تبیان، دستیار زندگی
هر چند معامله با کفّار، از جمله بهایی های، فی حد نفسه اشکالی ندارد، ولی از آنجا که این فرقه ی ضالّه ی مضلّه همکار و همراه صهیونیسم بین الملل در ضدیت علمیه اسلام هستند، هر گونه یاری رساندن و همکاری با آنها حرام است و باید از آن اجتناب شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حکم معامله و معاشرت با بهایی‌ها !

بهاییت


همه پیروان فرقه گمراه بهائیت محکوم به نجاست هستند و از هرگونه معاشرت و معامله با این فرقه ضالّه مضلّه، اجتناب نمائید. حضرت آیة الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی)


در این مقاله دو سوال شرعی را مورد بررسی قرار می دهیم:

سوال: 1. معامله و معاشرت با بهایی ها چه حکمی دارد؟ 2. در صورتی که مسلمانی با بهایی وارد معامله شده، آیا جایز است ما در همان مورد معامله با آن مسلمان معامله کنیم؟ مثلاً شخص بهایی مالک می باشد و شیعه ای آن را اجاره می کند و در آن خشک شویی می زند، آیا امکان دارد که ما لباس هایمان را به این خشک شویی بدهیم؟ 3. آیا اقرار شخص بر بهایی نبودن خودش کافیست یا باید تجسّس کنیم؟

دفتر حضرت آیة الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی):

ج1) همه پیروان فرقه گمراه بهائیت محکوم به نجاست هستند و از هرگونه معاشرت و معامله با این فرقه ضالّه مضلّه، اجتناب نمائید.

ج2) فى نفسه مانعى ندارد.

ج3) کافى است و تحقیق لازم نیست.

دفتر حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

1و3ـ معامله با اعضای فرقه ضالّه جایز نیست و اگر مشهور به بهائی بودن است، همان شهرت کافی است.

2ـ در فرض سۆال اشکالی ندارد.

حضرت آیة الله هادوی تهرانی (مد ظله العالی):

1. هر چند معامله با کفّار، از جمله بهایی های، فی حد نفسه اشکالی ندارد، ولی از آنجا که این فرقه ی ضالّه ی مضلّه همکار و همراه صهیونیسم بین الملل در ضدیت علمیه اسلام هستند، هر گونه یاری رساندن و همکاری با آنها حرام است و باید از آن اجتناب شود.

2. در فرض مزبور، دادن لباس به آن خشکشویی مانعی ندارد، هر چند اجاره مکان توسط فرد مسلمان از باب همکاری با بهائیان حرام باشد.

3. اقرار وی کافی است، مگر این که خلاف آن محرز شود، تجسّس لازم نیست.

سوال: آیا فاش کردن خوابهایی که می بینیم جایز است؟

قبل از ورود به بحث، لازم به ذکر است که از لحاظ بازگو کردن و افشا کردن رویا ها می توان آنها را به چند سطح تقسیم بندی کرد. برخی از رویاها  چه راست باشند و چه دروغین، در سطحی عادی بوده و به گونه ای هستند که شامل امری با اهمیت و قضاوتی تاثیر گذار نبوده و بازگو کردن آنها هم نمی تواند از این حیث منعی داشته باشد ولی برخی از رویا ها ممکن است نوعی اخبار از اموری مخفی بوده یا اموری غریب را شامل شود. از طرفی ممکن است برخی از همین نوع خوابها هم دروغین بوده یا مجرایی برای نفوذ قدرتهای منفی باشد. به طور کلی بیان کردن این گونه از خوابها جز با فردی صالح و مومن توصیه نشده و اگر بعد از مشاوره با چنین فردی، صلاح دانسته شد ممکن است برای هدایت افراد، برخی از این گونه رویاها نیاز به بازگو کردن داشته باشد.

از طرفی استاد معنوی یا معبّر صالح، خود به خوبی می داند که چه خوابی حقیقت داشته و چه خوابی تحت تاثیر قوای متخیله و واهمه ایجاد شده است، از این رو برخی از رویا ها را یا نفی خواهد کرد یا تعبیر درست آن را بیان خواهد نمود.

حکمت های فراوانی برای افشا نکردن این خوابها جز با فردی مومن و صالح وجود دارد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌شود:

بسیاری از رویاها همچنان که گذشت، ساخته و پرداخته تخیلات انسان بوده و از عقائد و افکار و گرایشهای شخصی خود فرد اثر پذیر شده است و سرمنشا غیبی و الهی ندارند. در این نوع از رویا ها ممکن است نکات منفی، نگران کننده و ترس آور، همچنین قضاوتهایی نه چندان درست در مورد افراد و پدیده های مختلف وجود داشته باشد که اگر در جنبه منفی باشد، برای آنها ایجاد ناراحتی خواهد کرد و اگر در جنبه مثبت هم باشد، امکان دارد که توهمی دروغین در ارتباط با خود یا افراد مربوط در ذهنشان ایجاد شده که مخالف واقعیت است.

از طرفی تشخیص اینکه این رویا راست است یا دروغ اکثراً از عهده خود فرد خارج است. بدیهی است که بازگو کردن این رویا ها برای مردم نتایج خوبی در پی نخواهد داشت چرا که حاکی از مطالبی غیر واقع بوده و ممکن است خود فرد و دیگران را دچار این توهم سازد که: چون در خواب دیده ام پس حقیقت دارد.

برخی دیگر از رویاها جنبه هدایت برای خود فرد را داشته و بازگو کردن آن به همگان ممکن است جنبه خود نمایی و کرامت بافی داشته باشد. گاه حتی شائبه ریا در این گونه موارد جلوی پیشرفت معنوی را خواهد گرفت. ولی بازگو کردن آن با فردی مومن یا استاد معنوی باعث پیشرفت معنویات خواهد شد.

برخی دیگر از رویاها رویاهایی هستند که توسط اولیای الهی دیده شده و خود این افراد به حدی از کمال دست یافته اند که از تکلیف الهی خود به خوبی با خبر بوده و گاه ممکن است برای هدایت مردم برخی از رویا های خود را بازگو کنند.

بنابر این خوابهایی هم که در ارتباط با دیگران (اموات و ...) دیده می شود - غیر از موارد عادی که شاید مفسده ای در بازگو کردن آن نباشد - بهتر است در ابتدا با افرادی صالح در میان گذاشته شود. (مُحَمَّدُ بْنُ یَحْیَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنِ الْقَاسِمِ بْنِ عُرْوَةَ عَنْ أَبِی بَصِیرٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله الرُّۆْیَا لَا تُقَصُّ إِلَّا عَلَى مُۆْمِنٍ خَلَا مِنَ الْحَسَدِ وَ الْبَغْی‏؛ .... رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: رویای خود را جز با مومنی که خالی از حسد و ظلم باشد بازگو مکن. (کلینی، الکافی، ج8،ص339)

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان


منبع: سایت اسلام کوئیست

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.