سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
قیمت جهانی طلا نسبت به هفته گذشته بیش از 100 دلار کاهش داشت و هر انس آن حدود 1376 دلار خرید و فروش شد و نرخ هر بشکه نفت نیز با 10 دلار کاهش به نرخ 100 تا 105 دلار رسید. کاهش قیمت طلا و نفت در جهان کم سابقه بوده و می‌تواند علل گوناگون داشته باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

طلای زرد و سیاه چرا سقوط کرد؟


قیمت جهانی طلا نسبت به هفته گذشته بیش از 100 دلار کاهش داشت و هر انس آن حدود 1376 دلار خرید و فروش شد و نرخ هر بشکه نفت نیز با 10 دلار کاهش به نرخ 100 تا 105 دلار رسید. کاهش قیمت طلا و نفت در جهان کم سابقه بوده و می‌تواند علل گوناگون داشته باشد.

طلا

در بازارهای جهانی در قیمت‌گذاری کالاهایی چون نفت و طلا عوامل بسیاری دخیل هستند که بسیاری از آن برای ما عجیب خواهد بود. مثلا با ارائه یک گزارش سالانه اقتصادی یک کشور نرخ جهانی طلا سقوط می‌کند. یا با گرم شدن یا سرد شدن هوا نرخ نفت بالا و پایین می‌رود که از آن به عنوان نوسانات فصلی یاد می‌شود. در سقوط قیمت‌های طلا اخیرا چند عامل مهم دخیل بوده که مهم‌ترین آن باز شدن خزانه قبرس و فروش طلاهای دولتی این کشور ورشکسته بوده است.

جالب است بدانید فروش ذخایر طلای قبرس همچنان از سوی منابع رسمی تائید نشده و برخی از فعالان بازار فلزات گران بها و بازرگانان بر این باورند که خبر فروش ذخایر طلای قبرس حتی اگر در حد شایعه و تهید هم بوده باشد، برای پایین آوردن قیمت های بازار کافی بوده است. یعنی عرضه در بازار جهانی افزایش خواهد یافت طبق معادله عرضه و تقاضا نرخ پایین می‌آید. عامل دیگر در افزایش قیمت طلا که باور آن سخت است باز هم یک شایعه است؛ رسانه‌های آمریکایی اعلام کرده‌اند بانک مرکزی ایالات متحده به احتمال فراوان برنامه بی‌سابقه محرک اقتصادی که هزینه‌ای گزاف برای اقتصاد این کشور را در پی دارد متوقف خواهد کرد. همچنین ضریب اطمینان مصرف کننده در آمریکا و آمار ضعیف خرده‌فروشی که به معنای تضعیف اقتصاد آمریکاست، موجب شده که سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری در طلا را مناسب نبینند ونرخ طلا ساعت به ساعت کاهش پیدا کند.

جالب اینکه شکنندگی قیمت اوراق قرضه دولت ژاپن نیز از دیگر دلایل کاهش قیمت طلا می‌دانند اما یکی از عواملی که تحلیلگران نمی‌خواهند به آن اشاره کنند تهدیدهای کره‌شمالی است که رسانه‌های غربی تا توانستند آن را بزرگنمایی کردند. همواره با آغاز هر جنگ فرامنطقه‌ای، بازار جهانی دستخوش نواساناتی می‌شود که با تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی و با کمک رسانه‌های غربی این اتفاق قبل از آغاز جنگ کم محتمل رخ داده است. 

جالب اینکه شکنندگی قیمت اوراق قرضه دولت ژاپن نیز از دیگر دلایل کاهش قیمت طلا می‌دانند اما یکی از عواملی که تحلیلگران نمی‌خواهند به آن اشاره کنند تهدیدهای کره‌شمالی است که رسانه‌های غربی تا توانستند آن را بزرگنمایی کردند

مهم‌ترین علت سقوط نرخ نفت نیز اعلام گزارش‌های رسمی اقتصادی از دو غول اقتصادی بود. در گزارش اخیر چین اعلام شده که این کشور با رشد اقتصادی مواجه شده اما سرمایه‌گذاران انتظاری بیشتر از آن را داشتند. همچنین همان گزارش وضعیت نامناسب اقتصادی آمریکا موجب شد نرخ نفت کاهش یابد و البته مصرف‌کنندگان را خوشحال کند. امیدواری‌ها نسبت به رشد و رونق اقتصاد جهان نیز کاهش یافته تا عاملی دیگر برای کاهش نرخ نفت باشد اما باز هم یک دلیل جالب را می‌توان در اینجا نام برد و آن نزدیک شدن فصل گرماست. به طور معمول با آغاز فصل گرما بهای جهانی نفت کاهش می‌یابد که گویا امسال نیز این اتفاق رخ خواهد داد. کشورهای فروشنده نفت همواره با کاهش عرضه نرخ نفت را کنترل می‌کنند اما مشخص نیست که همه عرضه‌کنندگان نفت مخصوصا اعضای اوپک با کاهش عرضه و تعدیل قیمت موافق باشند. اگر کشورهای صادرکننده نفت با کاهش عرضه مخالفت کنند مطمئن باشید نرخ نفت باز هم سقوط خواهد کرد.

طلا

بازار داخلی سقوط طلا را باور نمی کند

طبیعی است که با کاهش نرخ جهانی طلا، بازار داخلی نیز تحت تاثیر قرار گیرد و نرخ سکه نیز کاهش یابد اما بازار آزاد تهران نمی خواهد کاهش نرخ جهانی را باور کند به همین علت در بازار شاهد گران فروشی سکه هستیم. برای اینکه نرخ واقعی سکه را به دست بیاوریم باید قیمت اونس جهانی طلا در نرخ آزاد دلار ضرب و حاصل آن تقسیم بر وزن هر اونس که معادل 31،1 گرم می‌شود. سپس این رقم ضرب در کسر عیار اونس جهانی طلا و سکه بهار آزادی می‌شود که عدد 0،916 است.بر اساس این گزارش عیار طلای معامله شده در بازارهای جهانی یا اونس 24 و عیار سکه بهار آزادی 22 است و با تقسیم عدد 22 بر 24 عدد 0،916 به دست می‌آید و پس از ضرب عدد حاصل در وزن انواع سکه یعنی تمام بهار آزادی، نیم و یا ربع بهار آزادی قیمت واقعی آنها به دست می‌آید.

وزن سکه بهار آزادی 8،133 گرم است که قیمت واقعی آن بر اساس محاسبه در این فرمول باید حدود یک میلیون و 170 هزار تومان باشد، اما هم اکنون این قطعه سکه در بازار یک میلیون و 315 هزار تومان فروخته می‌شود

وزن سکه بهار آزادی 8،133 گرم است که قیمت واقعی آن بر اساس محاسبه در این فرمول باید حدود یک میلیون و 170 هزار تومان باشد، اما هم اکنون این قطعه سکه در بازار یک میلیون و 315 هزار تومان فروخته می‌شود. بنابراین این گزارش هم اکنون قیمت سکه تمام بهار آزادی در بازار 145 هزار تومان، نیم سکه 90 هزار و 500 تومان و ربع سکه 127 هزار و 250 تومان حباب دارد. علل ایستادگی بازار آزاد در برابر نرخ جهانی را در روزهای آینده بررسی خواهیم کرد اما کارشناسان پیش بینی می کنند که مقاومت بازار در چند روز آینده شکسته خواهد شد و نرخ واقعی سکه را شاهد خواهیم بود. 

محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین