سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با توجه به افزایش نرم افزارها در سیستم های كامپیوتری و همچنین گسترش یافتن كپی های غیرمجاز، طراحان و مهندسین نرم افزار به دنبال راهی برای جلوگیری از این نوع تخلفات هستند كه قفل های نرم افزاری نمونه ای از آنهاست.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انواع قفل‌های نرم افزاری

(قسمت دوم)


با توجه به افزایش نرم افزارها در سیستم های كامپیوتری و همچنین گسترش یافتن كپی های غیرمجاز، طراحان و مهندسین نرم افزار به دنبال راهی برای جلوگیری از این نوع تخلفات هستند كه قفل های نرم افزاری نمونه ای از آنهاست

انواع قفل‌های نرم افزاری

در مطلب قبل اشاره کردیم که قفل های سخت افزاری دارای مشکلاتی است:

* ساده ترین مشكل قفل های سخت افزاری گم شدن دستگاه کلید مخصوص یا فعال کننده است.

 

* در قفل های سخت افزاری از نشانه‌های غیرمتصل و نشانه هایی که از out-of-band استفاده می کنند، که در مقابل حملات آسیب پذیر هستند. در این نوع حمله، كسی كه قصد سوء استفاده را دارد به عنوان یک عنصر میانی بین کاربر و سیستم اصلی قرار می گیرد و خود را به جای کاربر اصلی معرفی می كند.

 

در ادامه بحث در مورد قفل های نرم افزاری صحبت خواهیم كرد.

در برخی مواقع به كارگیری قفل های نرم افزاری بستگی به طراح نرم افزار دارد.

گاهی اوقات طراح نرم افزار بر این عقیده است كه كاربر حتما باید برنامه را خریداری نماید تا از امكانات آن مطلع گردد.

در این حالت قفل نرم افزاری زمانی كه برنامه می خواهد شروع به اجرا كند را بررسی می كند در حالتی كه طراح سخت گیر باشد، می تواند در زمان های مشخصی از وجود قفل اطمینان حاصل نماید (مثلا هر 4 ثانیه یکبار)

در روش قفل سی.دی برنامه هنگام اجرا، به سی دی رجوع كرده و برخی از قسمت های خاص آن را چك می كند. این نقاط بخش هایی هستند كه به صورت فیزیكی علامت گذاری شده اند و در واقع به نوعی صدمه دیده اند و معمولاً این خرابی با تابش اشعه لیزر انجام می شود. به عبارتی می توان گفت نقاط معینی از سی دی لیزر سوز می شود

ممكن است اعتقاد طراح نرم افزار به این باشد كه كاربر می تواند از نرم افزار به عنوان نسخه نمایشی نیز استفاده كند.

طراح در این حالت می بایست در مكان های خاصی از برنامه قفل را كنترل كند. مثلا در یك برنامه حسابداری می توان تمام بخش های سیستم را آزاد گذاشته اما در صورتی كه كاربر مایل به استفاده از امكانات گزارش گیری سیستم باشد قفل نرم افزاری در خواست گردد. مزیت این روش بر روش قبلی این است كه دیگر نیاز به طراحی نسخه نمایشی جهت مشاهده كاربران وجود ندارد.

 

قفل های نرم افزاری دارای تنوع بیشتری هستند و نحوه عملكرد آن ها به سه روش بیان می شود:

1. محدودیت در تعداد كپی

زمانی كه از این روش استفاده می شود برنامه نصب كننده نرم افزار، فضای مشخصی در دیسك را با روش خاصی عدد دهی می كند به این منظور كه می توان تعداد مجاز نسخه برداری از برنامه  را در آن درج می كند. با این كار با هر بار كپی كردن برنامه، یك واحد از این عدد كم می شود و هنگامی كه تعداد مجاز آن به صفر رسید، دیگر نمی توان برنامه را بر روی سیستم نصب نمود.

این مقدار با پشتیبانی گیری نیز تغییر نمی كند زیرا هنگام نصب، اطلاعاتی راجع به سخت افزار سیستم كه می تواند در قفل ذخیره می شود و بعد از آن پس از هر بار اجرای برنامه، این اطلاعات به دقت چك می شود و در صورت هرگونه تغییر، برنامه اجرا نمی شود.

 

2. استفاده از دیسكت

در هنگام اجرای برنامه در این حالت، دیسكت مورد نظر، به روش خاصی فرمت می شود و سپس در هنگام اجرا، اطلاعات روی آن بررسی می شود، و یا اینكه قسمتی از دیسكت را به صورت فیزیكی و عمدی خراب می كنند و همان صدمه به عنوان قفل و محافظ نرم افزار عمل می كند.

از این رو برای انتقال برنامه از یك سیستم به سیستم دیگر، این دیسكت مانند قفل سخت افزاری عمل می كند و می بایست تمامی جزئیات آن توسط برنامه تایید شود و چنانچه این دیسكت در درایو نباشد، برنامه اجرا نخواهد شد.

انواع قفل‌های نرم افزاری

3.قفل سی دی (اجرا از روی سی دی)

با گسترش استفاده از سی دی، روش جدیدی در قفل گذاری ابداع شد و آن اجرای برنامه از روی سی دی است.

در این حالت برنامه هنگام اجرا، به سی دی رجوع كرده و برخی از قسمت های خاص آن را چك می كند. این نقاط بخش هایی هستند كه به صورت فیزیكی علامت گذاری شده اند و در واقع به نوعی صدمه دیده اند و معمولاً این خرابی با تابش اشعه لیزر انجام می شود. به عبارتی می توان گفت نقاط معینی از سی دی لیزر سوز می شود. این نقطه یا نقاط، به عنوان قفل سی دی عمل می كند و از عمل تكثیر یا كپی برداری و همچنین استفاده غیر مجاز از آن جلوگیری می كند.

باید به این نكته توجه داشت كه نمی توان قبل از نصب، از دیسكت ها و سی دی های قفل گذاری شده كپی تهیه كرد و سپس آنها را نصب كرد زیرا بخشی از دیسكت و یا تمامی آن، به روش خاصی فرمت می شود كه قابل كپی برداری نیست و یا اینكه محل و نقاطی كه بر روی دیسكت و یا سی دی، به صورت فیزیكی و عمدی صدمه دیده اند، اجازه كپی برداری را نمی دهند و مانع از انجام این كار می شوند.

 

4. قفل با استفاده از فرمت غیر استاندارد

این روش از جمله پر كاربردترین روش های قفل نرم افزاری است و از جمله دلایل اهیمت آن می توان به موارد زیر اشاره كرد:

- امکان استفاده از روش‌های متفاوت در این روش

- راحتی و سرعت زیاد به هنگام استفاده از آن

- وجود ضریب اطمینان بالا و انعطاف پذیری زیاد آن

- عدم وجود نرم‌افزار خاصی جهت باز کردن این نوع از قفل ها

انواع قفل‌های نرم افزاری

سیستم عامل جهت دسترسی به اطلاعات یک دیسکت از فرمت خاصی استفاده می کند، اما اگر یه ترک به صورت غیر استاندارد فرمت شود، سیستم عامل دیگر توانایی استفاده از سکتورهای غیرمجاز را نخواهد داشت و بنابراین تمام نرمافزارهای سیستم عامل نیز از سکتورهای مخفی استفاده نکرده، در نتیجه امکان کپی برداری از آنها بسیار ضعیف است.

در این روش در صورتی كه ترک آخر دیسک را مثلا به صورت یک سکتوری و با یك عدد خاص مانند 20 فرمت کنید، می توانید به نوعی قفل نرم افزاری ایجاد كنید چرا كه جهت کنترل دیسکت می توانید به سکتور فوق مراجعه کرده و آن را کنترل و اجرای برنامه را بررسی كنید.

 

فرآوری: فائزه خاموشی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:

Disk lock software helps you to lock the disk

Automatically Lock Computer Software

softwaretopic.informer

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین