سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تصاویر خشنی که در تبلیغات تلویزیونی نشان داده ‌می‌ شود به ندرت مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته‌ اند. قدمت تحقیقات جامع در مورد تاثیر خشونت به تصویر کشیده شده در تلویزیون به بیش از دو دهه پیش باز می‌ گردد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از اینجا درهای خشونت را باز کنید!


تصاویر خشنی که در تبلیغات تلویزیونی نشان داده ‌می‌ شود به ندرت مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته‌ اند. قدمت تحقیقات جامع در مورد تاثیر خشونت به تصویر کشیده شده در تلویزیون به بیش از دو دهه پیش باز می‌ گردد.
خشونت

اگرچه خشونت در تمام جوامع نسبت به افرادی در سنین مختلف و جنسیت های گوناگون اعمال می شود، اما این کنش خصوصاً متوجه زنان و کودکان است و مسائلی را به وجود می آورد که سلامت اجتماعی را تهدید می کند و راه حل هایی را جهت کنترل و توقف چنین اوضاعی می طلبد. در این شرایط، شناخت علل و موجبات خشونت و شرایط بروز و ظهور آن و نیز نتایج مترتب بر این پدیده، محتاج تأمل علمی می نماید.

در این راستا تحقیقات نشان داده است که بازی ‌های خشونت آمیز، برنامه‌ های تلویزیونی نامناسب و بسیاری از انواع ژانرهای فیلم‌ های سینمایی اثرات بسیار مخربی بر روی افراد دارند. گروه "Common Sense Media" که به انجام تحقیقات در مورد تاثیر رسانه در فضای بین اقشار مختلف می ‌پردازد، در گزارش اخیر خود آورده است که موارد زیادی از تاثیرات رسانه بر روی رفتارهای کودکان وجود دارد که تا به‌ حال بررسی نشده‌اند و یا کمتر مورد توجه قرار گرفته‌ اند.

این گروه در گزارش خود آورده ‌است: "تصاویر خشنی که در تبلیغات تلویزیونی نشان داده ‌می‌ شود به ندرت مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته‌ اند. قدمت تحقیقات جامع در مورد تاثیر خشونت به تصویر کشیده شده در تلویزیون به بیش از دو دهه پیش باز می‌گردد؛ تحقیقات انجام شده در مورد بازی ‌های ویدیویی سرعتی برابر با رشد این بازی‌ ها نداشته است و بیش ‌تر بر روی محتویاتی که توسط جوانان مورد توجه قرار می ‌گیرد، تمرکز داشته است. ضمنا تقریبا هیچ‌ گونه تحقیقی در مورد تاثیرات تصاویر خشونت‌ آمیز آنلاین بر کودکان نیز وجود ندارد."

امّا آن‌ چه که در این میان از همه مهم‌ تر است، این است که شبکه‌ های اجتماعی و دیگر فضاهای آنلاین به یکی از اصلی‌ترین فضاهای رسانه ‌ای تبدیل شده‌ اند که در آن‌ها انواع مختلف صحنه‌ های خشن و بازی‌های خشونت آمیز به اشتراک و نمایش گذاشته می ‌شود

در قسمتی از این گزارش دو مطالعه جداگانه که درمورد خشونت رسانه‌ ای و تاثیر آن بر کودکان انجام شده است، مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج متناقض این تحقیقات نشان می ‌دهد که بایستی تحقیقات در این زمینه با نگاهی دقیق ‌تر و با تمایز انواع رسانه‌ ها صورت بگیرد، زیرا انواع مختلف رسانه‌ ها با توجه به نوع مخاطب می‌ توانند تاثیر گذاری ‌های متفاوتی داشته باشند. در واقع هرکدام از انواع رسانه‌ ها نوع خاصی از خشونت را در فضای جامعه رواج می‌ دهند، به طور مثال در فضای سینما ژانرهایی همچون : علمی – تخیّلی،  پلیسی – جنایی، حادثه‌ ای – رزمی،  جنگی و ترسناک هرکدام نوعی خاص از خشونت را به تصویر می ‌کشند.

خشونت

گاهی اوقات این خشونت ‌ها که به فرهنگی در جوامع غربی تبدیل شده است توسط فضای سینما و فیلم‌ های تولیدی آن ‌ها به محیط کشور ما نیز تسرّی پیدا می ‌کند. امری که بروز روزافزون آن را در سطح شهرها می ‌توانیم شاهد باشیم. در اکثر موارد، این رفتارهای خشونت ‌آمیز از طریق برنامه‌ های تلویزیونی در فضای خانواده‌ها شیوع پیدا می ‌کند و تعامل بین افراد خانواده و جامعه اطراف آن‌ها تحت تاثیر محتوای به نمایش درآمده در تلویزیون قرار می ‌گیرد. این نوع رسانه به دلیل گستردگی بالایی که در سطح جوامع، بالاخص جوامع شهری دارد بایستی بیشتر مورد مراقبت محتوایی قرار بگیرد زیرا همانند اینترنت پدیده‌ای نسبتا نوظهور نیست که دامنه افراد کمتری را به خود اختصاص دهد.

فضای تلویزیون بستری جدید را برای شیوع خشونت جمعی بوجود آورده است و آن تبلیغات تلویزیونی ‌ای هستند که در آن‌ ها تصاویر و یا تکه‌ فیلم‌ های خشن و ترسناک به تصویر کشیده شده است. در این گزارش آمده است؛ افرادی که رده سنّی آن‌ ها بین 18 – 8 سال می‌ باشد به طور میانگین بیش از 1.5 ساعت از شبانه‌ روز خود را به انجام بازی‌ های ویدیویی اختصاص می‌دهند که البته این زمان بین دستگاه ‌های مختلف، همچون: کنسول‌ های بازی، رایانه‌ و گوشی ‌های همراه متفاوت می ‌باشد.

گاهی اوقات این خشونت ‌ها که به فرهنگی در جوامع غربی تبدیل شده است توسط فضای سینما و فیلم‌ های تولیدی آن ‌ها به محیط کشور ما نیز تسرّی پیدا می ‌کند. امری که بروز روزافزون آن را در سطح شهرها می ‌توانیم شاهد باشیم

امّا آن‌ چه که در این میان از همه مهم‌ تر است، این است که شبکه‌ های اجتماعی و دیگر فضاهای آنلاین به یکی از اصلی‌ترین فضاهای رسانه ‌ای تبدیل شده‌ اند که در آن‌ها انواع مختلف صحنه‌ های خشن و بازی‌های خشونت آمیز به اشتراک و نمایش گذاشته می ‌شود. در رده سنی یاد شده، کاربران به طور میانگین بیش از 50 دقیقه از وقت خود را صرف دیدن فیلم‌ ها و تصاویر خشونت ‌بار در یوتیوب (2005)، فیس‌ بوک (2004) و دیگر سایت ‌ها می ‌کرده ‌اند و این در حالی است که تقریبا هیچ‌ گونه تحقیق جامعی در مورد انتشار خشونت در این فضای رسانه ‌ای جدید صورت نگرفته‌ است.

فرآوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: گرداب / پایگاه مهر خانه / ویکیپدیا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین