تبیان، دستیار زندگی
در این مقاله، نکاتی آورده شده است که می‌توانید با دانستن آن‏ها، چربی موهایتان را کاهش داده یا حتی درمان کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه کنیم تا موهای ما چرب نشود؟


در این مقاله، نکاتی آورده شده است که می‌توانید با دانستن آن‏ها، چربی موهایتان را کاهش داده یا حتی درمان کنید.


شستن مو

شستن سریع مو

موهایتان را زود به زود بشویید، اما نه هر روز! شست و شوی روزانه، چربی موها را زودتر از زمان معمول از بین می‌برد و باعث می‌شود موها برای جبران چربی از دست رفته، بیش از قبل، اقدام به تولید چربی کند. اگر شما به صورت طبیعی دارای موهای چرب هستید، توصیه می‌شود که موهای خود را هر 2 یا 3 روز یک بار بشویید.

شامپویی برای موهای چرب

شامپویی بیابید که مختص موهای چرب تولید شده است. بهترین نوع شامپو، شامپویی است که چربی اضافه را بدون اینکه موهایتان را خشک کند، از بین ببرد. شاید نیاز باشد چند بار سعی و خطا کنید تا شامپوی خوب و سازگاری بیابید، همچنین می‌توانید از آرایشگرتان نیز در این مورد مشورت بگیرید.

شامپوهای شفاف کننده

یک بار در ماه از شامپوهای شفاف کننده استفاده کنید. این شامپوها ساخته شده‌اند تا هرگونه آثار و رسوبات چربی موها و محصولات آرایشی موها را از بین ببرند. از این نوع شامپو به عنوان شامپوی روزانه‌ی خود استفاده نکنید، چرا که ممکن است چربی موهای شما را از بین ببرد و آن ‌را تحریک کند تا چربی بیشتری تولید کند. در عوض، برای شست و شوی روزانه‌ی موهای خود، از یک شامپوی ملایم استفاده نمایید تا موهای شما را از چربی مورد نیازش محروم نکند.

نرم کننده‌ها

حواس تان به نرم کننده‌ها باشد. از مالیدن نرم کننده به ریشه موهایتان خودداری کنید، چرا که این پوست سر، پس از گذشت چند ساعت از شست‏وشو، خودش چربی تولید کرده و ریشه موها را مرطوب می‌کند. نرم کننده در واقع بخش‌های انتهایی موهای خشک را تغذیه می‌کند، بنابراین سعی کنید فقط به نیمه پایینی موهایتان آن ‌را بمالید.

موهایتان را زود به زود بشویید، اما نه هر روز! شست و شوی روزانه، چربی موها را زودتر از زمان معمول از بین می‌برد و باعث می‌شود موها برای جبران چربی از دست رفته، بیش از قبل، اقدام به تولید چربی کند.

راه حل مشکل موی ژولیده

اگر موهای شما به سادگی ژولیده می‌شود، به آن چیزی بمالید که خاصیت نرم کنندگی دارد، مثلاً مقدار خیلی کمی روغن زیتون تأثیر خیلی خوبی دارد. به قدری که کف دستان تان کمی براق شود، روغن زیتون ریخته، سپس به موهای دور از پوست سرتان بمالید.

اگر موهای شما خیلی چرب است، ممکن است به نرم کننده احتیاجی نداشته باشید. اگرچه بد نیست که انتهای موهایتان را نرم کننده بمالید تا از خشک شدن آن جلوگیری کند.

ژل موی سر

حواس تان به محصولات آرایش موهایتان مثل ژل موی سر باشد. مقدار زیادی از این محصولات استفاده نکنید، در غیر این صورت، وزن موهایتان زیاد شده و اضافات این محصولات نیز بر روی سرتان ته نشین می‌شود. از ژل‌های کرمی استفاده نکنید، چرا که حتی زمانی که موهایتان چرب نیست، آن ‌را چرب نشان می‌دهند.

شستن مو

محصولات عجیب، ممنوع!

مراقب محصولاتی که درخشندگی زیادی به موهایتان می‌دهند باشید. استفاده از این محصولات برای کسانی که موهای چرب دارند می‌تواند موها را چرب‌تر نشان دهد. زمانی که در مورد محصول خاصی شک دارید، بهتر است آن ‌را فراموش کنید.

شانه زدن در حد لازم

فقط زمانی موهای خود را شانه کنید که نیاز است. موهایتان را بیش از حد شانه نکنید، چرا که این کار، غدد چربی پوست سر را تحریک کرده و به احتمال زیاد، تولید چربی بیشتر خواهد شد.

سعی کنید مدام به موهایتان دست نزنید!

این كار را مخصوصاً پس از پخت و پز یا خوردن غذاهای چرب انجام ندهید، چرا که ممکن است چربی غذا را به موهایتان منتقل کنید. همچنین با دست نزدن مداوم به موهایتان، آن‌ را پاکیزه نگاه دارید و برای مرتب کردنش به جای دستان تان از یک شانه استفاده نمایید.

موهایتان را با آب گرم بشویید و سپس با آب سرد آب‏کشی کنید تا کاتیکل‏های موهایتان بسته شده و درخشان شود. آب داغ، چربی موها و پوست سرتان را از بین می‌برد و باعث می‌شود تا دوباره پوست سرتان چربی ترشح کند. این اتفاق باعث می‌شود که موهایتان چرب و کارتان برای شانه کردن آن سخت شود. در آب کشی نهایی موی سر، می‏توانید مقدار کمی سرکه را تست کنید! از 1 قاشق سوپ خوری به ازای هر 236 میلی لیتر شروع کنید.

اگر شما به صورت طبیعی دارای موهای چرب هستید، توصیه می‌شود که موهای خود را هر 2 یا 3 روز یک بار بشویید.

اصلاح موی سر

انتهای نامرتب موهایتان را مرتباً اصلاح کنید. این کار از آسیب رسیدن به موها جلوگیری کرده و موهایتان را پر پشت و ضخیم‌تر نشان می‌دهد.

راهی را برای زمان‌هایی که باید سریع از خانه خارج شوید و موهایتان چرب است پیدا کنید. می‌توانید از شامپوی خشک استفاده کنید تا موهایتان کمتر چرب به نظر بیاید. به سادگی آن‌را به ریشه‌ی موهایتان زده، سپس موهای خود را شانه کنید.

سشوار كشیدن موها

موهای خود را به دور از پیشانی‌تان سشوار بکشید. پیشانی شما می‌تواند یک ناحیه‌ی چرب از پوست سرتان باشد. بنابراین دور نگاه داشتن موها از پیشانی به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که موهایتان چربی را از پوست شما جذب نمی‌کند.

مو

موهایتان را مرتباً صاف نکنید

صاف کردن مو چه با استفاده از اتوی مو و چه با استفاده از فرآیندهای شیمیایی، کاملاً به موهای شما آسیب می‌رساند. گرمای تولید شده توسط اتوهای مو، ممکن است باعث شود که موهای شما چربی تولید کند و از آنجا که شما موهایتان را لمس می‌کنید تا صافش کنید، ریسک این اتفاق بیشتر نیز می‌شود.

موهای فر خود را در دوست داشته باشید!

از آنجایی که موهای فر روی پوست سر نمی‌خوابند، دیرتر چرب می‌شوند! اگر شما به صورت طبیعی موهایی فر دارید آن را حفظ کنید.

سیلیكون، عامل ریزش مو

برای درخشان‏تر کردن موهایتان، مراقب ترکیبی به نام سیلیکون در سرم و کرم‌هایی که از داروخانه‌ها تهیه می‌کنید باشید. سعی کنید محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی سیلیکون نیستند، زیرا سیلیکون، وزن مو را زیاد کرده و به ریزش مو کمک می‌کند.

دو نكته كوتاه:

* اگر بالای موهایتان چرب و انتهای موها خشک است، ابتدا به موهایتان نرم کننده بمالید و سپس از شامپو استفاده کنید. با این کار هم موهایتان نرم خواهد شد و هم چرب نخواهد بود.

* رنگ و فر کردن مداوم موها در درازمدت به موهای شما آسیب می‌رساند. صاف کردن موهای فر بدون استفاده از محافظ مو در برابر گرما می‌تواند صدمات زیادی به موهایتان وارد کند. حواس تان باشد که چقدر و با چه حرارتی اتوی مو می‌کشید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: sunflower12

مطالب مرتبط:

موی سالم در بدن سالم است

راه‌های تقویت موی سر

14 راز سـلامـت مـو

دردسرهای نگهداری از موی سر

سرعت رشد مو را زیاد کنیم

جلوگیری از سفیدشدن موها

از شر شوره مو رها شویم

پیوند مو، از تاسی تا پایان نقاهت

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن