سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یكی از ویژگی های مهم مومن، امام شناسی، ولایت پذیری و ظلم ستیزی و اهتمام به امور مسلمین است. از مجموعه آیات و روایات استفاده می شود كه مومن اهل اطاعت از رهبری دینی است و به عنوان یك انسان بیدار و آگاه اهل مبارزه و جهاد اكبر و اصغر با دشمنان فكری، اخلافی، ف
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تست سنجش ایمان!


مۆمنان حقیقى آنها هستند، براى آنان درجات (فوق العاده‏اى) نزد پروردگارشان است و براى آنها آمرزش و روزى بى نقص و عیب است.


عبادت

از دو طریق می توان درجه ایمان خود را تعیین نماییم:

1- محور قرار دادن ملاک هایی که برای ایمان در آیات و روایات بیان شده و بررسی میزان تطابق و هماهنگی اعمال و رفتار و اخلاق خود با آنها . مثلا در سوره انفال خداوند می فرماید:

انَّمَا الْمُۆْمِنُونَ الَّذِینَ إِذَا ذُكِرَ اللّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِیمَانًا وَعَلَى رَبِّهِمْ یَتَوَكَّلُونَ (2) الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ (3) أُوْلَـئِكَ هُمُ الْمُۆْمِنُونَ حَقًّا لَّهُمْ دَرَجَاتٌ عِندَ رَبِّهِمْ وَمَغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ كَرِیمٌ (4)

2- مۆمنان تنها كسانى هستند كه هر وقت نام خدا برده شود دلهایشان ترسان مى‏گردد، و هنگامى كه آیات او بر آنها خوانده مى‏شود ایمانشان افزون مى‏گردد و تنها بر پروردگارشان توكل دارند.

3- آنها كه نماز را بر پا مى‏دارند و از آنچه به آنها روزى داده‏ایم انفاق مى‏كنند.

4- (مۆمنان حقیقى) آنها هستند، براى آنان درجات (فوق العاده‏اى) نزد پروردگارشان است و براى آنها آمرزش و روزى بى نقص و عیب است.

به عبارتی حقیقت ایمان در افرادی متجلی است که خصوصیات مذکور در این آیات را داشته باشند و روشن است که هر چه لرزش دل در وقت شنیدن آیات الهی و توکل انسان بر خداوند و خضوع و خشوع و حضور قلب در وقت نماز و اخلاص در وقت انفاق بیشتر باشد ، درجه ایمانی بالاتر است .

و یا مثلا برخی اوصاف مومنان در سوره مبارکه مۆمنون چنین انعکاس یافته است :

قَدْ أَفْلَحَ الْمُۆْمِنُونَ (1) الَّذِینَ هُمْ فِی صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ (2) وَالَّذِینَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ (3) وَالَّذِینَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ (4)وَالَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ (5) إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَكَتْ أَیْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ (6) فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ (7) وَالَّذِینَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ (8) وَالَّذِینَ هُمْ عَلَى صَلَوَاتِهِمْ یُحَافِظُونَ (9)أُوْلَئِكَ هُمُ الْوَارِثُونَ (10) الَّذِینَ یَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ (11)

یكی از ویژگی های مهم مومن، امام شناسی، ولایت پذیری و ظلم ستیزی و اهتمام به امور مسلمین است. از مجموعه آیات و روایات استفاده می شود كه مومن اهل اطاعت از رهبری دینی است و به عنوان یك انسان بیدار و آگاه اهل مبارزه و جهاد اكبر و اصغر با دشمنان فكری، اخلافی، فرهنگی و دشمنان خارجی در جنگ های نرم افزاری و سخت افزاری است و در این مسیر سختی های راه را به جان می خرد و تا مرحله شهادت پیش می رود

1- مۆمنان رستگار شدند.

2- آنها كه در نمازشان خشوع دارند.

3- و آنها كه از لغو و بیهودگى روی گردانند.

4- و آنها كه زكات را انجام مى‏دهند.

5- و آنها كه دامان خود را از آلودگى به بى‏عفتى حفظ مى‏كنند.

6- (تنها آمیزش جنسى) با همسران و كنیزانشان دارند كه در بهره‏گیرى از آنها ملامت نمى‏شوند.

7- و هر كس غیر این طریق را طلب كند تجاوزگر است.

8- و آنها كه امانت ها و عهد خود را مراعات مى‏كنند.

9- و آنها كه از نمازها مواظبت مى‏نمایند.

یكی از ویژگی های مهم مومن، امام شناسی، ولایت پذیری و ظلم ستیزی و اهتمام به امور مسلمین است. از مجموعه آیات و روایات استفاده می شود كه مؤمن اهل اطاعت از رهبری دینی است و به عنوان یك انسان بیدار و آگاه ، اهل مبارزه و جهاد اكبر و اصغر با دشمنان فكری، اخلافی، فرهنگی و دشمنان خارجی در جنگ های نرم افزاری و سخت افزاری است و در این مسیر سختی های راه را به جان می خرد و تا مرحله شهادت پیش می رود.

حال هر چه پایبندی به این امور که نشانه ایمان و باور راستین و عمیق است بیشتر باشد ، درجه ایمان بالاتر است .

مقایسه اعتقادات و اعمال و اخلاق و برنامه زندگی خود با کسانی که در درجه عالی ایمان و اوج آن قرار دارند و معیار قرار دادن روش و منش و اخلاق آنها در سنجش میزان ایمان خود.

همان طوری که امیر مومنان (علیه السلام) در قیامت ترازوی حق و حقیقت است و اعمال و رفتار و اخلاق دیگران را با ایشان می سنجند، می توان در عالم دنیا نیز این سنجش را انجام داد و به این وسیله میزان و مقدار و رتبه ایمانی خود را تعیین کرد.

انسان بهترین قاضی در مورد خود و اعمال و رفتار خود است و اگر انصاف را رعایت کند و خود بینی را کنار بگذارد و منصفانه قضاوت کند با این مقایسه می تواند کم و کیف ایمان خود را برآورد کند.

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منبع: سایت پرسمان

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین