سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کاندیدای انتخابات ریاست ‌جمهوری یازدهم گفت: رئیس‌جمهور باید به جای تبلیغ در ماه‌های آخر دوره ریاست جمهوری خود به رفع مشکلات معیشتی مردم و سامان دادن به اقتصاد کشور بپردازد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جزئیات دیدار زاکانی با سعید جلیلی


کاندیدای انتخابات ریاست ‌جمهوری یازدهم گفت: رئیس‌جمهور باید به جای تبلیغ در ماه‌های آخر دوره ریاست جمهوری خود به رفع مشکلات معیشتی مردم و سامان دادن به اقتصاد کشور بپردازد.


جلیلی و زاکانی

به گزارش تبیان به نقل از فارس، علیرضا زاکانی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نشست خبری خود که در استان کرمان و با حضور اصحاب رسانه‌ برگزار شد، اظهارداشت: در انتخابات پیش‌رو دشمن به دنبال آن است تا این فرصت را به تهدید تبدیل کند اما ما نیز به دنبال بهره‌گیری از این فرصت بزرگ هستیم.

وی تصریح‌کرد: برای تحول در جامعه نیازمند نقشه راه مبتنی بر پیشرفت اسلامی، برنامه صحیح و عناصری در عرصه اجرایی که بتوانند کار بزرگ انجام دهد، هستیم.

زاکانی افزود: بعد از انتخابات سال 84 رهبری فرمودند کار بزرگی که احمدی‌نژاد انجام داد این بود که از رسوخ فرهنگ غرب در کشور جلوگیری کرد، اما اکنون ما برای ادامه راه نیازمند آن هستیم که همه شعارهای انقلاب در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را به همراه شعار عدالت‌خواهی، مبارزه با فقر و تبعیض به اجرا در آوریم و در عرصه انتخابات قبل از پرداختن به دیگران و تخریب رقبا به اثبات خود بپردازیم.

*رئیس‌جمهور به جای سفرهای تبلیغاتی به رفع مشکلات معیشتی مردم بپردازد

نماینده مردم تهران در مجلس با انتقاد از عملکرد این روزهای دولت، گرانی کالاهای اساسی و سفرهای تبلیغاتی رئیس جمهور در ماه‌های پایانی، اظهار داشت: اصل سفرهای استانی ممدوح است اما الان بعد از یک سال وقفه و در آستانه انتخابات متاسفانه رئیس جمهور مسیری را طی می‌کند که به کشور ضربه می‌زند و ایشان باید به جای تبلیغ در ماه‌های آخر دوره ریاست جمهوری خود به رفع مشکلات معیشتی مردم و سامان دادن به اقتصاد کشور بپردازد.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در ادامه افزود: برخی عناصر فتنه قصد دارند از شرایط امروز فرصتی پیدا کنند تا با انتقاد از وضعیت اقتصادی و عملکرد دولت خود را تطهیر کنند و دوباره به صحنه بازگردند.

وی اظهارداشت:‌ در چنین شرایطی ما باید بتوانیم با یک رویکرد صحیح مبتنی بر گفتمان پیشرفت اسلامی در ادامه مسیر اعتماد مردم را جلب کنیم و مراقب باشیم جهت‌گیری انقلاب و کشور به خطر نیفتد.

خبرنگاری در این نشست از زاکانی پرسید متاسفانه با توجه به شرایط امروز کشور و در آستانه انتخابات همانطور که شما اشاره کردید عده‌ای از عوامل فتنه قصد تطهیر خود و بازگشت به عرصه انتخابات را دارند، تحلیل شما در این خصوص چیست؟ به نظر شما تعدد کاندیداهای اصولگرا باعث نمی‌شود که رقیب این جریان با معرفی یک کاندیدا پیروز عرصه انتخابات شود؟ چه توصیه‌ای به جریاناتی دارید که در فضای انتخاباتی رقبای خود را تخریب می‌کنند که زاکانی پاسخ داد: تنوع و تکثر کاندیداهای اصولگرا به دلیل اختلاف سلایق و دیدگاه‌های مختلف ممدوح است و در این طیف همه سلایق و نظرات و دیدگاه‌ها می‌توانند برنامه‌های خود را ارائه کنند.

زاکانی اظهارداشت: در جلسه‌ای که با سعید جلیلی در هفته‌های گذشته داشتم گفتمان و دغدغه‌هایمان قرابت‌های زیادی با یکدیگر داشت و اگر ایشان در صحنه انتخابات حاضر شوند حتما با هم ائتلاف می‌کنیم؛ البته آقای جلیلی گفت: در حال فکر کردن هستم که آیا در این دوره از انتخابات حضور یابم یا خیر، بنده امیدوارم ایشان به نتیجه برسد و حتما در صحنه حاضر شود

وی افزود: این اختلاف نظر باعث پویایی نیز خواهد شد، اما اگر جهت‌گیری کشور و انقلاب توسط رقبای جریان اصولگرایان یعنی دوم خردادی‌ها هاشمی و اطرافیانش و جریان انحرافی تهدید شود، اصولگرایان باید به وحدت برسند و یک کاندیدا در صحنه حضور داشته باشد اما اگر تهدیدی برای جهت‌گیری‌های انقلاب و جریان اصولگرایی نبود رقابت درون خانواده اصولگرا باعث شور و نشاط در انتخابات خواهد شد. البته این تصمیم باید با از خودگذشتگی و در نزدیک‌ترین زمان ممکن به روز رأی‌گیری اتخاذ شود تا به واقعیت نزدیک‌تر باشد.

زاکانی تأکید کرد: سعی من این است که حضورم در صحنه انتخابات آنقدر جدی باشد که ظرفیت اجتماعی بالایی ایجاد شود و در صورت نیاز به وحدت اصولگرایان، به دلیل 24 ضرورتی که برشمرده‌ام، کاندیدای نهایی باشم؛

*کسی که با تخریب بخواهد به مسئولیت برسد خیر و برکتی نخواهد دید

زاکانی همچنین در خصوص رعایت اخلاق انتخاباتی از سوی کاندیداها گفت: در شرایط فعلی در جامعه ما نیاز به یک انقلاب اخلاقی داریم؛ امیدوارم که نامزدهای محترم و هوادارانشان سعی نکنند با تخریب دیگران خود را اثبات کنند، تا با اقبال عمومی مواجه شوند؛ اگر کسی بخواهد با تخریب به مسئولیت برسد،‌ خیر و برکتی از آن نخواهد دید.

*اولین ضرورت حضورم در عرصه انتخابات فقدان یک نقشه راه درست برای ادامه مسیر است

زاکانی در پاسخ به سۆال خبرنگاری که از وی پرسید اگر اقبال عمومی با شما باشد و شما رئیس‌جمهور شوید چه مدلی برای پیشرفت ایران با توجه به اینکه در دهه پیشرفت هستیم، خواهید داشت؟ این کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: اولین ضرورت حضورم در عرصه انتخابات بخاطر فقدان یک نقشه راه درست برای طی ادامه مسیر کشور است؛ آسیب‌هایی که سازندگی و اتحاد و حتی در دوران احمدی‌نژاد بعضا به دلیل الگوبرداری از غرب و یا بی‌الگویی به‌وجود آمد به کشور آسیب زد.

وی گفت: نقشه راه صحیح الهام گرفتن از مبانی نظریه درست است که به اندیشه‌های امام خمینی و رهبر معظم انقلاب برمی‌گردد. ما از اندیشه‌های این دو بزرگوار یک منظومه فکری درست کردیم و مبتنی بر آن یک محتوای دقیق و عمیق به همراه آسیب‌شناسی 34 سال گذشته را تدوین کرده‌ایم.

*برنامه‌هایم در حوزه داخلی و بین‌المللی را در هفته‌های آینده اعلام می‌کنم

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: ما در اردیبهشت ماه برنامه‌های خود را در حوزه‌های مختلف داخلی و بین‌المللی اعلام خواهیم کرد و این برنامه‌ها تحولی را در حوزه‌های مختلف مبتنی بر ارزش‌های دینی و شعارهای انقلاب ایجاد خواهد کرد.

زاکانی
*در صورت اشتراکات گفتمانی ائتلاف می‌کنم

وی در پاسخ به سۆالی مبنی بر اینکه آیا با گروه‌های دیگر ائتلاف خواهید کرد و یا به نفع کسی کنار می‌روید، گفت: ائتلاف باید زمینه‌هایی داشته باشد اگر با کسی اشتراکات گفتمانی داشته باشیم ائتلاف می‌کنیم.

*جزئیات دیدار زاکانی با سعید جلیلی

زاکانی اظهارداشت: در جلسه‌ای که با سعید جلیلی در هفته‌های گذشته داشتم گفتمان و دغدغه‌هایمان قرابت‌های زیادی با یکدیگر داشت و اگر ایشان در صحنه انتخابات حاضر شوند حتما با هم ائتلاف می‌کنیم؛ البته آقای جلیلی گفت: در حال فکر کردن هستم که آیا در این دوره از انتخابات حضور یابم یا خیر، بنده امیدوارم ایشان به نتیجه برسد و حتما در صحنه حاضر شود.

وی تصریح کرد: اگر اینطور نشد تلاش جدی برای بیان نقطه‌نظرات گفتمانی خودمان داریم و امیدواریم بتوانیم برنامه‌هایمان مورد اقبال مردم قرار بگیرد و در نهایت منجر به پیروزی شود.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد: سعی ما این است که محکم در این صحنه تا آخر بمانیم و اگر اقبال مردم با ما بود دیگران به نفع ما کنار بروند؛ البته اگر در آینده و در این صحنه انتخابات جهت‌گیری‌های انقلاب توسط رقبای اصلی‌مان به خطر نمی‌افتد، کنار رفتن به نفع کسی معنا ندارد مگر اینکه یا جهت‌گیری‌های انقلاب به خطر بیفتد یا اشتراکات فراوانی در موضوعات گفتمانی و فکری پیدا شود.

*هنوز برای معرفی رقیب اصلی‌ام زود است/نظر زاکانی درباره حضور زنان در کابینه

زاکانی در پاسخ به این سۆال که رقیب اصلی خود را در این دوره از انتخابات چه کسی می‌دانید، اگر شما رئیس‌جمهور شوید آیا در کابینه خود از وزیر زن استفاده می‌کنید، چه برنامه‌ای برای هدفمندی یارانه‌ها دارید و در صورتی که پیروز عرصه انتخابات شوید اولین جلسه خود را با چه گروه و افرادی برگزار خواهید کرد، گفت: در حال حاضر زود است که بخواهیم رقیب خود را معرفی کنیم. صحنه انتخابات فعلا قوام لازم را ندارد؛ بنده اراده جدی برای حضور در صحنه و بیان گفتمان انقلاب دارم و معتقدم می‌توان با یک نگاه مدیریتی، سیستمی و کارشناسی بسیاری از مشکلات را حل کرد؛ اما در خصوص حضور بانوان محترم در دولت باید بگویم اندیشه‌های امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب تاکید بر حضور بانوان در عرصه‌های اجتماعی دارد، لذا دولت هم نمی‌تواند صحنه‌ای برای حضور زنان نباشد.

وی افزود: اما اینکه بگویم حتما وزیر زن خواهم داشت یا نه را قبول ندارم چون ملاک ما برای انتخاب افراد شایسته‌سالاری است و با حفظ شئون و با توجه به شایستگی‌ها، افراد می‌توانند نقش‌آفرین باشند.

*ادامه شیوه فعلی هدفمندی یارانه‌ها آسیب جدی به کشور می‌زند/اجرای 3 گام برای اجرای هدفمندی 

زاکانی در ادامه در خصوص موضوع هدفمندی یارانه‌ها نیز گفت: ادامه شیوه فعلی آسیب جدی به کشور خواهد زد؛ ما برای اجرای فاز هدفمندی یارانه‌ها مدلی را طراحی کردیم که گام اول آن ایجاد یک زمینه شفاف در خصوص دهک‌های اجتماعی و نیازمندی‌های آنهاست که اگر این موضوع مشخص نشود، به نوعی ما دور خودمان می‌چرخیم و آسیب می‌بینیم.

وی اظهار داشت: با وجود اینکه دیگران اصرار زیادی برای اعلام کاندیداتوری بنده داشتند اما در حدود چهار ماه اعلام رسمی را به تاخیر انداختم و برای این کار 4 دلیل داشتم. دلیل اول اینکه به دنبال این بودم که از بیانات رهبری فهم کنم که با توجه به نیازها و ضرورت‌های امروز ملاک‌ها و معیارهایی از سوی ایشان بیان می‌شود که در فرد دیگری باشد و بنده بخواهم به او کمک کنم. دلیل دوم اینکه، صبر کنم و صحنه را ببینم که چه کسانی وارد عرصه انتخابات می‌شوند. ببینم آیا کسی می‌آید که دغدغه‌ها و ضرورت‌هایی که بنده دنبال می‌کنم را دنبال کند

*مردم باید عزتمندانه در کشور زندگی کنند

وی خاطر نشان کرد: اولین ویژگی عمومی در اجرای هدفمندی یارانه‌ها بحث بیمه سلامت است یعنی کسی نباید نگران بیماری باشد و یا اینکه بیماری عامل فقر کسی شود. ما بیمه سلامت را برای 100 درصد افراد جامعه دنبال می‌کنیم، همچنین علاوه بر بیمه سلامت همه مردم باید متناسب با نیازمندی‌هایشان خدماتی را دریافت کنند؛ بخشی از دهک‌های اجتماعی یعنی قشر محروم و مستضعف جامعه نیز باید علاوه بر گرفتن خدمات پول نقد نیز دریافت کنند.

این نامزد ریاست‌جمهوری اظهار داشت: ما باید به سمتی برویم که مردم عزتمندانه در کشور زندگی کنند و فقرزدایی و محرومیت‌زدایی در دستور کار دولت بنده قرار خواهد گرفت.

*اولین جلسه بعد از پیروزی با رقبایم است/رقابت در انتخابات باید دوستانه باشد

وی همچنین یادآور شد: اولین جلسه من بعد از پیروزی در انتخابات با رقبایم خواهد بود معتقدم باید یک رقابت دوستانه در انتخابات شکل بگیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سۆال که آیا از اصلاح‌طلبان نیز در کابینه خود استفاده می‌کنید، گفت: ما نمی‌خواهیم شرکت سهامی تشکیل دهیم بلکه با کسانی کار می‌کنیم که مشترکات فکری و گفتمانی داشته باشیم البته در مقام مشورت و تصمیم‌سازی از نظر مخالفان نیز استفاده خواهیم کرد اما در مقام اجرا استوانه‌هایی باید شانه زیر بار کار بدهند که مشترکات نظری فوق‌العاده بالایی با ما داشته باشند.

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی همچنین در خصوص معرفی کابینه خود گفت: بنده همه حامیان فکری خودم که چهره‌های برجسته‌ای در حوزه‌های برجسته هستند را معرفی می‌کنم و اینکه از الان بگویم افراد کابینه من چه کسانی هستند، درست نیست؛ چرا که شاید بعد از پیروزی ظرفیت‌ها و عناصر شایسته‌ای در ستادهای رقبایم که البته با هم مشترکات فکری و گفتمانی داریم وجود داشته باشد که باید از آنها استفاده کنیم، این درست نیست که تنها کاندیداها به اطرافیان خود توجه داشته باشند و در این خصوص پیامبر می‌فرمایند اگر مسئولیتی را قبول کنید در صورتی که فرد شایسته‌تری برای آن پست وجود داشته باشد خیانت کردید.

*هاشمی در صورت حضور سرنوشتی جز سال 84 نخواهد داشت

زاکانی در پاسخ به این سۆال که برخی معتقدند اصولگراها در صورت حضور هاشمی بر روی یک نفر به اجماع می‌رسند و آیا اینکه خط قرمز در کابینه شما چه چیزی است و برنامه‌تان برای حل مشکلات گرانی چیست، گفت: در بخش اول به نظر نمی‌رسد که هاشمی بخواهد در انتخابات حضور یابد توصیه من به ایشان این است که وارد این عرصه نشود؛ چرا که در صورت حضور آسیب‌پذیری ایشان بالاست و دیگر ایشان کششی برای کارهای اجرایی ندارند اگر کسی خیرخواه ایشان باشد توصیه می‌کند آقای هاشمی وارد انتخابات نشود چرا که سرنوشتی جز سال 84 برای ایشان نخواهد بود.

زاکانی در پاسخ به این سۆال که آیا شما با احساس تکلیف وارد انتخابات شده‌اید و آیا خود را از دیگر کاندیداها اصلح می‌دانید، دلیل این موضوع چیست، گفت: من هیچ گاه در مورد رقبایم صحبت نمی‌کنم. چرا که معتقدم اگر بخواهم با تخریب دیگران به جایی برسم راه غلطی است و به جایی نخواهم رسید.

زاکانی

*به گفته خیلی ‌ها زندگی ساده‌ای دارم

وی در پاسخ به سۆالی مبنی بر اینکه تأکید امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری این است که به افراد ساده‌زیست رأی داده شود آیا شما ساده زیست هستید؟ اظهار داشت: من بچه جنوب شهر تهران هستم که در حال حاضر نیز در میدان شهدای تهران ساکنم و به گفته خیلی‌ها از زندگی ساده‌ای برخوردارم.

وی افزود: بنده در خصوص احساس تکلیفم برای حضور در انتخابات 24 ضرورت را که نیاز تحول در کشور است، استخراج کردم و بخشی از آن را وظیفه جدی خود می‌دانم که باید بیایم و انجام دهم. چرا که انقلاب فرصت زیادی ندارد که بخواهد درجا بزند و یا با حرکت کندی ادامه مسیر دهد. انقلاب فرصت این را ندارد که بخواهد توسعه‌بخشی داشته باشد یعنی در یک بخش رشد کند و در بخش دیگر غفلت انجام بگیرد. بنده بر اساس این 24 ضرورتی که در سخنرانی‌های قبلی خودم آنها را بیان کردم، ضرورت دارد که در صحنه حضور داشته باشم و طبق این 24 ضرورت خودم را اصلح می‌دانم و اگر خودم را اصلح ندانم حرام است بخواهم در این صحنه بمانم. چرا که پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند اگر کسی خودش را برای پستی مطرح می‌کند اگر فرد بهتری وجود داشته باشد خائن به خدا و مردم است اگر بخواهد در آن پست باقی بماند.

*4 دلیل برای تأخیر در اعلام کاندیداتوری‌ام داشتم

وی اظهار داشت: با وجود اینکه دیگران اصرار زیادی برای اعلام کاندیداتوری بنده داشتند اما در حدود چهار ماه اعلام رسمی را به تاخیر انداختم و برای این کار 4 دلیل داشتم. دلیل اول اینکه به دنبال این بودم که از بیانات رهبری فهم کنم که با توجه به نیازها و ضرورت‌های امروز ملاک‌ها و معیارهایی از سوی ایشان بیان می‌شود که در فرد دیگری باشد و بنده بخواهم به او کمک کنم. دلیل دوم اینکه، صبر کنم و صحنه را ببینم که چه کسانی وارد عرصه انتخابات می‌شوند. ببینم آیا کسی می‌آید که دغدغه‌ها و ضرورت‌هایی که بنده دنبال می‌کنم را دنبال کند.

*معتقدم در کنار همه خوبی‌ها در کشور فساد نیز وجود دارد

وی اظهار داشت: بنده معتقدم امروز در کنار همه خوبی‌هایی که در کشورم است فساد هم وجود دارد و دقت که می‌کنم می‌بینم که در برخی از این دوستان که کاندیدا شده‌اند پاکی وجود دارد اما فسادستیزی نیست. با تجربه‌ای که در گذشته داشتیم معتقدم که با یک مدل‌سازی به کمک بطن مردم و جامعه و با قانون می‌شود جلوی فساد را گرفت و با یک شفاف‌سازی ریشه فساد را خشکاند.

*برای برخورد با فساد باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی اظهار داشت: قائل به این نیستم که برای مبارزه با فساد باید هیاهو انجام داد و یا مچ‌گیری کرد. بلکه باید با یک کار منطقی و سیستمی قوی‌ترین افراد را مد نظر قرار داد و با یک فرهنگ‌سازی برخورد درستی با فساد انجام بگیرد. دلیل چهارم برای تاخیر اعلام کاندیداتوری‌ام این بود که باید یک برنامه و عناصر متخصص و قوی برای حضور در صحنه می‌داشتم که تأمل کردم تا این شرایط پیش بیاید و امروز این شرایط مهیا است و بسیار امید داریم زمانیکه می‌خواهد برنامه کاندیداها معرفی شود با یک برنامه دقیق و شفاف در صحنه حاضر شویم و انشاءالله توفیق پیروزی داشته باشیم.

بخش سیاست تبیان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین