وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
باراک اوباما،رئیس جمهور آمریکا بر خلاف روال سابق این کشور در سخنرانی کوتاه خود پس از انفجارهای بوستون که کشته شدن حداقل ۳ نفر و زخمی شدن بیشتر از ۱۳۰ نفر را به دنبال داشت از عبارت «اقدام تروریستی» استفاده نکرد تا اما و اگرها درباره عامل این حمله بیشتر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 چه کسی بوستون را منفجر کرد؟


باراک اوباما،رئیس جمهور آمریکا بر خلاف روال سابق این کشور در سخنرانی کوتاه خود پس از  انفجارهای بوستون که کشته شدن حداقل 3 نفر و زخمی شدن بیشتر از 130 نفر را به دنبال داشت  از عبارت «اقدام تروریستی»  استفاده نکرد تا اما و اگرها درباره عامل این حمله بیشتر شود. 

انفجار بوستون

مقام‌‌های آمریکا پیش از این خیلی سریع حملات در این کشور را به گروه‌های شبه نظامی به ویژه القاعده نسبت می‌دادند اما این بار با وجود اینکه برخی رسانه‌ها بمب‌های به کار رفته در این حمله را مشابه تجهیزات دست‌ساز این گروه‌ها توصیف کرده‌اند اما مقام‌های رسمی آمریکا هنوز نتوانسته‌اند موضع‌گیری در این رابطه داشته باشند و به همین خاطر همه چیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. رسانه‌های آمریکا گفته‌اند که یک شهروند عربستان سعودی  در بیمارستان   تحت بازجویی قرار گرفته است اما از او به عنوان یک مظنون یاد نشده است. اوباما در سخنرانی خود پس از انفجارها اعلام کرد  هنوز معلوم نیست چه افرادی به این کار دست زده اند و دلیلشان چه بوده است. او به همین خاطر از مردم خواست در این رابطه «پیش‌بینی» نکنند و وعده داد که عاملان پشت صحنه این حمله مجازات شوند. 

عامل انفجارها بمب های دست سازی بودند که در ساخت آنها گلوله یا ساچمه های بلبرینگ به کار رفته بود. منابع اف‌بی‌آی گفته‌اند با وجود اینکه ممکن است القاعده در این انفجارها دست نداشته باشد اما عاملان این حمله از این گروه الهام گرفته و احتمالاً از دستور‌العمل‌های ساخت بمب آنها که در اینترنت پیدا می‌شود استفاده کرده‌اند

شواهد اولیه

بمب‌های به کار رفته در خط پایان مسابقه دوی ماراتون بوستون از راه دور منفجر شدند و به همین خاطر مدت کوتاهی پس از حمله شبکه‌های تلفن همراه در منطقه قطع شد تا جلوی انفجارهای احتمالی دیگر گرفته شود. مقام‌های اف‌‌بی‌آی در حال تحقیق در این رابطه هستند اما فعلاً گفته‌اند که هیچ مظنونی ندارند و تنها مشغول سوال و جواب از عده‌ای هستند.

انفجار بوستون

عامل انفجارها بمب های دست سازی بودند که در ساخت آنها گلوله یا ساچمه های بلبرینگ به کار رفته بود. منابع اف‌بی‌آی گفته‌اند با وجود اینکه ممکن است القاعده در این انفجارها دست نداشته باشد اما عاملان این حمله از این گروه الهام گرفته و احتمالاً از دستور‌العمل‌های ساخت بمب آنها که در اینترنت پیدا می‌شود استفاده کرده‌اند. 

رسانه‌های آمریکا بیشتر از همه اما اعتقاد دارند که این بمبگذاری یک مسئله داخلی بوده است. گروه‌های راست افراطی،مخالفان کندی و حتی معترضان به افزایش مالیات از جمله مظنونان اصلی این حمله هستند که یک بار دیگر باعث شوکه شدن آمریکا شده است. این بار اما به نظر می‌رسد بر خلاف گذشته توطئه‌ای از خارج در کار نبوده و مقام‌های آمریکا باید در داخل کشور خودشان دنبال عامل حمله بگردند. 

بخش سیاست تبیان


منبع : مجله مهر

 

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین