تبیان، دستیار زندگی
برخی معتقدند که بخشی از مشکلات کشور بویژه مشکلات مربوط به عدم پاسخگویی صحیح مسئولان اجرایی بویژه روسای جمهور در کشور ما به حزبی نبودن آنها برمی‌گردد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : حسین هرمزی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاندیداتوری به سبک فرادا


برخی معتقدند که بخشی از مشکلات کشور بویژه مشکلات مربوط به عدم پاسخگویی صحیح مسئولان اجرایی بویژه روسای جمهور در کشور ما به حزبی نبودن آنها برمی‌گردد.


انتخابات

این دسته از افراد معتقدند که اگر رییس‌جمهور کشور، پیش از انتخاب از سوی مردم، منتخب یک حزب باشد آنگاه قبل از آنکه کار به اما و اگر بکشد، خود اعضای حزب او را بازخواست خواهند کرد و اگر هم کسی (مثلا مجلس شورای اسلامی یا دیگر نهادهای نظارتی یا حتی رسانه‌ها) خواستند در ماجرایی به دنبال مسئول یا مقصر بگردند می‌دانند سراغ کدام گروه و دسته را بگیرند.

از سوی دیگر عده‌ای هم هستند که ظاهرا به این مساله اعتقاد دارند، اما به صورت فرادا یا هان تک نفره به میدان رقابت‌های انتخاباتی آمده‌اند.

البته با توجه به اینکه هنوز زمان ثبت‌نام‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری رسما فرا نرسیده است، احتمال تغییر نظر کسانی که برای کاندیداتوری اعلام آمادگی کرده‌اند وجود دارد یا هر کدام از آنها ممکن است به دلایل مختلف مثلا به دلیل «رجل سیاسی نبودن» رد صلاحیت شوند، اما به هر حال تاکنون برای نامزدی در انتخابات آمادگی خود را اعلام کرده‌اند.

این افراد یا همان کاندیداهای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری چون رسما متعلق به حزب نیستند، تلاش می‌کنند نظر مثبت گروه‌های مختلف را برای حمایت در انتخابات ریاست جمهوری جلب کنند و برای کابینه احتمالی آینده خود نیز - که قرار نیست متعلق یا وابسته به هیچ حزبی باشد – طرح‌های مختلف ائتلافی را پیشنهاد می‌دهند.

رضایی

یکی از شاخص‌ترین این افراد، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است. وی چند وقتی است که آمادگی و عزم راسخ خود برای حضور جدی در کارزار رقابت‌های انتخاباتی را اعلام کرده است.

با وجود اینکه نام محسن رضایی به عنوان پدر معنوی حزب توسعه و عدالت مطرح می‌شود، اما فراگیر نبودن این حزب یا شناخته شده نبودن آن به عنوان یکی از جریان‌های اصلی کشور موجب شده است تا نام رضایی به عنوان یک کاندیدای غیرحزبی مطرح باشد.

وی صحبت از دولت ائتلافی به میان آورده و مدعی است که ائتلاف می‌تواند بعد از انتخابات رخ دهد و وی می‌تواند دولتی متشکل از نیروهای کارآمد جریان‌های مختلف بسازد. فدرالیسم اقتصادی، ارائه یارانه سبز به كشاورزان و تشكیل دولتی ائتلافی با هدف ایجاد وحدتی نسبی در كشور، از جمله دیدگاه‌های رضایی برای دوره آتی ریاست جمهوری است.

دیگر كاندیدایی كه در این دسته می‌گنجد، حسن سبحانی است. وی در دوره‌های پنجم، ششم و هفتم در مجلس شورای اسلامی حضور داشته است و حضور در معاونت‌هایی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه تهران و سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها از جمله مسئولیت‌های او محسوب می‌شود.

یکی از شاخص‌ترین این افراد، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است. وی چند وقتی است که آمادگی و عزم راسخ خود برای حضور جدی در کارزار رقابت‌های انتخاباتی را اعلام کرده است

سبحانی در اواخر دی‌ماه سال 1391 برای حضور در جمع كاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی كرد و با وجود اینكه همواره یكی از چهره‌های طیف راست سیاسی ایران محسوب شده است و هم‌اكنون نیز به عنوان نماینده پیشین اصولگرا از او یاد می‌شود، هنوز هیچكدام از احزاب و جبهه‌های شاخص اصولگرا از وی اعلام حمایت نكرده‌اند.

او نیز چیزی شبیه به یك دولت ائتلافی را برای كابینه احتمالی خود مطرح كرده و در این رابطه گفته است كه برای استفاده از ظرفیتهای افراد، محدویتی در اصلاح‌طلب یا اصولگرا بودن آنها ندارد..

حسن روحانی نیز چند وقتی است برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی كرده است. وی مسئولیت‌های زیادی از جمله نایب رئیسی مجلس، دبیری شورای عالی امنیت ملی و عضویت در مجلس خبرگان رهبری، ریاست مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندگی رهبری در شورای عالی امنیت ملی را در كارنامه خود داشته و دارد

علی فلاحیان وزیر سابق اطلاعات در دوره آقای هاشمی رفسنجانی نیز از نامزدهای مستقلی است که وابستگی سیاسی و حزبی خاصی نداشته و از به حد نصاب رسیدن درخواستهای مردمی برای نامزد شدنش سخن گفته است.

سخن از آمدن برخی چهره های دیگر مانند حاجی بابایی وزیر فعلی آموزش و پرورش، فتحی پور نماینده مجلس، چمران رییس شورای شهر تهران و ...  به شکل منفرد در انتخابات به گوش می رسد که نشان دهنده تعداد بسیار زیاد این گونه نامزدها در این انتخابات است.

روحانی

حسن روحانی نیز چند وقتی است برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی كرده است. وی مسئولیت‌های زیادی از جمله نایب رئیسی مجلس، دبیری شورای عالی امنیت ملی و عضویت در مجلس خبرگان رهبری، ریاست مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندگی رهبری در شورای عالی امنیت ملی را در كارنامه خود داشته و دارد.

وی بطور مشخص از سوی حزب اعتدال و توسعه حمایت می‌شود ولی با توجه به فراگیر نبودن این حزب، نمی‌توان انتظار داشت كه در صورت رییس‌جمهور شدن وی مشكل عدم وجود مرجع پاسخگو نسبت به عملكرد رییس‌جمهور حل شود. در واقع حزب اعتدال و توسعه حزبی است که توسط نیروهای نزدیک به آقای روحانی اداره می شود و عملا دارای برد سیاسی وسیعی نیست.

او با سابقه عضویت در جامعه روحانیت مبارز و در عین حال رابطه خوب با هاشمی رفسنجانی و نیز اصلاح‌طلبان، مدعی است كه می‌تواند نیروهای كارآمد جریانات مختلف را دور هم جمع كند؛ البته هنوز هیچكدام از گروه‌ها و احزاب سیاسی بصورت رسمی از وی اعلام حمایت نكرده‌اند و بدین ترتیب او نیز بصورت مستقل وارد عرصه شده است.

محمد شریعتمداری نیز تقریبا حال و روزی مشابه حسن روحانی دارد و با وجود اینكه هشت سال در دولت خاتمی وزیر بوده است، اما در حال حاضر رابطه چندان تنگاتنگی با اصلاح‌طلبان ندارد و با اینكه علیه اتفاقات سال 88 مواضعی گرفته است، كاندیدای اصولگرا نیز محسوب نمی‌شود.

قالیباف و ولایتی و حدادعادل

وی هنوز از سوی هیچ حزب، گروه یا جبهه‌ای به عنوان كاندیدای مورد حمایت معرفی نشده است و با توجه به عدم عضویتش در هیچكدام از احزاب، بصورت فردی برای حضور در رقابتهای انتخاباتی اعلام آمادگی كرده است.

شاید تجربه انتخابات 84 و 88 و عملكرد احمدی‌نژاد بویژه در زمینه پاسخگویی به نهادهای نظارتی و البته رسانه‌ها، دغدغه حزبی بودن رییس‌جمهور بعدی را بیشتر می‌كند؛ چنانچه بعد از گذشت چند صباحی از ریاست جمهوری احمدی‌نژاد و وقوع برخی اختلافات با وی - با وجود حمایت همه‌جانبه اصولگرایان از وی در انتخابات (بویژه در سال 84) - نه اصولگرایان عملكرد و درنتیجه ضعفهای احمدی‌نژاد را گردن گرفتند و نه او قبول می‌كرد كه با حمایت اصولگرایان رییس‌جمهور شده است.

حسین آشنا

بخش سیاست تبیان