سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
استادیار دانشكده تربیت بدنی دانشگاه تهران معتقد است كه ورزش همگانی در ایران نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیری داشته، اما هنوز با استانداردهای دنیا در كشورهای پیشرفته فاصله دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ورزش همگانی فقط مختص سالمندان نیست


استادیار دانشكده تربیت بدنی دانشگاه تهران معتقد است كه ورزش همگانی در ایران نسبت به گذشته پیشرفت چشمگیری داشته، اما هنوز با استانداردهای دنیا در كشورهای پیشرفته فاصله دارد.


ورزش ، و تندرستی

دكتر نصیری متخصص مدیریت ورزشی، در خصوص میزان شیوع ورزش همگانی در كشور، تصریح كرد: اگر بخواهیم قیاسی نسبت به 22 سال پیش داشته باشیم، نسبت به زمانی كه من خود بنیانگذار ورزش همگانی بودم. پیشرفت چشمگیری به وجود آمده است. در آن زمان به ندرت می‌توانستیم 10 نفر را برای انجام فعالیت‌های ورزشی به شكل همگانی در پارك‌ها راضی كنیم و هنوز جایگاه خود را به معنای واقعی پیدا نكرده بود، ولی امروز وضعیت خیلی فرق كرده و در تمام رده‌های سنی به اهمیت ورزش همگانی پی برده اند. در حقیقت فرهنگ ورزش همگانی تقریبا در بین مردم به درستی جا افتاده است.

وی افزود: یكی از نكات مثبتی كه می‌توان به آن اشاره كرد، حركت مثبت شهرداری است كه پارك‌ها را به وسایل ورزشی مجهز كرده است. حتی برای معلولین نیز این امكان فراهم شده است، در صورتی كه در 23 سال گذشته چنین شرایطی وجود نداشت.

نصیری تاكید كرد: هر چند در برهه كنونی مسئولین و جامعه به ورزش همگانی توجه زیادی دارند و به اهمیت ورزش حتی در بهبود بیماری‌های خود آگاه شده‌اند. ولی به نسبت دنیا خیلی عقب هستیم و هنوز نمی‌توانیم ادعا كنیم كه در زمینه ورزش همگانی در شرایط خوبی قرار داریم.

وی خاطر نشان كرد: امروزه به دلیل مشكلات اقتصادی و زندگی ماشینی خانواده‌ها كمتر تمایل به انجام فعالیت ورزش همگانی در پارك ها هستند و همین عدم بی‌تحركی سبب شده كه ما شاهد انواع بیماری‌ها در كشور باشیم. حتی این بی‌تحركی در بین بچه‌ها نیز شیوع پیدا كرده و ما شاهد چاقی بیش از حد در كودكان هستیم و این زنگ خطری برای آینده است.

ورزش همگانی فقط خاص سالمندان و یا رده‌های سنی مشخص و حتی جنسیتی نیست. در هر رده و سنی ما می‌توانیم به فعالیت ورزشی بپردازیم، حتی زمان دوران حاملگی این نیاز كاملا احساس می‌شود و كودك از زمان بدو تولد تا لحظه مرگ به ورزش همگانی نیاز دارد.

استادیار دانشكده تربیت بدنی دانشگاه تهران در ارتباط با بعد ورزش همگانی اظهار كرد: خوشبختانه از لحاظ بعد علمی در ورزش همگانی رشد خوبی داشتیم. به طوری كه اگر بخواهیم قیاسی به 22 سال گذشته بیاندازیم، می بینیم كه تحصیلكرد‌های تربیت بدنی به حد لیسانس و گاهی فوق لیسانس بود، ولی امروزه آمار تحصیل كرده تربیت بدنی حتی در حد دكترا آنقدر چشمگیر است كه می‌توان ادعا كرد كه از لحاظ علمی پیشرفت خوبی داشتیم، ولی باز هم در این قسمت نسبت به استانداردهای دنیا عقب هستیم.

ورزش ، و تندرستی

وی تاكید كرد: ورزش همگانی فقط خاص سالمندان و یا رده‌های سنی مشخص و حتی جنسیتی نیست. در هر رده و سنی ما می‌توانیم به فعالیت ورزشی بپردازیم، حتی زمان دوران حاملگی این نیاز كاملا احساس می‌شود و كودك از زمان بدو تولد تا لحظه مرگ به ورزش همگانی نیاز دارد. ورزش تاثیر زیادی در بلوغ جسمی، تكامل فكری و حتی فرهنگ جامعه می‌گذارد و در حقیقت یك نوع وسیله تربیتی برای كل جامعه است. پس نمی‌توان گفت ورزش همگانی فقط خاص افراد سالمند و از كار افتاده است، بلكه ما در هر سن و شرایطی كه باشیم به انجام فعالیت‌های ورزشی نیازمندیم. البته نوع و فشار ورزش همگانی تناسب با سن و جنسیت افراد متفاوت است به عنوان مثال افراد سالمند باید فعالیت‌های سبك و تمرین‌هایی در حد پیاده روی انجام دهند و در سنین جوانتر حركات سنگین‌تر و پرفشارتر می‌شود. یعنی باید به تناسب جنس، سن و توانایی افراد در زنان و مردان زیر نظر متخصصان به فعالیت ورزش همگانی بپردازیم.

وی ادامه داد: حتی افراد معلول و بیماران نیز نباید از فواید ورزش همگانی غافل بمانند و با نظر پزشكان به فعالیت‌های كه در بهبود معلولیت آن‌ها تاثیرگذار است بپردازد.

این استاد دانشگاه همچنین پیرامون این سوال كه آیا ورزش آب درمانی در بهبود دردهای مفاصل، كمردرد و یا پا درد موثر است یا خیر؟ گفت: آب درمانی خود یك علم است و تاثیر زیادی در كسانی كه به نوعی دچار ساییدگی مفصل و یا كمر درد هستند، دارد. البته این علم درست است كه در بین ورزشكاران و كسانی كه دچار آسیب دیدگی‌‌های شدید هستند، شیوع بیشتری دارد، ولی آب درمانی ورزشی است كه شامل تمام افراد جامعه می‌شود، به ویژه افرادی كه دچار ساییدگی مفصل هستند، آب سبب می‌شود فشار كمتری به مفاصل آن‌ها وارد شود و عضلات پا به راحتی حركت كند.

 

بخش ورزشی تبیان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین