سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شکستن قولنج انگشتان می تواند باعث آرتروز زودرس شود چرا که بافت نرم اطراف مفصل، دچار کشیدگی شده، لبه های استخوان رشد می کنند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شکستن انگشتان باعث آرتروز می‌شود؟


شکستن قولنج انگشتان می‌تواند باعث آرتروز زودرس شود، چرا که بافت نرم اطراف مفصل، دچار کشیدگی شده، لبه‌های استخوان رشد می‌کنند و در اطراف آن مفصل، حالتی شبیه آرتروز ایجاد می‌شود.


قولنج انگشتان

از قدیم اعتقاد براین بوده که شکستن قولنج انگشتان می‌تواند باعث آرتروز زودرس شود، یا اینکه مفصلی که این عمل در آن انجام می‌شود مستعد آرتروز زودرس می شود، زیرا بافت نرم اطراف مفصل، دچار کشیدگی می‌شود و به دنبال آن به عنوان یک واکنش دفاعی هم، لبه‌های استخوان رشد می‌کنند و در اطراف آن مفصل، حالتی شبیه آرتروز ایجاد می‌کنند.

 

به همین خاطر هم پزشکان از قدیم‌الایام می‌گفتند که شکستن قولنج فقط یکی دو بار در روز و آن هم برای رفع خستگی مجاز است، ولی اگر افراد عادت به انجام این کار به طور مکرر در طول روز داشته باشند، این عمل تهدیدی برای سلامت آنها مفصل محسوب می‌شود.

 

اخیراً مقالاتی دیده شده که عنوان می‌کند این عمل آسیب قابل توجهی به مفاصل نمی‌زند، اما احتیاط شرط عقل است و بهتر است افراد یکی دو بار بیشتر در طول روز این کار را انجام ندهند.

 

به افرادی که عادت به این کار دارند توصیه می کنیم تا با انجام ورزش‌های کششی، عضلات و مفاصل را ورزش دهند تا احساس نیاز به این کار و شکستن مفاصل به تدریج در آنها از بین برود.

اگر شکستن قولنج انگشتان در افراد به صورت عادت نباشد تخریب کننده نیست، اما اگر به صورت مکرر تکرار شود، باعث آرتروز زودرس مفصل می شود

تا چه حد شکستن قولنج، رفع خستگی می‌کند؟

این کار در فرد احساس آرامش ایجاد می‌کند، چرا که حبابی که درون کپسول مفصل ایجاد می‌شود یک مقدار فشار ایجاد کرده و آن افزایش فشار و کشیدگی در کپسول، باعث خستگی می‌شود که به دنبال شکستن قولنج انگشتان، این حباب بزرگ می‌شکند که در نتیجه فشار داخل کپسول کمتر می‌شود و فرد احساس آرامش بیشتری می‌کند.

 

چرا در هنگام شکستن قولنج انگشتان صدایی مثل کلیک ایجاد می‌شود؟

اطراف تمام مفاصلی که حرکت بدن را به عهده دارند، یک کپسول وجود دارد که داخل آن مایعی است تحت عنوان سینوویال که داخل این مایع حباب‌هایی از هوا وجود دارد.

 

با گذشت زمان این حباب ها به هم متصل شده و حباب های بزرگ تری را ایجاد می‌کند که وقتی فرد مفصل را تحت فشار قرار می‌دهد و می‌کشد، این فشار منفی باعث ترکیدن آن حباب بزرگ و تبدیل به حباب‌های کوچک تر می شود که موقع خم کردن بند انگشتان و فشار دادن به آنها صدایی شنیده می‌شود.

 

توصیه آخر

اگر شکستن قولنج انگشتان در افراد به صورت عادت نباشد تخریب کننده نیست، اما اگر به صورت مکرر تکرار شود، باعث آرتروز زودرس مفصل می شود که در ادامه می‌تواند بافت نرم اطراف مفصل را دچار کشیدگی کند که در نهایت با عدم ثبات آن مفصل مواجه خواهیم شد.

بخش سلامت تبیان


منبع : فارس - رحمت‌الله حافظی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

 

مطالب مرتبط:

آیا شکستن انگشتان مضر است؟

شکستن انگشتان خوب نیست

انگشت هایت را نشکن

قولنج تان را نشکنید  

شیوه کاهش قولنج مفاصل

مضرات رفع قولنج

آرتروز؛ هر روز بیشتر از دیروز

ورزش هایی برای آرتروز

9 اشتباه رایج درباره آرتروز

آرتروز یا درد مفاصل بدن

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین