سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در اولین جلسه رسمی کارگروه تنظیم بازار در سال جاری مقرر شد مازاد تولید مرغ گرم با قیمت 5300 تومان از سوی شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شود به این ترتیب قیمت مصوب توزیع مرغ در خرده‌فروشی‌ها تغییری نکرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مسوولان برای تنظیم بازار قول دادند

مرغ و لبنیات گران نمی‌شود


در اولین جلسه رسمی کارگروه تنظیم بازار در سال جاری مقرر شد مازاد تولید مرغ گرم با قیمت 5300 تومان از سوی شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شود به این ترتیب قیمت مصوب توزیع مرغ در خرده‌فروشی‌ها تغییری نکرد.
مرغ

حسن رادمرد، معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره جزییات جلسه  ستاد تنظیم بازار که با حضور تمامی اعضای آن مخصوصا وزیر دادگستری برگزار شد، خاطرنشان کرد: در ابتدای این جلسه گزارش‌هایی از سوی سازمان حمایت، بانک مرکزی ارائه و سپس موضوعات ادارت کل و وزارتخانه‌ها ارائه شد.رادمرد با تاکید بر این‌که امروز به دو موضوع قیمت‌گذاری مرغ و اخذ سرمایه ریالی از سوی واحدهای تولیدکننده تخم مرغ پرداخته شده است، بیان کرد: در ادامه جلسه بحث خرید توافقی مازاد مرغ تولیدی مطرح شد زیرا در این دوره تولید مرغ زیاد است و تصمیم بر این شد که در راستای حمایت از تولید داخل، شرکت پشتیبانی امور دام مداخله کند.

آغاز خرید مازاد مرغ تولید داخل

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در راستای حمایت از تولید داخلی و حمایت از آن مقرر شد شرکت پشتیبانی امور دام مازاد تولید را با قیمت 5300 تومان از تولیدکننده خریداری کنند.وی در این زمینه با بیان این‌که شرکت پشتیبانی امور دام از چهارشنبه خرید مازاد مرغ تولید شده را آغاز می‌کند تصریح کرد: این درحالی است که سقف قیمت برای مصرف کننده تغییری نمی‌کند و با قیمت‌های قبلی در شبکه‌ها توزیع می‌شودرادمرد ادامه داد: مرغ خریداری و ذخیره شده و هر زمان که نیاز باشد در شبکه‌ها توزیع می‌شود.به گفته معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، قیمت عرضه مرغ در شبکه‌های توزیع همان 5700 تومان است به عبارتی هر کیلو مرغ در شبکه‌های توزیع و خرده فروشی 5700 تومان و فروش آن در عمده فروشی‌ها 5300 تومان است.

 هیچ پیشنهاد و یا موضوعی در رابطه با افزایش قیمت لبنیات مطرح نشده و اگر برخی از شرکت‌های تولید فرآورده‌های لبنی قیمت‌ها را افزایش داده‌اند غیر قانونی بوده و باید این موضوع مورد تایید و یا رد سازمان حمایت قرار گیرد

 براساس این مکانیزم اگر تقاضا کم شود شرکت پشتیبانی امور دام مرغ را از تولیدکنندگان خریداری و ذخیره می‌کند. در زمان مازاد تقاضا مرغ ذخیره شده را توزیع می‌کنیم. در این مکانیزم شرکت پشتیبانی امور دام متضرر می‌شود و مابه التفاوت خرید و فروش را به صورت یارانه‌ای پرداخت می کند. وی گفت: در زمان نیاز به توزیع مرغ ذخیره سازی شده با توجه به شرایط تنظیم بازار قیمت توزیع مشخص می‌شود.وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است مصوبه جدیدی برای قیمت لبنیات در کارگروه تنظیم بازار اتخاذ شود یا خیر؟ بیان کرد: هیچ تصمیم و موضوعی در این زمینه مطرح نشده است و براساس گزارش‌های سازمان حمایت مبنی بر تولید فراوان شیر خام مشکل خاصی در زمینه فرآورده‌های لبنی نداریم.

 در روزهای اخیر همزمان با افزایش تولید، تولیدکنندگان مرغ خواستار تلاش بیشتر دولت برای جمع آوری و ذخیره سازی مرغ از بازار شده بودند که بر این اساس، در جلسه روز سه شنبه مقرر شد تا شرکت پشتیبانی امور دام کشور، مازاد مرغ تولیدی مرغداران را با قیمت 5300 تومان در سراسر کشور خریداری کند

رادمرد افزود: هیچ پیشنهاد و یا موضوعی در رابطه با افزایش قیمت لبنیات مطرح نشده و اگر برخی از شرکت‌های تولید فرآورده‌های لبنی قیمت‌ها را افزایش داده‌اند غیر قانونی بوده و باید این موضوع مورد تایید و یا رد سازمان حمایت قرار گیرد.

لبنیات

قیمت جدید مرغ تعیین شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برگزاری جلسه کارگروه کنترل بازار گفت: مقرر شد تا قیمت خرید تضمینی مرغ از 4800 به 5300 تومان افزایش یابد.

حسن رادمرد افزود: در روزهای اخیر همزمان با افزایش تولید، تولیدکنندگان مرغ خواستار تلاش بیشتر دولت برای جمع آوری و ذخیره سازی مرغ از بازار شده بودند که بر این اساس، در جلسه روز سه شنبه مقرر شد تا شرکت پشتیبانی امور دام کشور، مازاد مرغ تولیدی مرغداران را با قیمت 5300 تومان در سراسر کشور خریداری کند.وی تصریح کرد: تا پیش از این، نرخ خرید تضمینی مرغ 4800 تومان بوده است اما باید توجه داشت که افزایش قیمت خرید تضمینی مرغ، به معنای افزایش قیمت مرغ در سطح خرده فروشی نیست و قیمت مرغ در سطح بازار باید همچنان همان 5700 تومان باشد.تولیدکنندگان مرغ در روزهای اخیر از دولت تقاضا داشتند تا به خرید مرغ از مرغداران و ذخیره سازی آن بپردازد تا تولیدکنندگان ضرر نکرده و برای تولید بعدی آماده باشند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع: مهر، ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین