تبیان، دستیار زندگی
ساعت 16:22 سه شنبه 20 فروردین 92، زلزله ای به قدرت 6.1 ریشتر کاکی در استان بوشهر را لرزاند. مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را در 16 کیلومتری کاکی، 27 کیلومتری خورموج در استان بوشهر و 801 کیلومتری تهران اعلام کر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آخرین آمار قربانیان زلزله بوشهر


ساعت 16:22 سه شنبه 20 فروردین 92، زلزله ای به قدرت 6.1 ریشتر کاکی در استان بوشهر را لرزاند. مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را در 16 کیلومتری کاکی، 27 کیلومتری خورموج در استان بوشهر و 801 کیلومتری تهران اعلام کرده است. همچنین زلزله ای به قدرت 4.2 ریشتر ساعت 16:48 دقیقه در همان محدوده و در خورموج ثبت شد. از آن پس تاکنون چند پس لرزه نسبتا شدید دراین منطقه احساس شده است.

کاکی و خورموج از شهرهای شهرستان دشتی در استان بوشهر هستند.

زلزله بوشهر

فارس نوشت: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: در زلزله 6.1 ریشتری روز گذشته در بوشهر 750 خانه روستایی تخریب و 39 نفر جان خود را از دست دادند.

حسن قدمی اظهار داشت: اقدامات لازم جهت اسکان اضطراری زلزله‌زدگان انجام شده است.

وی ادامه داد: صبح امروز زلزله 5.4 ریشتری نیز به چند روستای دیگر به نام‌های چاهبا، محمودی و درگون خسارت وارد کرد.

قدمی درباره تعداد خانه‌های تخریب شده در این زلزله اظهار داشت: 750 خانه صد در صد تخریب شده‌اند چرا که خانه‌های روستایی در بافت فرسوده قرار دارند و باید نسبت به نوسازی آنها اقدام شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بیان داشت: بیش از هزار چادر برای اسکان اضطراری حادثه‌دیدگان توزیع شده است.

وی درباره مجروحین و فوت شدگان این حادثه اظهار داشت: در اثر این زلزله 39 نفر تاکنون فوت شده‌اند و 850 نفر نیز مجروح شده‌اند و750 نفربه صورت سرپایی توسط تکنیسین‌های اورژانس درمان شدند.

به گزارش سرویس حوادث ایسنا، حسنوند همچنین اطمینان خاطر داد که با توجه به فاصله 150 کیلومتری نیروگاه بوشهر از کانون زلزله، خوشختانه آسیبی به این نیروگاه وارد نشده است.

برپایی بیمارستان صحرایی در مناطق زلزله زده

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین گزارشات دریافتی این زمین لرزه 850 مصدوم بر جای گذاشته است که تنها 100 تن از این افراد در بیمارستان بستری شده‌اند گفت: حال عمومی این مصدومان مساعد گزارش شده و 750 نفر دیگر نیز به صورت سرپایی توسط تکنیسین‌های اورژانس درمان شدند.

وی با اعلام خبر برپایی بیمارستان صحرایی در مناطق زلزله زده گفت: شب گذشته عملیات آواربرداری نیزبه پایان رسید و امدادگران توانستند تعدادی از افراد محبوس شده را نجات دهند.

وسایل روشنایی و پرژکتور، چادر و تجهیزات مورد نیاز آواربرداری از جمله لوازم مورد نیازی است که ضرورت و نیاز آن در مناطق زلزله‌زده احساس می‌شود

حسنوند با اعلام خبر تخریب 700 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده گفت: بیش از 100 واحد مسکونی نیز حدود 50 درصد تخریب شده‌اند.

به گفته وی صبح امروز معاون اول رییس جمهور، وزیر کشور و جمعی از اعضای هیات دولت از مناطق زلزله زده بازدید خواهند کرد.

انتشار نام 26 تن از جانباختگان

سازمان پزشکی قانونی اسامی 26 نفر از متوفیان زلزله بوشهررا اعلام کرد.

شناسایی هویت متوفیان زلزله بر اساس شواهد جمع وری شده توسط پزشکی قانونی و اظهارات بستگان متوفیات صورت گرفته است.

اسامی 26 نفر از کشته شدگان زلزله عبارتند از: بانو احمدی/ فرزند عباس 55 ساله، شیرین هاشمی/ فرزند غلام 70 ساله، علی بازدار/ فرزند حیدر 75 ساله، محمد حمادی/ فرزند مسلم86 ساله، حکمیه ذوالفقار/ فرزند عبدالله 24 ساله، زهره شیبانی/ فرزند حبیب الله 7 ساله، عباس درزن‌زاده/ فرزند غلام 82 ساله، صفیه قمی بهبهانی/ فرزند سیدعلی47 ساله، ابوالفضل معصومی/ فرزند عباس 7 ماه، نرجس خاتون همدمی‌پور، میرزا زارعی/ 62 ساله، نامدار هاشمی/ فرزند غلام 70 ساله، رمضان ذوالفقار/ فرزند غلام 75 ساله، زیارتی/ فرزند علی 62 ساله، محمد فهیمی/ 75 ساله، اعظم پوزه/ فرزند حسین 27 ساله، زهرا شیبانی/ فرزند حبیب الله 10 ساله، یوسف معصومی/ فرزند عباس 8 ساله، حنانه سعیدی‌نیا/ فرزند روح الله 4 ماه، صغرا حسینی/ فرزند محمد 30 ساله، لیلا ذوالفقاری/ فرزتد رمضان 43 ساله، مهری دانا/ فرزند اکبر 5 ساله، رجبی/ 5 ساله، خانم ل توان/ 50 ساله، اکبر فرهادی/ 37 ساله و سمیه فرهادی30 ساله.

زلزله بوشهر

پایان عملیات جستجو و نجات در مناطق زلزله زده

مهر نوشت: رئیس سازمان امدادو نجات هلال احمر گفت: عملیات جستجو و نجات در مناطق زلزله زده ساعت 12 شب گذشته به پایان رسید.

دکتر محمود مظفر اظهار داشت: ساعت 12 شب گذشته عملیات جستجو و نجات در مناطق زلزله زده بوشهر به پایان رسید و پس از آن کار اسکان اضطراری مردم زلزله زده آغاز شد. تا کنون هزار خانواراز مردم مناطق زلزله زده اسکان و تغذیه اضطراری یافتند.

به گفته وی امدادگران در روستاهای زلزله زده حضور داشته و همچنان به امدادرسانی می پردازند.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر افزود: با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر نقش درخشان مردم در کاستن از رنج مصیبت دیدگان، شماره حساب 99999 جمعیت هلال احمر ج نزد بانک‌های ملت، ملی و مسکن در سراسر کشور جهت دریافت کمک های نقدی هموطنان نوعدوست ایران آماده دریافت کمک های نقدی مردم به زلزله زدگان استان بوشهر است.

اقلام مورد نیاز زلزله‌زدگان بوشهر

ایسنا نوشت: معاون عمرانی استاندار بوشهر، مهم‌ترین لوازم مورد نیاز زلزله‌زدگان استان بوشهر را اعلام کرد.

رستمی درخصوص لوازم مورد نیاز برای زلزله‌زدگان استان بوشهر گفت: وسایل روشنایی و پرژکتور، چادر و تجهیزات مورد نیاز آواربرداری از جمله لوازم مورد نیازی است که ضرورت و نیاز آن در مناطق زلزله‌زده احساس می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر دستگاه‌های امدادی و ارزیاب در محل حادثه حاضر هستند و از شهروندان می‌خواهند که به منظور روان‌سازی ترافیک، از تردد به مناطق زلزله‌زده خودداری کنند تا عملیات امداد به درستی انجام شود.

زلزله بوشهر

معاون عمرانی استاندار بوشهر اضافه کرد: شهروندان مطمئن باشند که اخبار مربوط به زلزله از طریق رسانه‌ها اعلام خواهد شد و نیازی به حضور آنان در مناطق زلزله‌زده وجود ندارد.

ایسنا نوشت: معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: شدت زلزله بوشهر قابل توجه بوده است، اما خوشبختانه خسارت جانی آن چندان بالا نبوده است.

دکتر سیدحسن امامی رضوی در حاشیه نشست دست‌اندرکاران طرح توسعه پزشک خانواده شهری و نظام ارجاع که با حضور رییس جمهور برگزار شد، در جمع خبرنگاران در رابطه با زلزله 6.1 ریشتری بوشهر، گفت: در جریان این زلزله، بوشهر صدمه ندیده است، بلکه شهرستان کاکی در 60 کیلومتری بوشهر دچار خسارات شده است.

وی افزود: نیروهای کمکی از شیراز و اهواز آماده هستند که در صورت لزوم اعزام می‌شوند.

محمود مظفر در گفت و گو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته در مناطق زلزله زده بوشهر با اشاره به حضور و فعالیت بیش از 500 امدادگر این سازمان، گفت: در پی وقوع زمین لرزه 6.1 ریشتری در منطقه کاکی استان بوشهر بلافاصله اقدامات این سازمان در راستای جست و جو و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری آغاز شد.

وی در حالی که در مناطق زلزله زده حضور داشت و از نزدیک مدیریت عملیات را بر عهده گرفته است، گفت:  هفت تیم آنست (سگ‌های زنده یاب) و دستگاه‌های زنده یاب به محل حادثه اعزام شده‌اند و شب گذشته 20 نفر از محبوس شدگان آوار توسط امدادگران نجات یافتند.

زلزله بوشهر

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه عملیات جست و جو و نجات به اتمام رسیده است؛ گفت: با این حال بالگردهای جمعیت هلال احمر وظیفه رصد هوایی این مناطق را بر عهده دارند.

مظفر با بیان اینکه آخرین آمار مجروحان به 850 تن رسیده است، گفت: 1000 تخته چادر نیز میان زلزله زدگان توزیع شده است و همچنان نیز کار اسکان و تغذیه اضطراری زلزله زدگان ادامه دارد.

به گفته وی، جمعیت هلال احمر امکانات خود را برای امدادرسانی به 3000نفر رد منطقه مستقر کرده است.

تحویل 33جسد به پزشکی قانونی تاکنون

همچنین دکتر رضایی مدیر کل پزشکی قانونی استان بوشهر نیز با بیان اینکه تاکنون 33 جسد تحویل پزشکی قانونی شده است، گفت: سه تیم از کارشناسان پزشکی قانونی نیز به منطقه اعزام شده‌اند تا کار بررسی و صدور جواز دفن به سرعت پیگیری شود.

همچنین دکتر فقیه رییس جمعیت هلال احمر شب گذشته از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با مرکز مدیریت و کنترل هماهنگی امداد و نجات و جمعیت هلال احمر استان بوشهر ارتباط برقرار کرد و در جریان آخرین روند امدادرسانی به زلزله زدگان بوشهری قرار گرفت.

حال مجروحان زلزله بوشهر مساعد است

خسارات زلزله در دشتی

مسئول ستاد حوادث عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ضمن تشریح آخرین وضعیت مصدومان حادثه زلزله روز گذشته این استان از انتقال 111 تن از مجروحان به بیمارستان‌های شهر بوشهر خبر داد.

سیدمجید حسینی در گفت و گو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه پس از وقوع زلزله عمده حادثه دیدگان به بیمارستان زینبیه خورموج منتقل شدند گفت: پس از بستری شدن این افراد در این بیمارستان اقدامات اورژانس برای انتقال مصدومان به بیمارستان‌های دیگر آغاز شد.

هفت تیم آنست (سگ‌های زنده یاب) و دستگاه‌های زنده یاب به محل حادثه اعزام شده‌اند و شب گذشته 20 نفر از محبوس شدگان آوار توسط امدادگران نجات یافتند

وی با اشاره به انتقال حادثه دیدگان زلزله روز گذشته بوشهر به بیمارستان‌های شهر بوشهر اظهار کرد: در مجموع 111 تن از حادثه دیدگان از بیمارستان زینبیه به بیمارستان های بوشهر منتقل شدند که از این میان 66 تن به بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر، 53 تن به بیمارستان سلمان فارسی و سه تن دیگر نیز به بیمارستان خاتم الانبیاء نیروی دریایی بوشهر منتقل شدند.

به گفته مسئول ستاد عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر همچنین 10 تن دیگر از حادثه دیدگان نیز همچنان در بیمارستان زینبیه خورموج هستند که این افراد طی امروز یا فردا ترخیص خواهند شد.

حسینی با بیان اینکه عملیات انتقال مصدومان به اتمام رسیده است، درباره عمده آسیب‌های وارد شده به حادثه دیدگان در زلزله روز گذشته نیز به ایسنا گفت: اغلب مصدومان به دلیل تروما و ضربه در بیمارستان هستند.

مسوول ستاد هدایت عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی بوشهرهمچنین درباره برخی اظهارات مبنی بر وخیم بودن حال 100 تن از حادثه دیدگان زلزله اخیر نیز گفت: چنین چیزی صحت ندارد و این افراد اگرچه دچار صدمات و آسیب‌هایی شده‌اند اما وضعیت عمده آنان مساعد است.

استقرار خدمات و امکانات درمانی مورد نیاز در منطقه زلزله زده

دکتر غلامرضا حیدری رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: خدمات و امکانات درمانی مورد نیاز برای حادثه دیدگان زلزله زده بخش‌های کاکی و شنبه و طسوج در شهرستان دشتی مستقر شده است.

وی افزود: همه اکیپ‌های درمانی و معاونت‌های بهداشتی شهرستان‌های همجوار و دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در منطقه زلزله زده حضور دارند و کماکان خدمات رسانی به زخمیان و افرادی که زیرآور مانده‌اند را انجام می دهند.

وی تصریح کرد: برخی مصدومان به صورت سرپایی درمان و افرادی نیز که به خدمات تخصصی نیاز دارند به بیمارستان زینبیه خورموج و شهدای خلیج فارس بوشهر اعزام می شوند.

زلزله بوشهر

دکتر حیدری اضافه کرد: در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، شیرخشک و دیگر اقلام مورد نیاز در مرکز بهداشتی درمانی شهید فاریابی شهر زلزله زده شنبه فراهم شده و روند خدمات رسانی به مصدومان نیز ادامه دارد.

وی یادآورشد: اقدامات گروه های بهداشتی برای خدمات ضدعفونی، بهداشت محیط و مواد غذایی، آب و جلوگیری از انتشار بیماری‌های شایع پس از عملیات نجات انجام می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: همچنین آمبولانس و نیروهای خدمات درمانی از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، شرکت عمران ساحل سپاه، نیروی دریایی سپاه و سایر ارگان های دیگر درمنطقه زلزله زده حضور دارند.

وی بیان کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های فارس و کهکیلویه و بویراحمد برای امداد رسانی به مصدومان اعلام آمادگی کرده‌اند ولی تاکنون توانسته‌ایم از توان استان برای امداد رسانی به مصدومان استفاده کنیم.

بسیج نیروهای امدادی استان بوشهر در مناطق زلزله زده

رستمی معاون عمرانی استاندار بوشهر با بیان اینکه امکانات استان بوشهر برای کمک به زلزله‌زدگان بسیج شده‌ است، همچنین گفت: چهار استان فارس، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و چهارمحال بختیاری که در مجاورت بوشهر بوده‌اند، نیروهای امدادی خود را به سمت مناطق زلزله‌زده اعزام کردند.

وی در عین حال اظهار کرد: ستاد بحران استان بوشهر تشکیل شده و بسیج امکانات نیز صورت گرفته است .

براساس گزارش ایسنا، زلزله 6/1 ریشتری بوشهر روز گذشته در ساعت 16:22:49 در منطقه کاکی از توابع شهرستان دشتی استان بوشهر رخ داد که طی آن تاکنون 37 تن کشته و 850 تن مجروح شده‌اند.

فراوری : کهتری

بخش اجتماعی تبیان


منابع:ایسنا/ خبرآنلاین