سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزیر سابق ارتباطات: بنده همین امروز نتوانستم gmail را حتی در دانشگاه باز کنم، یعنی همه دانشجویان و محققین دچار این مشکل هستند که باعث می‌شود به کسب و کار مردم ضربات جبران‌ناپذیری وارد آید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شورای عالی فضای مجازی با كجا هماهنگ است؟


وزیر سابق ارتباطات: بنده همین امروز نتوانستم gmail را حتی در دانشگاه باز کنم، یعنی همه دانشجویان و محققین دچار این مشکل هستند که باعث می‌شود به کسب و کار مردم ضربات جبران‌ناپذیری وارد آید.

«بنده خود همین امروز صبح به سختی توانستم Gmail خود را باز کنم که آن هم در آخر باز نشد/شورای عالی فضای مجازی کشور دارد یکسری کارها را خودش به تنهایی انجام می‌دهد و معلوم نیست با چه کسی هماهنگ است. آیا با دولت هماهنگ است یا با وزارت ارتباطات هماهنگ است یا به طور مستقل عمل می‌کند؟»

گوگل-جیمیل

اختلالات اینترنت و کندی سرعت آن در حالی ادامه دارد که مسئولین ارتباطات کشور همچنان این مشکل را نفی کرده، با این حال کاربران از این وضعیت به تنگ آمده‌اند.

چندی است که اختلالات اینترنت در کشور باعث عدم نارضایتی کاربران آن شده است، کاربران اعلام می‌کنند که علیرغم انتقال اعتراض‌های خود به شرکت‌های ارایه دهنده اینترنت، این شرکت‌ها عنوان می‌کنند که مشکل اینترنت و کندی سرعت آن هیچ ارتباطی به شرکت‌های خصوصی ارائه دهنده خدمات اینترنت ندارد و شرکت‌های اینترنتی دخالتی در این جریان ندارند؛ مشکل کشوری است.

علاوه بر مردم، کارشناسان اینترنت نیز کندی سرعت اینترنت را عامل ضرر و زیان به کسب و کار شرکت‌های خصوصی نسبت می‌دهند. از دیگر سو این عدم پاسخگویی مسئولین و انکار مشکلات بار روانی زیادی به مردم وارد می‌کند.

اینترنت هیچ مشکلی ندارد

محمود خسروی مدیرعامل شرکت زیرساخت  هر گونه مشکل در شبکه اینترنت کشور را تکذیب کرد و گفت: هیچ مشکلی از نظرشرکت زیرساخت وجود ندارد و تاکنون هیچ اختلالی به ما گزارش نشده است.

وی در مورد کاهش سرعت اینترنت گفت: ما هیچ سرعتی را پایین نیاورده‌ایم و هم اکنون هیچ محدودیتی در سرویس‌دهی اینترنت وجود ندارد.

وی در مورد اختلال در برخی سایت‌هایی بخصوص سرویس gmail گفت: در این سرویس هم هیچ محدودیتی وجود ندارد و اگر در گذشته اعمال محدودیت بود این محدودیت‌ها هم اکنون برداشته شده است.

شورای عالی فضای مجازی کشور دارد یکسری کارها را خودش به تنهایی انجام می‌دهد و معلوم نیست با چه کسی هماهنگ است. آیا با دولت هماهنگ است یا با وزارت ارتباطات هماهنگ است یا به طور مستقل عمل می‌کند؟

این اظهارات در حالی گفته می‌شود که بیشتر کارشناسان و مردم در هنگام تماس با خبرگزاری ایلنا از اختلال در شبکه اینترنت اعلام نارضایتی کردند به طوری که برخی از مردم کاهش سرعت اینترنت را معطوف به دولت می‌دانستند.

شخص رئیس جمهور باید مشکل را حل کند

در همین حال محمد سلیمانی وزیر اسبق ارتباطات در گفت‌وگو با ایلنا، ضمن تایید مشکلات و اختلالات اینترنتی در چند روز گذشته، گفت: از نظر من تداخل امور در زمینه فناوری اطلاعات باعث پیچیده شدن کارها و ایجاد مشکلاتی در این حوزه کرده است و معلوم نیست سر منشا این مشکلات کجاست و پاسخگو کیست؟ به عبارتی در این حوزه عدم مسئولیت‌پذیری ضربه‌های جبران ناپذیری به کسب و کار مردم وارد کرده است.

وی ادامه داد: شورای عالی فضای مجازی کشور دارد یکسری کارها را خودش به تنهایی انجام می‌دهد و معلوم نیست با چه کسی هماهنگ است. آیا با دولت هماهنگ است یا با وزارت ارتباطات هماهنگ است یا به طور مستقل عمل می‌کند؟

سلیمانی خاطرنشان کرد: مستقل عمل کردن شورای عالی فضای مجازی مانند داستان بستن vpnها و یا فیلتر سایت‌های گوگل، ابهام‌آمیز است و ما نمی‌دانیم اگر مرکز شورای عالی فضای مجازی سر منشا کاهش سرعت اینترنت است چرا جوابگوی این مشکلات به مردم نیست.

اینترنت

وزیر اسبق ارتباطات خاطرنشان کرد: ارتباطات و فناوری اطلاعات باید یک پارچه باشد و این از اصول اولیه ارتباطات است ولی زمانی که مدیریت ارتباطات در کشور تقسیم‌بندی می‌شود تنها کسانی که ضرر می‌بینند کاربران و مردم هستند.

او ادامه داد: این در حالی است که وزارت ارتباطات نمی‌تواند بگوید من مسئول مشکلات اینترنت نیستم و یا از گفتن واقعیت صرف نظر کند، وزارت ارتباطات حتی اگر به رسانه‌ها نمی گوید چه خبر است باید به ما و مجلس بگوید و کاری کند که این به هم ریختگی از بین برود.

سلیمانی تصریح کرد: از نظر من این به هم ریختگی که در حوزه اینترنت پیش آمده باید به سرعت از سوی مسئولین حل شود و حتی شخص رئیس جمهور باید دخالت کند تا این اوضاع اسف‌بار از بین برود و مجلس و کمیته ارتباطات هم باید سریع جلسه‌ای تشکیل داده و از وزارتخانه و شرکت‌های ارایه دهنده بخواهند تا هر چه سریع‌تر ضمن اعلام مشکلات، آن را رفع نمایند.

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان داشت: شرکت‌های خصوصی ارائه دهنده اینترنت حتی اگر نمی‌توانند به رسانه‌ها صریحا مشکل را ابراز کنند باید به مجلس نامه بنویسند و شکایت کنند چرا که همین سکوت خود نیز ابهام‌آمیز است.

ما هیچ سرعتی را پایین نیاورده‌ایم و هم اکنون هیچ محدودیتی در سرویس‌دهی اینترنت وجود ندارد

مشکلات را کتمان نکنید

سلیمانی تاکید کرد: بنده خود همین امروز صبح به سختی توانستم gmail خود را باز کنم که آن هم در آخر باز نشد. در صورتی که من از سایت دانشگاه و استفاده از اینترنت دانشگاه این کار را کردم و این بدان معنی است که علاوه بر من همه دانشجویان و محققین دچار این مشکل هستند که باعث می‌شود به کسب و کار مردم ضربات جبران‌ناپذیری وارد آید.

وزیر اسبق ارتباطات در پایان خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت نباید با پاک کردن صورت مسئله مشکل را از سر خود باز کند و بدانند که مردم از این کندی اینترنت ناراضی هستند و می‌دانند مشکلاتی وجود دارد و سعی نکنند آن را کتمان کنند.

بخش ارتباطات تبیان


 منبع: ایتنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین