تبیان، دستیار زندگی
تنهایی، احساسات منفی، افسردگی، غم و غصه نه به اعصاب شما رحم می‌کند، نه به پوستتان و نه به وزن ایده آلتان.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خانم غصه نخور چاق می‌شوی


تنهایی، احساسات منفی، افسردگی، غم و غصه نه به اعصاب شما رحم می‌کند، نه به پوستتان و نه به وزن ایده آلتان.

غمگین

اصطلاح قوز بالا قوز را شنیده‌اید. همین جا کاربرد دارد. فکرش را بکنید آدم هم تنها و غمگین باشد و غصه بخورد و هم اینکه چاق شود. در واقع دو طرفه افسرده می‌شود. با وجود اینکه غصه بعضی‌ها از جمله خود مرا آب می‌کند اما هستند کسانی که با غصه خوردن، تنهایی و افسردگی چاق می‌شوند.

این گفته نتیجه‌ی پژوهشی است که نشان می‌دهد غذا خوردن تحت تأثیر احساسات منفی باعث افزایش وزن به خصوص در بین خانم‌ها می‌شود.

خانم ساندرین پنو یک محقق فرانسوی است که پژوهشی را روی 35641 بزرگسال انجام داده است. وی ارتباط بین احساسات و اضافه وزن را مورد بررسی قرار داده است.

بعد از مطالعات گوناگون نیز به این نتیجه رسیده است که 52 درصد خانم‌های شرکت کننده در این پژوهش تحت تأثیر احساس تنهایی و افسردگی چاق شده‌اند.

این در حالی است که فقط 20 درصد آقایان دچار اضافه وزن شده‌اند.

افرادی که رژیم گرفته‌اند و یا در گذشته اهل رژیم‌های لاغری بوده‌اند با غصه

خوردن و افسردگی سه برابر بیشتر در معرض چاقی قرار می‌گیرند

این خانم پژوهشگر همچنین مشاهده  کرده است که خطر اضافه وزن در بین افرادی که رژیم گرفته‌اند نیز بیشتر است. خانم پنو می‌گوید افرادی که رژیم لاغری گرفته‌اند و تحت احساسات منفی مانند افسردگی و تنهایی قرار دارند به میزان 71 درصد، افرادی که در گذشته رژیم لاغری داشته‌اند، 58 درصد و افرادی که هرگز رژیم لاغری نگرفته‌اند 35 درصد در معرض چاقی و اضافه وزن قرار داشتند. در واقع افرادی که رژیم گرفته‌اند و یا در گذشته اهل رژیم‌های لاغری بوده‌اند با غصه خوردن و افسردگی سه برابر بیشتر در معرض چاقی قرار می‌گیرند. البته این مسئله در بین مردها مشاهده نشد. داشتن رژیم لاغری و نداشتن آن تأثیری در وزن آقایان نداشته است.

چیزی که مشخص است این است که تنهایی، احساسات منفی، افسردگی، غم و غصه نه به اعصاب شما رحم می‌کند، نه به پوستتان و نه به وزن ایده آلتان. با وجود اینکه گفتن و توصیه کردنش راحت است اما سعی کنید فعالیت‌هایی در برنامه‌ی روزانه‌ی زندگی‌تان بگنجانید که شما را از افسردگی و تنهایی دربیاورد. در اوج تنهایی و استیصال هم بدانید که خداوند در کنارتان است و غصه های شما را می‌بیند. آرامشتان را حفظ کنید و بدانید سلامتیتان با ارزش‌ترین سرمایه‌ی زندگی‌تان است. شاداب و تندرست باشید.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: medisite

مطالب مرتبط:

استرس باعث چاقی می شود

علل روانی چاقی (1)

علل روانی چاقی (2)

کنترل غذا خوردن احساسی را در دست بگیرید

مقابله با غذا خوردن ناشی از احساسات

چطور بر غذا خوردن احساسیمان غلبه کنیم؟

10 علت خوردن، بدون حس گرسنگی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.