تبیان، دستیار زندگی
یکی از مبارزان دوران انقلاب، به ذکر خاطره‌ای پرداخته که در آن، نظر آیت‌الله طالقانی درباره دکتر شریعتی بیان شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نظر آیت‌الله طالقانی درباره دکتر شریعتی


یکی از مبارزان دوران انقلاب، به ذکر خاطره‌ای پرداخته که در آن، نظر آیت‌الله طالقانی درباره دکتر شریعتی بیان شده است.

دکتر شریعتی

حجت‌الاسلام جعفری اصفهانی در کتاب خاطرات خود می‌نویسد: یک شب در ماه رمضان در برنامه افطاری که با آیت‌الله طالقانی داشتم از وی در مورد دکتر (شریعتی) پرسیدم. سوال کردم نظر شما در رابطه با صحبت‌هایی که درباره دکتر می‌شود، چیست؟ وی گفت: «دکتر تحصیل‌کرده حوزه علمیه قم نیست. ایشان یک دانشگاهی است و تمام دنیا را گشته است. روشنفکر است و آن طوری که از یک طلبه انتظار داریم، نباید از او انتظار داشته باشیم. در حال حاضر نفع ایشان بیشتر از ضررش است.»

یکی از خاطرات من نیز راجع به دکتر در زندان کمیته است. زندان کمیته، برج‌مانند بود که به دست سرتیپ زندی‌پور اداره می‌شد. آرایشگری آنجا بود که با زندانیان انس گرفته بود و همیشه سر صحبت را با آنها باز می‌کرد. از گرفتاری‌های آنها سوال می‌کرد. یک روز که به آرایشگاه رفته بودم، از رفتار دکتر در این زندان برایم تعریف کرد و گفت: «شریعتی 18 ماه در سلولی که در حال حاضر شما زندانی هستید، بود.

دکتر تحصیل‌کرده حوزه علمیه قم نیست. ایشان یک دانشگاهی است و تمام دنیا را گشته است. روشنفکر است و آن طوری که از یک طلبه انتظار داریم، نباید از او انتظار داشته باشیم. در حال حاضر نفع ایشان بیشتر از ضررش است.»

تصور ما این بود که دکتر فرد اوباشی است. در حالی که وی تا صبح بیدار می‌ماند، عبادت می کرد و نماز شب می‌خواند. این برنامه همیشگی او بود. هیچ وقت عبوس و گرفته نمی‌شد. دوستان و آشنایانی که به ملاقات وی می‌آمدند، شیرینی و میوه می‌آوردند. دکتر آنها را در وضوخانه می‌گذاشت تا زندانیان استفاده کنند.»

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان

منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی