تبیان، دستیار زندگی
جمهوری‌اسلامی- 11/2/1361 به‌دنبال آغاز عملیات گسترده «بیت‌المقدس» که منجر به آزاد سازی بخش عظیمی از خاک میهن‌اسلامی ایران شد و بسیاری از نیروهای مزدور بعثی طی آن کشته، اسیر یا زخمی شدند، خبرگزاری‌ها با واکنش‌های مختلف از این...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انعکاس جهانی پیروزی‌های ایران


جمهوری‌اسلامی- 11/2/1361

به‌دنبال آغاز عملیات گسترده «بیت‌المقدس» که منجر به آزاد سازی بخش عظیمی از خاک میهن‌اسلامی ایران شد و بسیاری از نیروهای مزدور بعثی طی آن کشته، اسیر یا زخمی شدند، خبرگزاری‌ها با واکنش‌های مختلف از این پیروزی‌ها گزارشاتی به‌سراسر دنیا مخابره کردند.

خبرگزاری فرانسه از تهران گزارش داد: خبرگزاری فرانسه طی یک گزارش سه قسمتی با عنوان «خیلی مهم» خبر شروع عملیات تازه تهاجمی ایران علیه نیروهای عراقی را منعکس کرد. این خبرگزاری به‌نقل از رادیو تهران گزارش داد که نیروهای ایرانی در اولین ساعات حمله خطوط مقدم دشمن را به تصرف در آوردند. خبرگزاری فرانسه ضمن ذکر ساعت شروع این حمله خاطر نشان کرده که نیروهای ارتش و پاسداران انقلاب مشترکاً در این عملیات شرکت دارند. خبرگزاری فرانسه سپس اشاره کرد که در عملیات پیشین «فتح‌المبین» ایران قریب دو هزار کیلومتر مربع از سرزمین خود را باز پس گرفته است.

از سوی دیگر خبرگزاری یونایتدپرس به‌نقل از خبرگزاری جمهوری‌اسلامی ایران از بیروت گزارش داد که ایران «حمله عظیمی» در جبهه جنوبی جنگ خود با عراق آغاز کرده است.

یوتایتدپرس می‌افزاید که در این حمله بسیاری از سربازان عراقی اسیر شده و نیروهای ایرانی به مقادیر عظیمی از مهمات دست یافته‌اند و طی این عملیات تا این لحظه که خبرگزارش شده، ناحیه وسیعی از خاک ایران باز پس گرفته شده است.

خبرگزاری تاس نیز به‌نقل از رادیو ایران گزارش داد نیروهای ایرانی نیمه‌ شب جمعه در جبهه‌جنوب دست به حمله به مواضع دشمن زده‌اند.

بنابراین گزارش ارتش عراق در این حمله متحمل خسارات سنگینی شده و تعداد زیادی اسیر و مقادیر

سلاح و تجهیزات نظامی عراق بدست نیروهای ایرانی افتاده است و بخش وسیعی از خاک ایران آزاد شده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارش دیگری از تهران می‌نویسد آیت‌الله امامی کاشانی دیروز اعلام کرد که نیروهای ایرانی ضمن عبور از رود کارون در حال پیشروی بسوی خونین شهر «خرمشهر» در استان خوزستان در جنوب غربی ایران هستند.

آیت الله امامی کاشانی هنگام سخنرانی طی نماز جمعه اظهارات خود را قطع کرد و گفت: من هم اکنون اطلاعاتی از منابع موثق بدست آوردم که براساس آن رزمندگان اسلام از رود کارون گذشته‌اند و در حال پیشروی بسوی خونین شهر هستند.

خرمشهر- بندر بزرگ ایران در کناره خلیج‌فارس یکی از محورهای مورد هجوم عراق بود که هرگز کاملاً به تصرف نیروهای بغداد در نیامد. این شهر در ایران بعنوان سمبل مقاومت و دلاوری شناخته می‌شود و در ابتدای تهاجم عراقی‌ها از نوزده ماه قبل به خونین شهر تغییر نام یافت.

همین گزارش می‌افزاید آیت‌الله امامی کاشانی که اظهاراتشان مستقیماً از رادیو پخش می‌شد، افزود که تلفات و خسارات سختی به دشمن متجاوز وارد شده است.

بعلاوه خبرگزاری رویتر از لندن به‌نقل از خبرگزاری جمهوری‌اسلامی دیروز اطلاع داد نیروهای ایران از رودخانه استراتژیک کارون عبور کرده و به سوی شهر اشغال شده خرمشهر «خونین‌شهر» در جنوب ایران پیش می‌روند. ایران گفت: سه هواپیمای عراقی در نبردهای زمینی و هوایی در منطقه آبادان- خرمشهر واقع در شرق آبراه مرزی شط‌ العرب «اروند رود» سقوط کرده‌اند. ایران گفت که نیروهای مسلح این کشور تعرض شدیدی را علیه نیروهای عراقی در مناطق نفتی خوزستان که بخش‌هایی از این منطقه را در اختیار دارند آغاز کرده‌اند. خبرگزاری رسمی ایران به‌نقل از گزارش‌گر خود از جبهه‌ها اعلام کرد نیروهای عراقی از جاده خرمشهر- اهواز مرکز استان خوزستان به‌عقب رانده شده‌اند.

خبرگزاری جمهوی‌اسلامی گفت: رزمندگان اسلام در عملیات دیروز خود بنام «بیت المقدس» از کارون گذشته و در حال حاضر در ساحل باختری رود کارون در جنوب سوی خونین شهر پیش می‌روند.

رویتر در ادامه گزارشات ارسال شده خود می‌افزاید تاکنون تعداد زیادی از افسران بلند پایه ارتش عراق به اسارت ایرانیان در آمده‌اند.


کمک سوریه ای ‌ها به رزمندگان اسلام

به‌گزارش واحد مرکزی خبر از دمشق همزمان با عملیات پیروزمندانه «بیت‌المقدس» گروهی از مسلمانان سوریه به‌منظور اهداء خون خود برای رزمندگان اسلام کرد که در جبهه‌های جهاد علیه کفر می‌جنگند بسوی مرکز انتقال خون دمشق هجوم آورده تا خون خود را اهداء کنند. تاکنون صدها نفر از خواهران و برادران مسلمان سوری، عراقی، لبنانی و اتباع دیگر کشورهای اسلامی در سنین مختلف از پیرو جوان به‌مرکز انتقال خون دمشق مراجعه کرده‌اند. بسیاری از آنها در حالی‌که اشک در چشمانشان حلقه زده ابراز خوشحالی می‌کردند که توانسته‌اند از این طریق در جهاد عظیمی که برای در هم شکستن استکبار جهانی آغاز شده شرکت کنند. بر اساس این گزارش مساله خون از چندی پیش به ابتکار سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق و با همکاری مسئولان سوری انجام گرفته است.


فرار سران حزب بعث عراق

به‌گزارش روزنامه استیتسمن چاپ کویت- سران خائن حزب بعث عفلقی حاکم بر عراق در آستانه سقوط قطعی رژیم بغداد اقدام به واریز کردن قسمت اعظم وام 30 میلیارد دلاری که این رژیم از حکام رژیم سعودی و کویت دریافت داشته بودند به حساب‌های شخصی خود در بانک‌های کویت کرده‌اند. هم‌چنین به‌گزارش این روزنامه علی رغم انباشتن بازارهای مصرف شهرهای عراق از کالاهای وارداتی، اندوه مردم عراق که ناشی از به‌هلاکت رسیدن افراد ارتش عراق می‌باشد نارضایتی عمیقی را در میان مردم بر علیه حکومت تحمیلی صدام برانگیخته است بطوری‌که بنا به اظهار نظر این روزنامه قطعیت سقوط رژیم فاجر عراق روز به روز آشکارتر می‌شود.