سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شورای اطلاعات امنیتی آمریكا و انگلیس با انتشار تحلیلی درباره برنامه هسته ای ایران اعلام كرد: گروه شش باید هرگونه اقدام عجولانه علیه ایران را به تأخیر بیندازد و اتحادیه اروپا و به ویژه آمریكا باید وارد گفت وگوهای بدون پیش شرط...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شورای اطلاعات امنیتی آمریكا و انگلیس: اشتباه نكنید …


شورای اطلاعات امنیتی آمریكا و انگلیس با انتشار تحلیلی درباره برنامه هسته ای ایران اعلام كرد: گروه شش باید هرگونه اقدام عجولانه علیه ایران را به تأخیر بیندازد و اتحادیه اروپا و به ویژه آمریكا باید وارد گفت وگوهای بدون پیش شرط با ایران شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این شورا در تحلیل خود راهكارهایی ارائه كرده كه از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره كرد:

- به تأخیر انداختن هرگونه اقدام عجولانه در مورد تحریم ها و در نظر گرفتن پاسخ ایران به طور جدی. تحریم ها تنها ممكن است به ارتباطات پایان دهد و با توجه به تجربیات گذشته با شكست روبرو خواهد شد.

- حذف پیش شرطها و مد نظر قرار دادن پیشنهاد «گفتگوهای جدی» از سوی ایران كه با تلاش واقعی برای تعیین منافع همه بازیگران شركت كننده آغاز می شود.

- مشخص كردن زمینه مشترك و كنار گذاشتن بخشهای ناسازگار به منظور شكل دادن پیشنهادهای مصالحه.

شورای اطلاعات امنیتی آمریكا و انگلیس در ادامه تحلیل خود با تأكید بر اینكه چین و روسیه بسیار بعید است كه با درخواست آمریكا مبنی بر تحریم ایران موافقت كنند آورده است: از سوی دیگر اتحادیه اروپا ممكن است دیدگاهی را اتخاذ كند كه با توجه به منافع انرژی و تجاری خود در آن خشونت كمتری به كار رفته و این مسئله روشن است كه می خواهد این مسئله از طریق دیپلماتیك حل و فصل شود.

در ادامه این تحلیل آمده است: دولت آمریكا در موقعیتی قرار ندارد كه خودش تحریم های دیگری را بر ایران تحمیل كند. تحریم ها از طریق همپیمانان آمریكا و یا از طریق سازمان ملل نیز احتمالاً محدود خواهند بود و دولت ایران را قوی تر می كند.

شورای اطلاعات امنیتی آمریكا و انگلیس یا همان BASIC در ادامه به تبعات اقدام نظامی علیه ایران اشاره می كند و می نویسد: حمله زمینی به ایران بعید به نظر می رسد. حمله تسلیحاتی نیز به ویژه پس از شكست اسرائیل در برابر حزب الله سؤالاتی را مطرح خواهد كرد. مشخص نیست كه  آمریكا  بتواند تأسیسات مستحكم هسته ای ایران را تخریب كند. همچنین گزارش جدید كمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریكا نشان داد كه اطلاعات این كشور از ایران ضعیف است، زیرا در مورد برنامه هسته ای ایران اغراق كرده بود. این اقدام به تلاشهای هسته ای ایران سرعت می دهد، مردم ایران را متحد می كند و كشورهای دیگر نیز با آن ابراز همدردی خواهند كرد.

این شورا با تأكید مجدد بر اینكه تنها گزینه گفتگو می تواند موضوع هسته ای ایران را حل كند می افزاید: مشاركت با ایران در مسائل امنیتی منطقه ای نیز می تواند به طور بالقوه بسیار مطلوب باشد. همچنین باید فشارهایی بر اسرائیل وارد شود تا سلاح های خود را كنار بگذارد و ان پی تی را امضا كند و به گفت وگوها در مورد منطقه عاری از سلاح های هسته ای در خاورمیانه بپیوندد.

از سوی دیگر «سر مالكوم ریفكیند» عضو سابق مجلس عوام انگلیس هم در گفت وگویی تصریح كرد: گزینه دیپلماتیك و شیوه مسالمت آمیز بهترین راه برای پایان دادن به بحران موجود بر سر برنامه هسته ای ایران است.

این سیاستمدار معروف انگلیسی همچنین با اشاره به اختلافات گروه شش در زمینه برخورد با برنامه هسته ای ایران گفت: ما نان قندی را در دست داریم اما هنوز نمی دانیم كه شلاق چه خواهد بود.


مخالفت 7  كشور صنعتی با تحریم بانكی ایران

علی رغم تلاش های آمریكا برای همراه كردن اعضای گروه هفت كشور صنعتی جهت تحریم مالی و بانكی ایران، در بیانیه نهایی این گروه هیچ اشاره ای به این موضوع نشده است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از دی بی اس، وزیر خزانه داری آمریكا در جریان نشست گروه هفت در سنگاپور تلاش های بسیاری انجام داد تا سایر اعضای این گروه را به تحریم مالی ایران وادارد.

هنری پولسون در جریان این نشست خواهان قطع ارتباط بانك ها و نهادهای مالی بین المللی با بانك های ایرانی شد.

براساس این گزارش علی رغم فشارها و تلاش های پولسون اعضای گروه هفت حتی حاضر نشدند در بیانیه پایانی خود ملاحظات آمریكا در این خصوص را جای دهند.

مخالفت آشكار 7 كشور صنعتی جهان با درخواست آمریكا درحالی صورت گرفته كه قرار است از فردا كنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی با حضور 140 كشور در وین آغاز شود.

از مهمترین موضوعات مورد بحث در این كنفرانس مسأله هسته ای ایران خواهد بود. همچنین در آستانه برگزاری این كنفرانس یك دیپلمات غربی با انتقاد از معیارهای دوگانه غرب در قبال مسأله هسته ای ایران و  اسرائیل  اظهار داشت: بسیاری از مردم خاورمیانه از اتخاذ معیارهای دوگانه خسته شده اند و لذا عادلانه است كه اسرائیل هم در كانون توجه آژانس باشد.


بلیكس: درخواست غربی ها خنده دار است

رئیس سابق بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل گفت: درخواست غربی ها از ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم خنده دار است.

به گزارش روزنامه استاندارد، «هانس بلیكس» گفت: چه بازیكنی آماده است كه توان قدرتی خود را پیش از آغاز بازی از دست دهد؟

رئیس سابق بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل متحد افزود: توقف غنی سازی  اورانیوم در ایران امری كاملاً بعید است.

وی خاطر نشان كرد: عجله در برخورد با فعالیتهای هسته ای ایران جایز نیست، زیرا این كشور تا دستیابی به بمب اتم سالها فاصله دارد.

«بلیكس» همچنین اظهار داشت: اكنون زمان گفتگو بوده و باید زمینه را برای تحقق این امر فراهم كرد.


مخالفت آمریكائیها با عملیات نظامی در ایران

طبق نظرسنجی مؤسسه بین المللی زاگبی بسیاری از آمریكایی ها با عملیات نظامی در ایران و كره شمالی مخالف هستند.

به گزارش خبرگزاری كار ایران مؤسسه بین المللی زاگبی در نظرسنجی خود اعلام كرد كه بیش از دو سوم پاسخ دادند كه مخالف اعزام نیروهای نظامی آمریكا به ایران و كره شمالی هستند.

در این نظر سنجی 68 درصد آمریكایی ها مخالف اعزام نیروی نظامی به ایران و 67 درصد مخالف اعزام نیروی نظامی به كره شمالی هستند و 20 درصد آنها از اقدام نظامی علیه ایران و 18 درصد از حمله نظامی به كره شمالی حمایت می كنند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین