تبیان، دستیار زندگی
آیدین آغداشلو هنرمند پیشکسوت نقاشی، در اضهارنظر پیرامون هنر معاصر، هنرمندان دو دهه اخیر را آبروی هنر معاصر ایران توصیف کرد. در این نوشتار می توانید با شرح این خبر و چکیده ای از زندگی این هنرمند آشنا شوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغداشلو و هنر معاصر ایران


آیدین آغداشلو هنرمند پیشکسوت نقاشی، در اضهارنظر پیرامون هنر معاصر،  هنرمندان دو دهه اخیر را آبروی هنر معاصر ایران توصیف کرد. در این نوشتار می توانید با شرح این خبر و چکیده ای از زندگی این هنرمند آشنا شوید.

آیدین آغداشلو

آیدین آغداشلو چهره ماندگار نقاشی گفت: هر چند معمولا نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی ایران را چندان تعقیب نمی‌کنم و بیش از اینکه ببینم، می‌شنوم اما همچنان با علاقه مسائل هنری روز را دنبال می‌کنم.

وی با ابراز خوشحالی از برگزاری تعداد بسیار نمایشگاه‌ها در گالری‌ها اظهار کرد: از این که نمایشگاه‌های متعددی در گالری‌های بسیاری که تعدادی از آنها به تازگی تاسیس شده اند برپا می‌شود بسیار خوشحال هستم. این نشانه رواج شگفت انگیز هنر معاصر ماست آن هم در دورانی که به دلیل مشکلات اقتصادی تصور چنین استقبالی نمی‌رفت.

آغداشلو با اشاره به خرید و فروش آثار هنری گفت: در سالی که گذشت آثار هنری با قیمت‌های مناسب عرضه و خریداری شد که این نشانه خوبی بود اما تنها نقصانی که دیده می‌شود این است که در سال‌های اخیر اغلب هنرمندان هم دوره‌ای من نمایشگاه‌های انفرادی برگزار نمیکنند و در مجموع جز نمایشگاه دائمی بانک پاسارگاد هیچ مکان نمایشگاهی مناسبی وجود ندارد تا آثار مهم ترین هنرمندان دهه‌های 40، 50 شمسی را بتوان در آن تماشا کرد.

این هنرمند در بخش دیگری از سخنان خود با تمجید از هنرمندان نوپا تصریح کرد: در دو دهه گذشته هنرمندان جوانی پا به عرصه نقاشی گذاشتند که با پشتکار و تلاش بسیار به خصوص در سال گذشته شاهد تولد هنری هنرمندانی شدیم که هر کدام باعث آبروی هنر معاصر ایران بودند.

او در پایان آرزو کرد: هنرهای تجسمی‌معاصر به یمن برنامه ریزی و فعالیت گالری‌ها جایگاه قابل توجهی در میان مردم پیدا کردند از این رو آرزوی من این است که هنرای تجسمی‌معاصر ما با همین برنامه ریزی‌ها بتواند در بازار هنری جهانی در حد شایسته اش عرضه و مطرح شود و این همان کار ضروری و اساسی است که فراتر از حراج‌های گذرا می‌تواند معرف هنرمندان شایسته ما باشد و آثارشان در چنین بازارهایی با قیمت واقعی به فروش برسد.

آیدین آغداشلو  زاده 8 آبان 1319 در رشت است، نقاش، نویسنده، منتقد قیلم و طراح هنرمند معاصر ایران است.

آیدین آغداشلو سال 1319 شمسی در محلهء آفخرا ی رشت به دنیا آمد . پدرش از مهاجران قفقازی بود و در 12 سالگی آیدین درگذشت و وی از آن زمان با مادرش زندگی می‌کرد.

آیدین آغداشلو از پنج سالگی به نقاشی روی آورد ( در 14 سالگی نقاشی‌هایش در کتاب‌های درسی چاپ می‌شد) و بعدها نقاشی و گرافیک حرفه اصلی او شد و در رشته نقاشی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و از آن تاریخ تاکنون به خلق آثار هنری و تدریس نقاشی و تاریخ هنر در دانشگاه اشتغال دارد. او علاوه بر خلق آثار نقاشی و گرافیکی ارزشمند، در زمینه تئاتر و سینما نیز صاحب نظر است.

آغداشلو با اشاره به خرید و فروش آثار هنری گفت: در سالی که گذشت آثار هنری با قیمت‌های مناسب عرضه و خریداری شد که این نشانه خوبی بود اما تنها نقصانی که دیده می‌شود این است که در سال‌های اخیر اغلب هنرمندان هم دوره‌ای من نمایشگاه‌های انفرادی برگزار نمیکنند و در مجموع جز نمایشگاه دائمی بانک پاسارگاد هیچ مکان نمایشگاهی مناسبی وجود ندارد تا آثار مهم ترین هنرمندان دهه‌های 40، 50 شمسی را بتوان در آن تماشا کرد

در جوانی با پری وزیری‌تبار(هنرپیشه تئاتر و سینما) که با نام هنری شهره آغداشلو شناخته شده است، ازدواج کرد. ولی این ازدواج به جدایی انجامید و آیدین آغداشلو مجدداً در سال 1359 با فیروزه اطهاری (دانش‌آموخته رشته معماری) که از دانشجویان خود او بود، ازدواج کرد و صاحب یک دختر و یک پسر به نام‌های «تارا» و «تکین» شد. او در حال حاضر در تهران ساکن است و خانواده اش در تورنتوی کانادا ساکن هستند.

بخش هنری تبیان


منابع:

هنرآن لاین

همشهری آنلاین

مصاحبه با آیدین آغداشلو در روزنامه اعتماد