تبیان، دستیار زندگی
همه زندگی‌تان، اسناد، شماره‌های حساب بانكی، پسوردها، فیش‌ها، اطلاعات مالی و … همه آن‌ها به صورت دیجیتال در رایانه‌تان ذخیره شده‌اند. اما مطمئن هستید كه جایشان امن است؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه‌های حفظ امنیت اطلاعات در رایانه


همه زندگی‌تان، اسناد، شماره‌های حساب بانكی، پسوردها، فیش‌ها، اطلاعات مالی و … همه آن‌ها به صورت دیجیتال در رایانه‌تان ذخیره شده‌اند. اما مطمئن هستید كه جایشان امن است؟


اینترنت

تنها مشکل اطلاعات مهم و محرمانه در رایانه‌تان این است که بفهمید چطور می‌توانید امنیت آن‌ها را حفظ کنید. اینجا به شش راه برای امن نگه داشتن همه اطلاعاتی که برایتان مهم است اشاره می‌کنیم.

1 - از رمز عبور استفاده کنید

گزینه حفاظت رمز عبور را روی رایانه‌تان فعال کنید. به این طریق، وقتی بخواهید لحظاتی رایانه‌تان را ترک کنید، برای دسترسی دوباره به آن، می‌بایست دوباره رمز عبور را وارد کنید. این کمک می‌کند از اطلاعاتی که روی رایانه‌تان است در برابر دیگرانی که نباید به آن‌ها دسترسی داشته باشند، محافظت شود.

مرتباً رمز عبورتان را تغییر دهید، نه فقط رمز وارد شدن و دسترسی به رایانه، بلکه رمز وارد شدن به هر کدام از حساب‌های آنلاینتان را. اگر به طور اتفاقی یک نفر رمز عبورتان را ببیند، می‌تواند دسترسی نامحدودی به رایانه یا حساب‌های آنلاین شما داشته باشد. با تغییر مرتب و مداوم، از این خطر جلوگیری می‌کنید.

از یک رمز عبور برای دو حساب مجزا استفاده نکنید. همان‌طور که ذکر کردیم، ایجاد تغییر مداوم برای رمز عبورتان به محافظت از تمامی حساب‌هایتان کمک می‌کند. وقتی یک نفر یکی از رمزهایتان را بداند، آخر دنیا نیست. اما اگر آن رمز عبور را برای حساب‌های دیگرتان هم استفاده کرده باشید، دیگر دچار مشکل شده‌اید.

رمز عبور می‌تواند راه قابل‌اعتمادی برای محافظت از رایانه‌تان باشد، اما نباید تنها راه شما باشد. آن‌ها خیلی زود دچار مشکل می‌شوند و راه‌هایی هم برای پیدا کردن آن‌ها وجود دارد. پس دقت کنید که مراحل احتیاطی زیر را هم برای محافظت از رایانه و حساب‌هایتان به کار گیرید، و تنها به رمز عبور بسنده نکنید.

از یک رمز عبور برای دو حساب مجزا استفاده نکنید. وقتی یک نفر یکی از رمزهایتان را بداند، آخر دنیا نیست. اما اگر آن رمز عبور را برای حساب‌های دیگرتان هم استفاده کرده باشید، دیگر دچار مشکل شده‌اید!

2 - یک مرورگر اینترنت متفاوت انتخاب کنید

امروزه برای انتخاب مرورگر اینترنت، گزینه‌های مختلفی پیش روی شماست. سیستم عامل مک، مرورگر سافاری را در خود دارد، ویندوز، اینترنت اکسپلورر، گوگل، مرورگر کروم و موزیلا هم فایرفاکس را دارد و این لیست همین‌طور ادامه پیدا می‌کند. استفاده از یک مرورگر متفاوت برای یک هدف متفاوت، ایده بدی برای محافظت از اطلاعاتتان نیست. ممکن است به تماشای ویدئو علاقه داشته باشید، این کار را مثلاً با کروم انجام دهید. شاید دوست داشته باشید کتاب‌های آنلاین را مطالعه کنید، این کار را با سافاری انجام دهید. برای وب گردی‌های روزمره‌تان هم از فایرفاکس استفاده کنید.

همان‌طور که می‌بینید اسمی از اینترنت اکسپلورر در مثال‌هایمان نیاوردیم. این کار عمدی بود، زیرا اینترنت اکسپلورر برای امنیت رایانه‌تان تا حدی تهدید محسوب می‌شود. اگر ویروسی از طریق اینترنت اکسپلورر وارد رایانه‌تان شود، ممکن است تخریب عمومی برای کل سیستم‌تان را به همراه داشته باشد. با استفاده از سایر مرورگرها، اطلاعاتتان را امن‌تر نگه خواهید داشت.

اینترنت

3 - نرم‌افزار آنتی ویروس نصب کنید

این کار را باید به محض خرید رایانه‌تان انجام دهید. سعی کنید ایمن‌ترین نرم‌افزار آنتی ویروس موجود را تهیه کرده و آن را روی سیستم‌تان نصب کنید.

نرم‌افزار آنتی ویروس را باید به‌روز نگه دارید. وقتی جدیدترین نسخه نرم‌افزار را داشته باشید، بهترین محافظت از حافظه رایانه و ایمیل‌تان انجام خواهد گرفت. ویروس‌ها راحت‌تر به این دو جا وارد می‌شوند.

اگر نمی‌دانید ویروس چیست، اجازه بدهید برایتان توضیح دهید. ویروس هر چیزی است که برای خراب کردن عملکردهای طبیعی رایانه‌تان به آن فرستاده می‌شود یا باعث می‌شود هکرها به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. ویروس‌ها هر کاری از خاموش کردن رایانه گرفته تا به طور کل، از بین بردن حافظه رایانه‌تان می‌توانند انجام دهند تا به همه اطلاعات شخصی و مالی که در رایانه‌تان ذخیره شده است، دسترسی پیدا کنند.

اولین حمله شما در مقابل یک ویروس: قبل از اینکه اصلاً بتوانند وارد رایانه‌تان شوند، یک آنتی ویروس روی سیستمتان نصب کنید.

دومین حمله: قبل از باز کردن هر ایمیل، حتماً بگذارید آنتی ویروس آن را چک کند.

4 - یک فایروال نصب کنید

این یک اقدام طبیعی بعد از نصب نرم‌افزار آنتی ویروس است. فایروال به عنوان یک سد عمل می‌کند تا هر نیروی مخرب (بالاخص ویروس‌ها) را از رایانه‌تان دور کند. وقتی ویروسی وارد رایانه‌تان می‌شود، فایروال از انتشار آن جلوگیری کرده و نمی‌گذارد صدمه‌ای به دیگر بخش‌های سیستم وارد کند.

اگر اطلاعات مهمی را روی رایانه‌تان ذخیره می‌کنید، به طور مرتب از آن پشتیبان بگیرید. بسیاری از سیستم‌های عامل، برنامه‌های داخلی برای پشتیبانی اطلاعات دارند که از اطلاعاتتان به طور روزانه پشتیبان می‌گیرند.

مهم‌تر از همه اینکه یک فایروال، همه محتوایی که وقتی آنلاین هستید، از شبکه وارد رایانه شما می‌شوند را فیلتر می‌کند. به هر اطلاعاتی که فایروال آن را مخرب فرض کند، اجازه ورود داده نمی‌شود. همچنین محتوای ایمیل‌هایی که به شما داده می‌شود را نیز مسدود می‌کند.

5 - مرتباً از اطلاعاتتان نسخه پشتیبان تهیه کنید

اگر اطلاعات مهمی را روی رایانه‌تان ذخیره می‌کنید، به طور مرتب از آن پشتیبان بگیرید. بسیاری از سیستم‌های عامل، برنامه‌های داخلی برای پشتیبانی اطلاعات دارند که از اطلاعاتتان به طور روزانه پشتیبان می‌گیرند.

برای گرفتن پشتیبان، یک ابزار ایمن انتخاب کنید. یک حافظه خارجی با رابط فایروایر بهترین انتخاب شماست. فایروایر ایمن‌تر از USB است، اما همه رایانه‌ها فایروایر را پشتیبانی نمی‌کنند. این ابزار خارجی را در محلی ایمن نگهداری کنید، مثلاً یک کمد یا کشوی قفل‌دار. اطلاعات شخصیتان را باید کاملاً شخصی نگه دارید و از آن مثل ارزشمندترین دارایی‌تان محافظت کنید.

اینترنت

6 - آماده باشید

شاید عملی‌ترین این راهکارها، آماده‌سازی خودتان برای یک تخریب شبکه‌ای یا حمله ویروسی باشد. لیستی از خدمات پشتیبان، متخصصین فناوری اطلاعات و برنامه‌های ریکاوری اطلاعات در دست داشته باشید تا اگر اتفاق بدی افتاد از آن‌ها استفاده کنید. این اطلاعات را روی رایانه ذخیره نکنید، چون در مواقع اورژانسی به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.

اگر اتفاقی افتاد، اقداماتی که برای درست کردن آن انجام داده‌اید را و اینکه موثر بوده‌اند یا نه، به خاطر داشته باشید و یادداشت کنید. این اسناد در صورت بروز دوباره مشکل، کمک‌تان خواهد کرد.

اگر اتفاق بدی برای رایانه‌تان افتاد نترسید. متخصصین رایانه به همین درد می‌خورند و می‌توانند مشکلتان را حل کنند؛ و تا زمانی که نسخه پشتیبان از همه اطلاعاتتان داشته باشید، جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

اینکه بدانید چطور اطلاعاتتان را امن نگه دارید اولین قدم در امنیت تکنولوژی و یک راهکار شبکه‌ای کوچک است. اگر اطلاعاتی برایتان مهم است، مطمئناً نمی‌خواهید کسی از آن مطلع شود و به آن دسترسی داشته باشد. پس از نکات این مقاله برای محافظت از اطلاعاتتان استفاده کنید.


باشگاه کاربران تبیان - برگرفته از تبلاگ: faryadebi3da

مطالب مرتبط:

ویژه‌نامه «دنیای رایانه»

کدام آنتی ویروس خوب است؟

علل كاهش سرعت كامپیوتر

راه‏های هک شدن یک ای‏میل

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن