تبیان، دستیار زندگی
کیهان- 5/12/1362 تهران- خبرگزاری‌جمهوری‌اسلامی اخبار و گزارش‌های ادامه عملیات پیروزمندانه والفجر6 که از ویژگی‌های خاصی و بی‌نظیری برخوردار است چهارشنبه و پنجشنبه در رسانه‌های گروهی جهان هم‌چنان انعکاس وسیعی داشت و خبرگزاری‌ه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انعکاس پیروزی‌های رزمندگان اسلام در عملیات والفجر6 در رسانه‌های گروهی جهان


کیهان- 5/12/1362

تهران- خبرگزاری‌جمهوری‌اسلامی

اخبار و گزارش‌های ادامه عملیات پیروزمندانه والفجر6 که از ویژگی‌های خاصی و بی‌نظیری برخوردار است چهارشنبه و پنجشنبه در رسانه‌های گروهی جهان هم‌چنان انعکاس وسیعی داشت و خبرگزاری‌ها و رادیوهای جهان گوشه‌هایی از حقایق فتح‌نوین سلحشوران اسلام را پخش کردند.

خبرگزاری فرانسه در خبری تحت عنوان «نفوذ ایران در یازدهمین روز حمله جدید» می‌نویسد: نیروهای ایرانی روز چهارشنبه در یازدهمین روز مرحله جدید جنگ ایران و عراق اقدام به نفوذ در خاک عراق کرده‌اند این در حالی است که به‌گفته رادیو تهران نبرد بزرگی در 17 کیلومتری جاده بغداد- بصره در شمال علی‌الغربی جریان دارد. فرانس پرس می‌افزاید: به‌گفته رادیو رسمی ایران، صدای جمهوری‌اسلامی، به‌نقل از بیانیه نظامی بلندی‌های واقع در مقابل این شهر عراقی و هم‌چنین جاده نظامی بدره- طیب واقع در منطقه مرزی دشت عراقی دجله به تصرف نیروهای ایران در آمده است.

این پیشرفت در حالی صورت می‌گیرد که در بخش جنوبی منطقه عملیاتی والفجر6 جنگجویان اسلام موفق به در دست گرفتن دوباره کنترل ده‌ها کیلومتر مربع از سرزمین‌های ایران شده‌اند که در بخش تنگه چزابه در شمال‌غربی بستان تاکنون در اشغال نیروهای عراقی بود.

بغداد تا بعداز ظهر روز چهارشنبه تفسیری از این اخبار نکرده است.

خبرگزاری یوگسلاوی پیرامون عملیات والفجر6 به موقعیت رزمندگان اسلام اشاره کرده می‌نویسد: فقط 6 روز پس از آغاز تهاجم والفجر5 که به درهم شکستن خطوط اولیه دفاعی عراق منجر شد یک تهاجم جدید از دو جناح در جبهه‌ها آغاز شده است عملیات والفجر6 از دو جهت پیشروی می‌کند فتح ارتفاعات چیلات در نزدیکی مرز که مشرف به شهر علی‌الغربی و بزرگراه‌العماره- بغداد جزو بزرگترین موفقیت‌ها محسوب شده است.

شبکه رادیوئی سی بی اس در گزارشات خود از لندن به‌نقل از رادیو ایران صدای جمهوری‌اسلامی گفت: ایران اعلام کرده که با پیشروی در جبهه‌های جنوب و غرب قسمت‌هایی از خاک ایران را که از 4سال پیش در تصرف عراق بود باز پس گرفته است.

این رادیو در گزارشات خود می‌افزاید. رادیو عراق در طول مدت هجوم نیروهای ایرانی چندین بار برنامه‌های عادی خود را قطع کرده و سخنان صدام را برای تشویق نیرهای عراقی پخش کرده است.

خبرگزاری یونایتدپرس از لندن نیز به نقل از خبرگزاری جمهوری‌اسلامی گزارش داد: نیروهای ایران در یک تهاجم دو جانبه جدید به محدوده‌ای که از آن بزرگراه مهم بغداد به بصره را زیر آتش خود دارد دست یافته است ایرانی‌ها در نزدیکی دهکده‌های دهلران و بستان در بخش مرکزی جبهه بطول240 کیلومتر و در جنوب شرق بغداد دست به حمله زده‌اند و در حال حاضر نیروهای ایرانی به محدوده 17 کیلومتری بزرگ راه بصره- بغداد رسیده‌اند.

یک روزنامه امریکائی نیز در سرمقاله دیروز خود نگرانی تحلیل‌گران امریکائی از پیروزی و موفقیت رزمندگان اسلام را منعکس کرده و در جهت زمینه‌سازی برای چگونگی اعلام حمایت امریکا از رژیم صدام می‌نویسد امریکا تصمیم گرفته به اوضاع وخیم اقتصادی عراق کمک کرده و حمایت معنوی و سیاسی از عراق به‌عمل آورد دولت آمریکا امیدوار است با کمک به عراق مانع از تشدید درگیری شود.

گریستین هلمز تحلیل‌گر انستیتو بروکینگز خاطر نشان می‌سازد که امریکا به روابط نزدیک با عراق نیازمند است وی که چند سال اخیر چندین بار از عراق دیدن کرده و قدرت نفوذ پیام انقلاب‌اسلامی را نیز درک کرده و بشدت در هراس است می‌افزاید: اگر عراق سقوط کند توانائی ایران برای اسلام خود بشدت افزایش خواهد یافت.

هلمز می‌افزاید: آنچه اغلب نادیده گرفته می‌شود این است که بزرگ‌ترین درگیری خارومیانه بر سر ایدئولوژی سیاسی می‌باشد. وحشت رهبران میانه‌رو عرب این نیست که ایران با هواپیما به مناطق نفت‌خیز حمله کند بلکه این است که آیت‌ا... خمینی مشروعیت سیاسی آنان را از بین ببرد.

خبرگزاری انگلیسی رویتر که تلاش وسیعی در پخش و انتشار اطلاعیه‌ها و اظهارات فریب‌کارانه سخن‌گویان نظامی رژیم جنایت‌کار عراق دارد ضمن گزارشی ضمن اشاره به شروع عملیات خیبر به‌نقل از بیانیه‌های سپاه اسلام می‌نویسد: نیروهای ایران در فاصله 16کیلومتری بزرگراه شمال به جنوب عراق که بصره را به بغداد متصل می‌کند می‌باشند.

این خبرگزاری طی گزارش دیگری می‌نویسد: تهاجم «خیبر» در حالی جریان می‌یابد که حمله‌ای که 24 ساعت گذشته در دو جبهه و در بخش شمالی‌تر جبهه صورت گرفت همچنان ادامه دارد.

در همین حال خبرگزاری یوگسلاوی با اظهار نظر پیرامون عملیات والفجر6 می‌نویسد: تهاجمات عمده ایران در بخش جنوبی و مرکزی جبهه جنگ با هدف تضعیف سیستماتیک خطوط دفاعی فوق‌العاده قوی عراق صورت می‌گیرد و نفوذ عمیق‌تر در داخل خاک عراق را امکان‌پذیر می‌سازد. این خبرگزاری در بخش دیگری از گزارش خود می‌نویسد:

ارتفاعات چیلات که مشرف بر شهر علی غربی و بزرگراه العماره بغداد است جزو بزرگ‌ترین موفقیت محسوب می‌شود.

خبرگزاری یوگسلاوی سپس به موضع قاطع برادر میرحسین موسوی نخست وزیر در این زمینه که هرگاه رژیم عراق که قادر به رویاروئی با قوای اسلام در جبهه‌های نبرد نیست اقدام به هدف گرفتن شهرهای ما نماید با پاسخی کوبنده‌تر مواجه خواهد شد اشاره کرده از قول وی می‌نویسد: چنین اقدامی موجب اتخاذ اقدام تلافی جویانه و شدیدتر خواهد شد.


انفعال کامل خبرگزاری‌های غربی صهیونیستی در برابر نفوذ برق‌آسای رزمندگان اسلام به عمق خاک عراق

تهران- خبرگزاری جمهوری اسلامی.. 4/12/62

امروز در حالیکه خبرگزاری‌های غربی- صهیونیستی با حرارت هر چه تمامر سرگرم تبلیغ اکاذیب ادعاها و فحاشی‌های بعثی های شکست خورده درباره عملیات پیروزمندانه خیبر بودند ناگهان انتشار خبر پیشروی عمیق رزمندگان اسلام در خاک عراق و تسلط آنان بر بزرگراه اصلی بصره بغداد و رودخانه‌های دجله و فرات رسانه‌های مذکور را کاملاً منفعل ساخت در این حال خبرگزاری امریکائی یونایتدپرس طی گزارشی به‌نقل از منابع نظامی لشگر اسلام اعلام کرد نیروهای ایران با گذشتن از باتلاق‌ها و موانع و ضمن تصرف بیش از ده روستا به رودخانه‌های دجله و فرات رسیده‌اند و همچنین در چندین نقطه بزرگراه استراتژیک بصره به بغداد که پایتخت عراق را به خلیج‌فارس متصل می‌سازد را قطع کرده‌اند.

این خبرگزاری ضمن آنکه سعی دارد با ذکر اکاذیبی از رژیم بعثی صهیونیستی، اذهان عمومی را پیرامون اخبار پیروزی‌های رزمندگان ارتش آزادی بخش اسلام در ابهام فرو کرد ناچاراً می‌نویسد نیروهای ایران به دو رودخانه عمده دجله و فرات در عمق خاک عراق رسیده‌اند.

همچنین خبرگزاری انگلیسی رویتر نیز ضمن مخابره گزارشاتی از موقعیت عظیم رزمندگان اسلام در قطع بزرگراه بغداد بصره می‌نویسد. گزارشات واصله از جبهه‌ها حکایت از آن دارد که نیروهای ایرانی بین سپاه سوم ارتش عراق در جنوب و سپاه چهارم در شمال شکاف ایجاد کرده‌اند.

به‌همین ترتیب خبرگزاری آلمان غربی نیز که از پیروزی‌های برق‌آسای نیروهای آزادبخش اسلام بطور کامل منفعل شده است طی گزارشی با تاکید لجوجانه‌ای بر اصطلاح (ادعا) می‌نویسد ایران امروز ادعا کرد که در عملیات خیبر بزرگراه استراتژیک بغداد- بصره را تحت کنترل خود در آورده است این خبرگزاری در ادامه استفاده رزمندگان اسلام از تاکتیک‌های ویژه جهت عبور از موانع و باتلاق‌هایی که دشمن هرگز نمی‌پنداشت نیروهای خودی قدرت عبور از آنها را داشته باشند را مورد اشاره قرار می‌دهد این خبرگزاری می‌نویسد بدین ترتیب نیروهای ایران قادر شده‌اند که خطوط تدارکاتی عراق بین جبهه‌های جنوب و شمال را قطع نمایند.