تبیان، دستیار زندگی
مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای صبح امروز با حضور رئیس جمهور، سفرا و مسئولان دفاتر نمایندگی برخی كشورهای خارجی در ایران، دانشمندان هسته‌ای كشور و خانواده شهدای هسته‌ای در سازمان انرژی اتمی آغاز شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روز ملی فناوری هسته‌ای


مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای صبح امروز سه‌شنبه 20 فروردین ماه با حضور محمود احمدی‌نژاد، سفرا و مسئولان دفاتر نمایندگی برخی كشورهای خارجی در ایران، مدیران، متخصصان و دانشمندان هسته‌ای كشور و خانواده شهدای هسته‌ای در سازمان انرژی اتمی آغاز شد.

روز ملی فناوری هسته ای

راه‌اندازی مجتمع تولید اکسید اورانیوم

به گزارش تبیان به نقل از فارس، مجتمع تولید اکسید اورانیوم شهید رضایی‌نژاد با دستور رئیس‌جمهور اسلامی ایران به صورت ویدئوکنفرانس کار خود را آغاز کرد. بنابر این گزارش این مجتمع توان تولید 60 تن اکسید اورانیوم یا کیک زرد را در سال دارد.

افتتاح نخستین شتاب دهنده پرقدرت صنعتی-الکترونی/ بهره برداری از کارخانه کیک زرد

هم چنین در این مراسم رئیس‌جمهور از طریق سیستم ویدئو کنفرانس از معدن ساغند بهره‌برداری کرد. کارخانه تولید کیک زرد مجتمع شهید رضایی نژاد اردکان و دستگاه شتاب زننده تفت یزد نیز افتتاح گردید.

اورانیوم استخراجی از معدن ساغند، در منطقه اردکان (جاده اردکان- چوپانا) در مجتمع شهید رضایی نژاد پس از اعمال فرایندهای مختلف شیمیایی و فیزیکی به کیک زرد تبدیل می شود

همچنین قرار است امروز 5 طرح رادیو دارویی نیز در پردیس شهید شهریاری افتتاح شود.

روز ملی فناوری هسته ای، روز 20 فروردین در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران است. این روز به مناسبت 20 فروردین 1386 و اعلام دستاورهای هسته‌ای قابل توجه در آن روز نامگذاری شده‌است

در این مراسم فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی، آخرین دستاوردهای صنعت راهبردی هسته ای را ارائه نمود:

1. چرخه سوخت: پایه و اساس فعالیت هسته‌ای بر منابع و مواد اولیه استوار می‌باشد. موضوعی که می‌بایست در این برهه از زمان مورد توجه ویژه‌ قرار گیرد.

از اواسط سال 90 نتایج چشمگیر و غیرقابل تصوری حاصل گردید. از جمله کشف ذخایر و منابع جدید اورانیوم که خبر تفصیلی آن در پایان سال گذشته به استحضار ملت ایران و جهانیان رسید. امروز نتیجه نهایی آن در سه حوزه فوق ارائه می‌گردد:

روز ملی فناوری هسته ای

1-1 در حوزه اکتشاف: با اکتشافات جدید در یک و نیم سال اخیر و پس از بررسی‌های دقیق، ذخایر و منابع معدنی کشور با ثبت رکورد 4.5 برابری نسبت به 35 سال گذشته از 1527 تن اورانیوم، به 6871 تن منابع جدید اورانیوم افزایش پیدا کرد و در حوزه منابع زمین‌شناسی نیز، با بدست آمدن رکورد 5 برابری نسبت به 3 دهه گذشته، از 6650 تن اورنیوم به 33000 تن ذخایر جدید اورانیوم رسید.

به دست آمدن این رکورد تاریخی در اکتشاف اورانیوم با روش‌های مختلفی از جمله پیمایش زمینی گروه‌های اکتشافی، انجام مطالعات زیرسطحی در مناطق مرکزی، جنوب، جنوب شرق، شمال شرق، غرب و شرق کشور محقق شده و با عنایت حضرت حق، منجربه افزایش چند برابری ظرفیت‌های داخلی تامین مواد اولیه صنعت استراتژیک هسته‌ای گردید.

1-2 در حوزه استخراج: آغاز بهره‌برداری از معادن شماره 1 و 2 اورانیوم ساغند.

این معادن با تاریخچه شناسایی حدود 30 سال و آماده‌سازی حدود 18 سال، همچنان بنا به دلایلی روند عادی خود را طی می‌نمود که با عنایت به توضیحات فوق و با بهره‌گیری از روش‌های مدیریتی جدید و توانمندی پیمانکاران، به لطف خداوند متعال به نتیجه رسیده و این معادن امروز رسما افتتاح و در چرخه تامین مواد اولیه صنعت هسته‌ای ایران اسلامی قرار خواهد گرفت.

1-3 در حوزه فرآوری: حلقه نهایی و مکمل دو حلقه قبلی اکتشاف و استخراج، یعنی فرآوری می‌بایست به نتیجه نهایی می‌رسید. کارخانه و مجتمع فرآوری و تولید کیک زرد با ظرفیت 60 تن در سال، توسط متخصصان این مرز و بوم به صورت کاملا داخلی طراحی و ساخته شده و امروز با نام‌گذاری این مجتمع به نام شهید بزرگوار مهندس داریوش رضایی‌نژاد رسما افتتاح می‌گردد.

روز ملی فناوری هسته ای

2. کاربرد پرتوها در زندگی: کاربرد پرتوها در زندگی خصوصا پزشکی، کشاورزی، صنعت جزء مهم‌ترین عناصر قابل بهره‌برداری است. در این عرصه، طراحی و تجهیز و ساخت شتاب‌دهنده‌ها جزء مهم‌ترین و پیچیده‌ترین اجزا و مسائل می‌باشد که به فضل الهی این گره نیز بدست جوانان دانشمند و متفکر ایران اسلامی گشوده شده و اولین شتاب‌دهنده صنعتی کشور به همراه 5 رادیوداروی درمانی:

153Sm-EDTMP kit اتمام فاز بالینی- ورود به لیست دارویی کشور

185Re-Sulfocolloid در حال انجام فاز بالینی- ورود به لیست دارویی کشور

99mTc-Ciprofluxcin اتمام فاز بالینی- ورود به لیست دارویی کشور

90Y-Colloid در حال انجام فاز بالینی- ورود به لیست دارویی کشور

177Lu-EDTMP اتمام فاز بالینی- ورود به لیست دارویی کشور

با همکاری معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری کار طراحی و تولید آنها به پایان رسیده که امروز رسما راه‌اندازی و رونمایی خواهند شد.

روز ملی فناوری هسته ای، روز 20 فروردین در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران است. این روز به مناسبت 20 فروردین 1386 و اعلام دستاورهای هسته‌ای قابل توجه در آن روز نامگذاری شده‌است. هر ساله، مراسم جشنی در این روز در ایران برگزار می‌شود و دستاورهای هسته‌ای جدید رونمائی می‌گردد.

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: فارس، مهرنیوز، خبرگزاری دولت، ایسنا