سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تحقیقات نشان داده است که استرس می تواند باعث افزایش میزان قند خون گردد، پس برای کنترل دیابت نوع دو باید از استرس دوری کنید...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مریم سجادپور
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاثیر استرس بر قند خون دیابتی‌ها


تحقیقات نشان داده است که استرس می تواند باعث افزایش میزان قند خون گردد، پس برای کنترل دیابت نوع دو باید از استرس دوری کنید.


استرس و دیابت

اگر مبتلا به دیابت نوع دو هستید، باید بدانید که استرس بر قند خونتان اثر می گذارد. پس سعی کنید با کنترل استرس، قند خونتان را در حد طبیعی نگه دارید.

 

در دیابتی های نوع دو، بدن پاسخ مناسبی به هورمون انسولین نمی دهد.

انسولین، هورمونی است که قند را از خون وارد سلول ها می کند و در آنجا، قند یا ذخیره می شود و یا برای انرژی استفاده می شود.

 

برای کنترل دیابت نوع 2، ورزش، رعایت رژیم غذایی مناسب و برخی اوقات مصرف داروها مفید می باشد.

 

استرس چیست؟

در حقیقت استرس پاسخ طبیعی بدن به خطر می باشد. استرس همیشه بد نیست. کمی داشتن استرس کمک می کند تا از انرژی استفاده کنیم و تمرکزمان را بهبود دهیم.

اما ترکیب دیابت نوع 2 و استرس، برای سلامتی مضر می باشد.

همه افراد زمانی که استرس دارند، قند خونشان بالا می رود، اما اگر مبتلا به دیابت نوع 2 باشید، بدن به سختی می تواند میزان قند خون را کاهش دهد و به حد طبیعی برگرداند.

افرادی که مبتلا به دیابت نیستند، می توانند برای کاهش قند خون اضافی، به مقدار کافی انسولین بسازند. اما در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، انسولین بر میزان بالای قند خون اثری ندارد

نحوه تاثیر استرس بر قند خون

2 علت افزایش قند خون در افراد دیابتی نوع 2 در اثر استرس عبارتند از:

1- افرادی که تحت استرس هستند، ممکن است مواظب بیماری دیابت شان نباشند و قند خونشان را بررسی نکنند و یا ممکن است رژیم غذایی خاص خود را اجرا نکنند و یا زیاد غذا و یا نوشیدنی مصرف کنند.

 

2- استرس، میزان انرژی مورد نیاز را زیاد می کند و بدن برای بدست آوردن انرژی، هورمون آزاد می کند که باعث افزایش قند خون می شود.

 

افرادی که مبتلا به دیابت نیستند، می توانند برای کاهش قند خون اضافی، به مقدار کافی انسولین بسازند. اما در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، انسولین بر میزان بالای قند خون اثری ندارد.

استرس های روحی و یا جسمی که در طی بیماری و یا جراحت رخ می دهد، می تواند قند خونی که در کبد و سلول های عضلانی ذخیره شده است را آزاد کند.

هورمون های استرس زا شامل کورتیزول، آدرنالین و هورمون رشد می باشند. هورمون های استرس زا، توانایی افزایش قند خون را دارند.

اندازه گیری قند خون در دیابت

کنترل استرس در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2

اگر مبتلا به دیابت هستید، میزان قند خونتان را بررسی کنید، به طور مرتب نزد پزشک بروید و اجازه ندهید که استرس باعث شود رژیم غذایی خود را تغییر دهید و به عادات بد مانند سیگار کشیدن روی آورید.

باید روشهای مبارزه با استرس را بیاموزید.

 

- زیاد ورزش کردن یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن استرس می باشد. همچنین باعث رسیدن به وزن مطلوب می شود و قند خونتان را کنترل می کند. اگر می توانید، بهتر است روزانه 60 دقیقه ورزش کنید.

 

- هنگامی که استرس دارید، تغذیه خوب باعث می شود که قند خونتان را کنترل کنید. شما باید مواد مغذی لازم را به بدنتان برسانید تا انرژی کافی برای مقابله با استرس را داشته باشید.

 

- افکار منفی را از خود دور کرده و به جای آنها، افکار مثبت را به کار بندید. تشدید کننده های استرس را کاهش دهید. احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. زمانتان را مدیریت کنید. برای خودتان ارزش قائل شوید.

 

- یادگیری روش های کاهش استرس : تنفس ورزشی و روش تمدد اعصاب برای کنترل استرس به کار می روند. فعالیت هایی که باعث از بین رفتن استرس می شوند را انجام دهید.

 

- پشتیبانی : مبتلا بودن به دیابت نوع 2 به تنهایی باعث ایجاد استرس می گردد. با دوستان و یا اقوام خود راجع به احساساتتان بگویید. از پزشک خود راجع به روش های کنترل استرس صحبت کنید. به گروه انجمن دیابتی ها بپیوندید تا بتوانید احساسات، نظرات و نصایح خود را در آن گروه بیان کنید.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

قند خون‌تان را در حد طبیعی نگه دارید

کنترل استرس در دیابت

استرس هم قند خون را بالا می برد

افزایش دیابت با زندگی مُدرن

ارتباط استرس با بیماری ها

استرس، باعث مرگ زودهنگام می ‌شود

استرس باعث چاقی می شود

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین