سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این روزها نامزدهای انتخابات در فرصت های گوناکون روایاتی از دیدارها و توصیه های مراجع به آن‌ها نقل می‌کنند. روایاتی که معمولا جایی نقل نشده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقش مراجع فقید در انتخابات


این روزها نامزدهای انتخابات در فرصت های گوناکون روایاتی از دیدارها و توصیه های مراجع به آن‌ها نقل می‌کنند. روایاتی که معمولا جایی نقل نشده است.

در کنار توصیه های انتخاباتی علما و مراجع به انتخابات، سنت این روزهای نامزدها، نقل روایاتی بعضا تایید نشده از دیدارهای خودشان با علما و مراجع است.

انتخابات

خواب عسگراولادی و خواب ابوترابی

خواب سیاستمداران گاه دردسر ساز است. اواخر سال گذشته وقتی حاج حبیب عسگراولادی سخنانی درباره برائت موسوی و کروبی مطرح کرد، شایع شد که او این سخنان را پس از خوابی که دیده بیان می کند. گفتند که عسگراولادی شبی امام را در خواب دیده و سه نکته به او یاداوری کرده است اول اینکه به فردی دینی دارد و باید آن را ادا کنم، دوم اینکه به فردی دیگری از لحاظ مالی دینی دارد و سوم اینکه امام به او گفتند وضعیتی که برای آقای کروبی پیش آمده به هیچ وجه درست نیست آقای کروبی رنج و مشقت زیادی کشیده است . حبیب الله عسگراولادی این روایت را بعدها تکذیب کرد اما روایاتی چنین در رسانه ها درباره سیاستمداران دیگر هم مطرح شد. از جمله درباره کاندیداتوری محمد حسن ابوترابی فرد.

ماجرا هم از این قرار بود که گفتند که ابوترابی فرد شبی در خواب آیت الله بهجت را می بیند که به وی توصیه می کند که شما بهتر است کاندیدای انتخابات شوید. ابوترابی بعد از این خواب فعالیت انتخاباتی خود را آغاز و چند روز بعد رسما کاندیداتوری خود برای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام می کند.

پاسخی که ابوترابی فرد به این روایت داده است باز جنس تکذیب دارد.  وی گفته است متاسفانه بداخلاقی در امور سیاسی امر نهادینه‌شده‌ای است. من با سابقه‌ای که دارم هیچگاه با خواب وارد عرصه انتخابات نمی‌شوم و عده‌ای با مطرح کردن چنین حرف‌هایی دنبال تخریب کردن دیگران هستند.

 علی اکبر ولایتی در نشست اخیر خود وقتی با سوال خبرنگاری مواجه شد که پرسید ایا در سال 84 که به نفع هاشمی رفسنجانی کنار کشیده است، آیت الله آقا مجتبی تهرانی نقش داشته است؟ گفت: حرف شما درست است و بنده هم این قضیه را گفته‌ام

نایب رییس مجلس در پایان اظهار کرد: امیدوارم از هرگونه رفتاری که با موازین دینی و اخلاقی مغایرت دارد دوری کنیم و اخلاق دینی و مشارکت و بصیرت را در انتخابات مدنظر قرار دهیم.

اولین کسی بودم که امام گفت بصیرت داری

چندی پیش علی فلاحیان وزیر اطلاعات دولت هاشمی، در جلسه شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری گفته بود اولین کسی که امام کتبا نوشتند که بصیرت دارد من بودم و شما فرد دیگری را پیدا نمی کنید.

علی فلاحیان روایت تاسیس وزارت اطلاعات و دیدارش با امام را اینگونه مطرح می کند: وزارت اطلاعات تاسیس شد بعد خدمت امام رسیدم و اجازه گرفتم که برگردم؛ امام فرمودند خیر شما باشید، من پررویی کردم و به امام گفتم این وزارت اطلاعات برای من شر می‌شود و با تقوا جور در نمی‎آید، امام سخنرانی کردند و گفتند باید بهترین‌ها در وزارت اطلاعات باشند و وزارت اطلاعات، وزارت کشاورزی نیست؛ با حقوق و نوامیس مردم در ارتباط است و اصل حکومت است و انبیا دنبال تشکیل حکومت بودند شما بایستید تا حقوق مردم ضایع نشود.

وی ادامه داد : من ایستادم و دور بعد در دولت آقای هاشمی وزیر اطلاعات شدم؛ من آنجا ایستادم و عمر خود را تلف کردم، برای این‌که حقوق مردم ضایع نشود، حال به من می‌گویند اطلاعاتی آن هم از نوع بدش، در حکمی که امام مرا به دادستانی ویژه روحانیت منصوب کرد، اولین کسی که امام کتبا نوشتند که بصیرت دارد من بودم و شما فرد دیگری را پیدا نمی کنید.

جبهه پایداری و اعضای این جبهه نقل قول های زیادی از آیت الله خوشوقت می آورند. آخرین نمونه آن هم باید در نقل قولی که کامران باقری لنکرانی سخنگوی جبهه در نشست خبری اش آورد جست وجو کرد

به توصیه آقا مجتبی

حرف شنوی سیاستمداران از مراجع هم در عالم سیاست داستانی دارد. نمونه اخیر آن را درباره ولایتی می توان گفت. علی اکبر ولایتی در نشست اخیر خود وقتی با سوال خبرنگاری مواجه شد که پرسید ایا در سال 84 که به نفع هاشمی رفسنجانی کنار کشیده است، آیت الله آقا مجتبی تهرانی نقش داشته است؟ گفت: حرف شما درست است و بنده هم این قضیه را گفته ام. او ادامه داد: سئوال خبرنگار این بود که کناره گیری شما مربوط به توصیه مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی بوده و بنده هم گفتم این موضوع درست است.

قالیباف

دیدارهای دو هفته ای

محمد باقر قالیباف در یادداشتی که درباره رحلت آیت الله خوشوقت نوشته بود به دیدارهای دو هفته یک بار خود با این عالم روحانی اشاره کرده و نوشته بود: این ضایعه برای بنده تأثر مضاعفی نیز دارد؛ چرا که بیش از یک دهه توفیق داشتم تا هر دو هفته یکبار از محضر ایشان در سلسله درسهای اخلاقی و ملاقاتهای خصوصی بهره مند گردم. از آخرین گفتگویم با این بزرگوار، و تعیین زمان دیدار، هنوز چند روزی بیش نمی گذرد. این اواخر، دیدارهایم با ایشان چند بار به دلایل یا مشغله هایی به تعویق می افتاد تا آنکه شنبه روزی دیدارمان را برای روز چهارشنبه بعد از اقامه نماز مغرب و عشا مقرر کردیم. اما دوشنبه همان هفته اطلاع دادند که به طور ناگهانی به سرزمین وحی سفر می کنند و دیدارمان به بعد از این سفر موکول شد. گویا صدایش کرده بودند که در سرزمین وحی به ندای ربش لبیک بگوید و در کنار خانه معبود به وصالش برسد. بعدها فرزند آیت الله خوشوقت این دیدارها را تایید کرد.

تایید کرد

جبهه پایداری و اعضای این جبهه نقل قول های زیادی از آیت الله خوشوقت می آورند. آخرین نمونه آن هم باید در نقل قولی که کامران باقری لنکرانی سخنگوی جبهه در نشست خبری اش آورد جست وجو کرد. این عضو  شورای مرکزی جبهه پایداری  گفت: آیت الله خوشوقت قبل از سفر عمره در جمع شورای مرکزی جبهه پایداری نظر خود را درباره کاندیدای اصلح عنوان کردند از این جهت ما از نظر مشورتی وی بهره مند هستیم در صورتیکه شخصیت مناسبی که بتواند جایگزین ایشان باشد را پیدا کنیم حتما جایگزین خواهیم کرد.

بخش سیاست تبیان


منبع: مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین