.

وقتی تاحدودی تعادل قوای دو تیم را باور کنیم در این بین برنده تیمی است که برنامه های بهتری داشته باشد. حسین فرکی و امیر قلعه نویی دو مربی موفق سالهای اخیر فوتبالمان تقابلی دیدنی دارند. اهوازی ها در این بازی از مزیت میزبانی بهره می برند و این اقبال بزرگی برای آنان است. اگرچه استقلال در خوزستان تنها نیست اما فولادی ها این فرصت را دارند تا فضا را برای حضور طرفداران آبی تنگ کنند.

لیگ ایران در این بازی بازهم امتحان پس می دهد. وقتی تیم های اول و چهارم این لیگ به میدان می روند این توقع وجود دارد که ما شاهد بازی زیبایی باشیم. این امر در شرایطی که می دانیم دو تیم به بازی تهاجمی مشهورند پررنگ ترهم می شود. فراموش نکنیم بازهم قلعه نویی با استفاده از یاران با تجربه ترش حق دارد به حفظ دروازه و کسب حداقل امتیاز بیندیشد تا شاید با استفاده از فرصت ها ضربه کاری را وارد سازد. از سوی دیگر فرکی مجبور است تا برای اشتباهات یاران جوانش برنامه داشته باشد. در طول 90 دقیقه تیمی برنده است که تمرکز خود را از دست ندهد. اگر فولاد از میزبانی بهره می برد استقلال به لحاظ تجربی یک سر و گردن از میزبانش جلوتر است.

دیدار نهایی جام حذفی به لحاظ فنی برای خود دنیایی دارد. پرسپولیس که چند سالی است در لیگ ناموفق است و تنها به کسب جام حذفی دل می بندد پس از دو سه سال ناکامی در آستانه فتح جام قرار دارد. همان اتفاقی که هواداران پر شور این تیم را بی قرار می کند.

پرسپولیس - سپاهان

فینال حذفی حساس تر از همیشه

دیدار نهایی جام حذفی باشگاه های ایران پس از مدت ها در زمانی تقریبا مناسب برگزار می شود. مسئولان امر در تدارک برنامه ای خوب برای توزیع جوایز هستند. این بار قرار است در موقع توزیع جوایز از اسب و بوقچی و... خبری نباشد. این بار قرار است تنها دو سه نفر جلو باشند و جام را اهدا کنند. همچنین قرار است از تیم فاتح فقط بازیکنان و کادر فنی در صحنه باشند. آیا چنین خواهد شد؟

دیدار نهایی جام حذفی به لحاظ فنی برای خود دنیایی دارد. پرسپولیس که چند سالی است در لیگ ناموفق است و تنها به کسب جام حذفی دل می بندد پس از دو سه سال ناکامی در آستانه فتح جام قرار دارد. همان اتفاقی که هواداران پر شور این تیم را بی قرار می کند. آخرین جدال از این نوع را پرسپولیس با گل دیرهنگام در لیگ به سود خود خاتمه داد. اکنون قرمز ها با استفاده از مزیت میزبانی و نیز انگیزه های ویژه( آشتی با تماشاگر، جبران مافات و وداع مهدوی کیا) پا به میدان می گذارند. اما کیست که نداند پرسپولیس تا تیم شدن هنوز فاصله زیاد دارد. نتایج به دست آمده در طول فصل دلیل این مدعاست. با این حال قرمزها با داشتن بازیکنان اسمی قبل از هر دیداری این امیدواری را در نزد هواداران ایجاد می کنند که توان بردن از هر تیمی را دارند.

اما سپاهان رقیب بزرگی به شمار می رود. تیمی که در مرحله قبل در ورزشگاه آزادی از سد استقلال گذشته آن قدر تجربه دارد که از این مصاف هم سربلند بیرون بیاید. سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا پر فراز و نشیب بود اما با پیروزی در آخرین دیدارش نشان داد که در روزهای خوبی به سر می برد. سپاهان تنها از مشکل نبود احتمالی کاپیتان تاثیر گذارش (نوید کیا) رنج می برد و این در حالی است که پرسپولیس پس از مدت ها با خبر خوش آمادگی علی کریمی روبروست. جدال یک مربی با تجربه به نام کرانچار از یکسو و مربی جوانی به نام گل محمدی از سوی دیگر تفسیر های خاص خود را دارد. کرانچار به چم و خم کار آشناتر است و یحیی می تواند به ارتباط عاطفی خود با بازیکنان دل ببندد.

با این حساب یکشنبه را باید روز بزرگ  سرخابی های فوتبال برشمرد. روزی که دو رقیب صنعتی و با کارنامه قرار است سد راه دو قطب تاریخ ساز فوتبال ایران شوند. در این روز و در حین انجام این دو بازی قطعا اهالی فوتبال ایران پلک هم نخواهند زد.

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان