تبیان، دستیار زندگی
جشنواره بین‌المللی بسم‌الله با هدف ایجاد زمینه‌ای مناسب برای ارتباط فرهنگی و تبادل تجربه‌های هنری میان هنرمندان جوامع اسلامی و سایر ادیان توحیدی برگزار می‌شود. در این مقاله می توانید با شرایط شرکت در این فراخوان آشنا شوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فراخوان جشنواره بین‌المللی بسم‌الله


جشنواره بین‌المللی بسم‌الله با هدف ایجاد زمینه‌ای مناسب برای ارتباط فرهنگی و تبادل تجربه‌های هنری میان هنرمندان جوامع اسلامی و سایر ادیان توحیدی برگزار می‌شود. در این مقاله می توانید با شرایط شرکت در این فراخوان آشنا شوید.

فراخوان جشنواره بین‌المللی بسم‌الله

دهمین جشنواره بین المللی بسم الله در دو رشته گرافیک و تصویرسازی، ماه های تیر و مرداد سال 92 همزمان با ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود.

بنابر فراخوان دهمین دوره جشنواره بین المللی بسم الله،این رقابت هنری با هدف ایجاد زمینه ای مناسب برای ارتباط فرهنگی و تبادل تجربه های هنری میان هنرمندان جوامع اسلامی و سایر ادیان توحیدی، بستر سازی برای حضور هنرمندان سراسر جهان در عرصه قرآنی و ارائه و رقابت همزمان آثار آنان،ارج نهادن به تلاش‌های خلاقانه هنرمندان در عرصه هنرهای معنوی، شناسایی آثار برتر جهت حضور در مجامع‌هنری بین‌المللی، تقویت بنیان‌های هنری در عرصه‌های قرآنی و ایجاد زمینه مناسب برای حضور همزمان اساتید صاحب‌نام عرصه گرافیک معاصر ایران و هنرمندان جوان علاقمند برگزار می‌شود.

این جشنواره در دو رشته هنر گرافیک شامل دو گرایش پوستر و لوگوتایپ با موضوع آیه بسم الله، اسماء الحسنی و اسماء متبرکه و رشته تصویرسازی با دو موضوع قصص قرآنی و آداب و رسوم و سنت های کشوری که در آن زندگی می‌کنید، برپا می‌شود.

نمایشگاه این دوره از جشنواره در دو بخش همگانی و افتخاری برگزار می‌شود که بخش نمایش همگانی همه آثار منتخب از سوی کمیته انتخاب را در برمی‌گیرد و در بخش نمایش افتخاری آثار مهمانان مدعو و اساتید پیشکسوت خوشنویسی با موضوع آیه مبارک بسم الله به نمایش در می‌آید.

براساس فراخوان دهمین جشنواره بین المللی بسم الله، آثار ارسالی به این رقابت هنری باید از سال 1391 هجری شمسی(2012میلادی) به بعد خلق شده باشند و هیچ‌کدام از آثار نباید تاکنون در مسابقات و یا دوسالانه های داخلی و خارجی شرکت داده شده باشد.

نمایشگاه برگزیدگان دهمین جشنواره بسم الله به ‌صورت دوره‌ای در مجامع هنری و بین‌المللی به نمایش گذاشته خواهد شد.

همانطور که گفته شد این جشنواره با هدف ایجاد زمینه‌ای مناسب برای ارتباط فرهنگی و تبادل تجربه‌های هنری میان هنرمندان جوامع اسلامی و سایر ادیان توحیدی، بستر سازی برای حضور هنرمندان سراسر جهان در عرصه قرآنی و ارائه و رقابت همزمان آثار آنان بزرگترین رویداد هنری کشور در بخش خصوصی و ارج نهادن به تلاش‌های خلاقانه هنرمندان در عرصه هنرهای معنوی شناسایی آثار برتر جهت حضور در مجامع‌هنری بین‌المللی تقویت بنیان‌های هنری در عرصه‌های قرآنی ایجاد زمینه مناسب برای حضور هم‌زمان اساتید صاحب‌نام عرصه گرافیک معاصر ایران و هنرمندان جوان علاقه‌مند برگزار می‌شود.

بخش‌های مختلف این جشنواره به شرح زیر است:

گرافیک

گرافیک: الف: پوستر ب- لوگوتایپ با موضوع: (آیه بسم ا...، اسماء الحسنی و اسماء متبرکه)

تصویرسازی

تصویرسازی با دو موضوع: الف- قصص قرآنی ب- آداب و رسوم و سنتهای کشوری که در آن زندگی می‌کنید.

نمایشگاه در دو بخش نمایش همگانی و نمایش افتخاری برگزار می‌شود. بخش نمایش همگانی شامل کلیه آثار انتخاب شده توسط کمیته انتخاب بین المللی است. بخش نمایش افتخاری شامل آثار مهمانان افتخاری و اساتید پیشکسوت خوشنویسی با موضوع آیه مبارک بسم الله که از قبل به وسیله فراخوان رسمی انتخاب و دعوت می‌شوند.

شرایط شرکت

1- آثار باید از سال 1391 هجری شمسی -2012میلادی به بعد خلق شده باشند و هیچ‌کدام از آثار نباید تاکنون در مسابقات و بینال‌ها و... شرکت داده شده باشد و هنرمند نسبت به چاپ یا شرکت در مسابقات قبل مسئول است.

2- هر هنرمند می‌توانند در بخش گرافیک حداکثر 4 اثر خود را به دبیرخانه ارسال نمایند.

3- شرکت‌کنندگان در هر بخش موظفند آثار خود را در ابتدا بصورت فایل کامپیوتری روی CDبا فرمتTiffـ،CMYKو دقت 300 dpiبه همراه یک فایل‌متنی مشخصات اثر و هنرمند (نام و نام خانوادگی، آدرس، تلفن و...) و پرینت اثر با کیفیت مناسب در قطع A4به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند. (در صورت ناقص‌بودن فایل‌ها، آثار به بخش انتخاب راه نمی‌یابد.)

4- آثار ارسالی که بصورت CDو پرینت می‌باشد عودت داده نخواهد شد.

5- قطع آثار ارسالی گرافیک می‌باید در بخش پوستر (کادر عمودی70*100 سانتی‌متر- کادر افقی 70* 100 سانتی‌متر) و در بخش لوگوتایپ 30* 30 سانتی‌متر باشد.

6- ارسال آثار به منزله پذیرفته‌شدن در جشنواره نمی‌باشد.

7- دبیرخانه مجاز است از آثار ارسالی در تبلیغات، سایت، چاپ کتاب، تقویم، موارد مشابه و... استفاده نماید.

8- شرکت در جشنواره به منزله پذیرفتن کلیه شرایط جشنواره می باشد.

این جشنواره با هدف ایجاد زمینه‌ای مناسب برای ارتباط فرهنگی و تبادل تجربه‌های هنری میان هنرمندان جوامع اسلامی و سایر ادیان توحیدی، بستر سازی برای حضور هنرمندان سراسر جهان در عرصه قرآنی و ارائه و رقابت همزمان آثار آنان بزرگترین رویداد هنری کشور در بخش خصوصی و ارج نهادن به تلاش‌های خلاقانه هنرمندان در عرصه هنرهای معنوی شناسایی آثار برتر جهت حضور در مجامع‌هنری بین‌المللی تقویت بنیان‌های هنری در عرصه‌های قرآنی ایجاد زمینه مناسب برای حضور هم‌زمان اساتید صاحب‌نام عرصه گرافیک معاصر ایران و هنرمندان جوان علاقه‌مند برگزار می‌شود

تذکرات مربوط به بخش تصویرسازی

- آثار می بایست مبین یک یا چند ارزش والای انسانی باشد.

- تعداد آثار مربوط به هر بخش تصویرسازی می تواند تک فریم ویا چند فریم باشد(حد اکثر 6فریم)

- ابعاد اصل آثار نباید بزرگ‌تر از 80 سانتی متر باشد.

- پس از داوری اصل آثار می بایستی ارسال گردد.

- تکنیک و موضوع به انتخاب تصویرگر هستند.

- بعد از اتمام مراسم، شرکت کنندگان این بخش تا یک ماه برای دریافت آثار خود فرصت دارند. در پایان این مهلت، با وجود احترام به ارزش این آثار، اما به دلیل محدودیت های موجود،دبیرخانه هیچ تعهدی در رابطه با نگهداری آثار نخواهد داشت.

گاه شمار جشنواره

مهلت ارسال آثار 07/02/1392 لغایت 07/03/1392

داوری آثار: 17/03/1392

زمان نمایشگاه: تیر ومردادماه 1392هجری شمسی هم‌زمان با ماه مبارک رمضان

اعضای جشنواره

دبیرجشنواره بخش گرافیک: فریدون مردانی

دبیرجشنواره بخش تصویر سازی:ارمغان رحمانپور

دبیر بخش خوشنویسی:کاوه تیموری

مدیر روابط عمومی:مجید احمدی

جوائز در هر بخش

نفر اول هر بخش تندیس، لوح افتخار و 30.000.000 ریالنفر دوم هر بخش تندیس، لوح افتخار و 20.000.000 ریالنفر سوم هر بخش تندیس، لوح افتخار و 10.000.000 ریال

* جایزه مۆسسه به یک اثر ویژه به مبلغ 40.000.000 ریال

* نمایشگاه به‌صورت دوره‌ای در مجامع هنری و بین‌المللی به نمایش گذاشته خواهد شد.

نشانی دبیرخانه: تهران- خ ولی‌عصر(عج)- خیابان توانیر- خیابان نظامی‌گنجوی- کوچه هفت‌پیکر- نبش بن‌بست شیرازی- پلاک 7

تلفن: 88881534 - 88773408

آدرس اینترنتی: www.mokaabonline.ir

ایمیل:  mokaab_honar@yahoo.com

فرآوری: سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منابع:

هنرآنلاین

ایرنا

همشهری آنلاین