تبیان، دستیار زندگی
جاه و چهارمین جلسه از کلاس مجردهای حجت الاسلام شهاب مرادی این بار به دعوت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، در دانشگاه تربیت مدرس و با شرکت حدود هزار نفر از دانشجویان و تعدادی از اساتید برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کلاس پرازدحام شهاب مرادی این بار در دانشگاه تربیت مدرس


پنجاه و چهارمین جلسه از "کلاس مجردهای حجت الاسلام شهاب مرادی" این بار به دعوت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، در دانشگاه تربیت مدرس و با شرکت حدود هزار نفر از دانشجویان و تعدادی از اساتید برگزار شد.

کلاس شهاب مرادی در دانشگاه تربیت مدرس

پس از شروع جلسه در ساعت 15:30 دیگر حتی برای ایستادن هم در سالن جا نبود. حجت الاسلام شهاب مرادی در این جلسه با اشاره به برخی ریزمهارتهای انتخاب همسر، تعدادی از خطاهای رایج در این انتخاب را با توجه به روایات معصومین(ع) برشمرد و تاثیر سبک زندگی غلط را در ازدواج با ذکر مثال هایی شرح داد.

با اصرار دانشجویان زمان جلسه پس از سه ساعت بحث و گفتگو یک ساعت دیگرتمدید شد، اما مشاوره‌ها و پرسشهای مصرانه دانشجویان از شهاب مرادی او را تا ساعتها پس از پایان جلسه در مح وطه دانشگاه تربیت مدرس نگه داشت، در بین این دانشجویان افرادی از استانهای فارس، قم و اصفهان حضور داشتند.

کلاس شهاب مرادی در دانشگاه تربیت مدرس

این کلاسِ رایگان که به ابتکار و همت این روحانی موفق در بیرون از فضای دانشگاهی و بدون هر نوع حمایتی شکل گرفته است، توانسته با توجه به شیوه جالب اداره آن و نگاه شهاب مرادی به جوانان و نوع گفتگوی او با آنها، این تعداد جلسه را با استقبال فوق العاده پشت سر بگذارد.

ازدواج کردن یک جهش اقتصادی و اجتماعی نیست

حجت‌الاسلام شهاب مردای در این جلسه با ذکر این نکته که این نگاه غلطی است که کسی به خاطر مادیات با یک خانواده معروف و یا پولدار ازدواج کند گفت: ازدواج کردن یک جهش اقتصادی و اجتماعی نیست و این نشان دهنده حقارت آن شخص است که به این خاطر ازدواج می‌کند.

وی افزود: نگاه آن فرد به ازدواج نیست و باید دید که هدف‌گذاری آن فرد گذاشت هدف باید این باشد که منظور از انتخاب همسر پز دادن نباشد و نباید به فکر این باشیم که در ازدواج پزمان شکل بگیرد و به همین خاطر است که دخترهایی که پدر و مادرشان موقعیت‌های اجتماعی پایین دارند علی‌رغم خوب بودن از نگاه آدم‌های طماع مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه عده‌ای از مردم بعد از پایان جنگ تحمیلی در مسیر تجملات افتاده‌اند گفت: ضروری شدن داشتن ماشین‌های گران‌قیمت، باغ وحش‌های خصوصی و داشتن سونا و جکوزی به همین خاطر است و این نشان دهنده تغییر سبک زندگی است و افراد دست از تجمل‌گرایی برنمی‌دارند . این ضعف جدی دولت‌هاست که برنامه‌ جدی برای سبک زندگی مردم ندارند و این در حالی است که مردم تمایل به این شتاب و رقابت دارند البته این نقد به دولت دهم هم وارد است و این حجم نقدینگی که در دست مردم است اشتباه است.

کلاس مجردهای شهاب مرادی

وی اضافه کرد: مقایسه خود با دیگران در زمینه تجملات یک نوع حقارت و بدبختی است و مقایسه‌ای که باعث خرید و فروش لوازم زندگی شود یعنی همان تجملات و گاها این مقایسه به قدری بروز و ظهورش قوی است که قابل دیدن هم نیست و تبلیغات و خط‌ دهی تجار نیز در این زمینه تأثیرگذار است.شهاب مردای در پاسخ به این سوال که آیا با وجود اختلاف نظر سیاسی می‌توان با طرف مقابل ازدواج کرد افزود: باید دید که این اختلاف سیاسی در چه سطحی است و آیا قابل تحمل هست یا نه و در این‌گونه مسائل باید انعطاف‌پذیر بود اگر کسی خط قرمزها را رعایت می‌کند و نسبت به شخصیت‌های شاخص هر دیدگاه سیاسی قصد توهین و بی‌احترامی و آزار طرف مقابل را ندارد و از خط قرمزها عبور نمی‌کند می‌توان با آن فرد ازدواج کرد.

کلاس شهاب مرادی در دانشگاه تربیت مدرس

وی اضافه کرد: تفاوت اصلا بد نیست و اختلاف با تفاوت فرق می‌کند و باید هیجانات خود را آنالیز کرد و مورد دقت قرار داد صبر کردن و خوب گزینش کردن طرف مقابل یک مهارت است و وقتی هر دو از نظر مذهبی با اختلاف نظرهای روبه‌رو هستند باید دید جهت تغییر به کدام سمت است و حق در کدام طرف است هر دو طرف به سمت مثبت‌ها حرکت کنند و نفر مقابل را سرزنش نکرده و تحت فشار نیز قرار ندهند.

مرادی با اشاره به مشکلات اقتصادی که برخی آن را سدی برای ازدواج می‌دانند گفت: داشتن کار با ثروت‌مند بودن متفاوت است و نظر اسلام نیز در مورد مشکلات اقتصادی روشن است ، همان‌طور که در قرآن کریم آمده است : ازدواج کردن باعث افزایش رزق و روزی و بی‌نیاز شدن از ناحیه فضل خداوند است و همچنین فرزند دار شدن که مورد سفارش اسلام است نیز باعث افزایش روزی می‌شود.وی در پایان افزود: موضوع حجاب نیز باید مورد قبول طرفین بوده و میزان حجاب نیز به نگاه خانواده‌ها و مقبولیت جامعه محل زندگی بستگی دارد.

بخش کلوب ازدواج تبیان


منبع: خبرگزاری مهر

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.