سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هاشمی رفسنجانی احتمال كاندیداتوری خود را رد نكرد و گفت: نمی گویم نمی آیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هاشمی:نمی‌گویم نمی‌آیم


هاشمی رفسنجانی احتمال كاندیداتوری خود را رد نكرد و گفت: نمی گویم نمی آیم.


به گزارش تبیان به نقل از مهر، جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام با آیت الله هاشمی رفسنجانی دیدار و گفتگو داشتند. در این جلسه 6 نفر به نمایندگی از سایر حاضرین با قرائت بیانیه، نامه و درخواست از آیت الله هاشمی خواستند تا خود را برای ریاست جمهوری آینده كاندیدا كند. یكی از سخنرانان هاشمی را مسئول تغییر كشور، دیگری تنها چاره ساز مشكلات كنونی كشور و دیگری شاه كلید مشكلات خواند.

هاشمی

در ادامه هاشمی رفسنجانی گفت: اینكه می گوئید در كشور تنها من هستم كه میتوانم مشكلات را برطرف كنم برای من شرمندگی است. اگر حرفهای شما را بپذیرم یعنی اینكه در كشور دیگر مردی توانمند نیست و ما نتوانسته ایم در این 34 سال افرادی را برای مدیریت كشور تربیت كنیم.

وی در ادامه این نشست گفت: من نمی گویم كه نمی آیم ولی می گویم كه دولت بعدی با بدهی های زیادی سرو كار دارد.

هم اكنون دولت به مردم 500 هزار میلیارد تومان بدهكار است. همچنین 200 هزار میلیارد تومان به بانكها، 50 هزار میلیارد بابت اوراق مشاركت و 200 میلیارد هم حقوق عقب افتاده بنگاهها و پیمانكاران است.

دولت 8 سال مدیران باسابقه را از میدان در كرد

وی در ادامه این نشست گفت: متاسفانه اتفاقات تلخی را در این سالها شاهد بوده ایم. سیاست دولت در این هشت سال این بوده است كه نیروهای باسابقه را از میدان بدر كنند. بعد اعلام كردند نسل جدید می آوریم. به نظر آنها گذشته زیر سوال بود ولی از دوره امام حرف نمی زدند چون آن زمان رهبری رئیس جمهور بودند. آنها مدیرانی كه سابقه درخشان داشتند را خانه نشین كردند و حالا نسل جدید مدیران ارزشی را نمی شناسد.

نوار ضبط شده ای دارم كه نشان می دهد می دانستم كشور به مشكل می خورد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه هم اكنون كشور در مرحله خطر قرار دارد گفت: 2 سال قبل این حرف را زدم. رسانه های معلوم الحال از كلمه خطیر رنجیدند ولی برای اثبات حرفهایم مدرك دارم. ما در مجلس خبرگان رهبری كمیسیونی داریم به نام کمسیون تحقیق كه 12 عضو با رای خبرگان مسئولیت بررسی نقاط ضعف دستگاه های زیر مجموعه رهبری را دارند تا موردی پیدا شد گزارش كنند. سال 87 آقایان این کمسیون به دفتر من آمدند كه شما با آقای احمدی نژاد مشكل دارید بیایید مشكلات برطرف شود. البته اینها همان آقایانی بودند كه از ایشان حمایت كرده و تائید تقدس سازی هم داشتند. به من گفتند مشكل شما چیست؟ من نشستم و به مدت 2 ساعت و نیم فهرست مشكلات گذشته و امروز و آینده را بازگو كردم. تا جایی كه آنها گفتند اگر می دانستیم نمی گذاشتیم وضع اینطور رقم بخورد.

 اینكه می گوئید در كشور تنها من هستم كه میتوانم مشكلات را برطرف كنم برای من شرمندگی است. اگر حرفهای شما را بپذیرم یعنی اینكه در كشور دیگر مردی توانمند نیست و ما نتوانسته ایم در این 34 سال افرادی را برای مدیریت كشور تربیت كنیم

اگر به نظرات من عمل می شد گرفتار شرارتهای سال 88 نمی شدیم

می خواهم بگویم كه من تمامی این جلسه را روی نوار ضبط كردم و یكی دست دبیرخانه شورای نگهبان است و یكی هم دست خودم كه نمی خواهم فاش شود ولی همه را پیاده كرده و جزوه كرده ام. چون اهل وحدت هستم نه تفرقه اندازی. تمام حرفهایی كه در مورد آینده گفتم و روی نوار ضبط شده محقق شد. اگر به نظرات بنده عمل می شد امروز گرفتار شرارت های سال 88 نمی شدیم چون برای من این اتفاقات روشن بود.

احمدی نژاد استاندار من بود، فرماندار من در خوی بود و بخشدار من در ماكو و می شناختمش ولی سیاستش این بود كه نیروهای انقلابی حذف و بدنام شوند. و امروز می بینیم كه سیاست ما بی برنامه و روز مره شده است.

برنامه چهارم بدون دولت هم می توانست 23 درصد اجرا شود

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به برنامه چهارم توسعه گفت: سیاست كلی این برنامه را مقام معظم رهبری امضا كرده و با تصویب مجلس و شورای نگهبان باید اجرایی می شد و اگر اجرا می شد تمامی مشكلات كنونی كشور وجود نداشت. سیسات خارجی اینگونه نبود. بعد از چند سال آقایان گفتند باید برنامه چهارم خمیر شود. سوال این است وقتی رهبری امضا كرده و مجلس و شورای نگهبان تائید كردند مگر می شود خمیر شود؟ بعد اعلام شد كه 23 درصد برنامه چهارم توسعه اجرا شده است. خب اگر دولت هم نبود این 23 درصد اجرا می شد و شاید هم بیشتر چون كشاورز و كارمند و معلم و مردم به كار خودشان می پرداختند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: انتظار داریم كسانی كه صلاحیت دارند بی جهت رد نشوند چرا كه مردم خودشان اصلح را می شناسند و نمی گذارند كشور خراب شود

آنهایی كه حرفشان را به راحتی حذف می كنند آیا می شود به آنها اعتماد كرد

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مشكلات اقتصادی كشور اشاره كرد و گفت: بانك مركزی گفت كه ارز مرجع به هیچ كالایی نمی دهیم. یعنی مردم مایوس شوند كه واردات نداریم. یعنی اینكه رسما اجناس مخفی می شود و خریداران بیشتر می خرند و انبار می كنند. بعد موج عظیمی بلند شد و معاون اول رئیس جمهور گفت: بانك مركزی بیخود گفته است. اینجا دیگر دولت ترسید. آنهایی كه حرفشان را به راحتی حذف می كنند آیا می شود به آنها اعتماد كرد. البته از این اتفاقات در این دولت بسیار رخ داده ولی این نمونه به روزش بود كه گفتم.

هاشمی

دولت به كشورها می گوید بیایید دعوا كنیم

البته در سیاست خارجی هم بد عمل شده است. ندای حل من مبارز می طلبند كه بیایید دعوا كنیم. بعد می گویند قطعنامه ها كاغذ پاره است بروید آب زیرش را بخورید. عهدنامه شورای امنیت برای لغوش باید دوباره اجماع شود و این اجماع برای كشور هزینه زیادی دارد. باید كلی از ما باج بگیرند.

البته من اینجا یك گریز بزنم و آن این است كه غرب همیشه دنبال دشمنی و جنگ با ایران و ضربه زدن بوده است. نمونه آن هشت سال دفاع مقدس و 1000 میلیارد تومان خسارت جنگ است. با كارهایی كه انجام دادیم شورای امنیت را قانع كردیم كه عراق آغاز كننده جنگ بوده ولی در مورد غرامت با 100 میلیارد تومان آن موافقت شد كه البته هنوز پرداخت نشده است.

هیچ دولت دیكتاتوری نمی تواند در دنیا موفق شود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای برون رفت از وضعیت فعلی كشور 2 راهكار دارم. كه هر شخصی كه رئیس جمهور شود اگر این دو راهكار را عمل كند قطعا موفق خواهد شد. اولین راهكار این است كه باید بداند حكومت برای مردم است. این نمی شود كه هر كس هركاری دلش بخواهد بكند و به مردم اجازه ندهد اعتراض كنند. مردم صاحب حكومت هستند. خدا هم حق حكومت را تنها به 12 معصوم داد و بعد از آن هر فردی كه مسئول حكومت شد به رای مردم آمد. اگر دولت بر مردم تحمیل شود مردم در شرایط خطر همكاری نمی كنند و هیچ دولت دیكتاتوری نمی تواند در دنیا موفق شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: انتظار داریم كسانی كه صلاحیت دارند بی جهت رد نشوند چرا كه مردم خودشان اصلح را می شناسند و نمی گذارند كشور خراب شود.

ما با اسرائیل سر جنگ نداریم

وی همچنین در مورد برخی اظهارات در سیاست خارجی گفت: راهكار دوم موضوع ترمیم سیاست خارجی است. ما با اسرائیل سر جنگ نداریم. حالا اگر عرب ها جنگ كردند ما كمك می كنیم. در زمان جنگ هم پیشنهاد پذیرش قطعنامه از سوی بنده بود. اگر امضا نمی شد تبریز و تهران و اصفهان مورد حمله شیمیایی با هواپیماهای اجاره ای فرانسه و روسیه انجام می شد و كلی تلفات می دادیم. بعد كه صدام به كویت حمله كرد برخی آقایان گفتند برویم از صدام حمایت كنیم. ما از صدام حمایت نكردیم و حتی پناهندگان كویتی را پذیرفتیم و دنیا به ما اعتماد كرد و تحرمیها شكسته شد.

من نمی گویم نمی آیم

هاشمی اظهار داشت: من در كابینه ام از همه طیفهای سیاسی استفاده كردم. كه این الان هم قابل پیاده كردن است. نیاز هم نیست من بیایم. البته من نمی گویم كه نمی آیم. ولی می گویم ضرورت نیست پیرمرد 80 ساله بیاید.

بخش سیاست تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین