تبیان، دستیار زندگی
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی همزمان با هفته دولت در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت ، ضمن اشاره به رویکردهای اصولگرایانه در کشور و تبیین شاخص های اصولگرایی، دوره کنونی را به لحاظ انطباق شعارها و اهداف دو...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیدار صمیمی هیات دولت با رهبرمعظم انقلاب


حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب  اسلامی همزمان با هفته دولت  در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت ، ضمن اشاره به رویکردهای اصولگرایانه در کشور و تبیین شاخص های اصولگرایی، دوره کنونی را به لحاظ انطباق شعارها و اهداف دولت با مبانی انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره(، اعتماد مردم به دولت، و همچنین ابهت و عظمت کم سابقه بین المللی ملت ایران و نظام اسلامی، دوره ای استثنایی خواندند و تصریح کردند: دولت باید با حداکثر استفاده از این شرایط در جهت تحقق اهداف و شعارهای اعلام شده حرکت کند و وظیفه همه دلسوزان انقلاب و نظام اسلامی نیز کمک و یاری دولت است.

رهبر انقلاب اسلامی با تبریک سوم شعبان  سالروز میلاد حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و همچنین گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر ، تلاش بی وقفه برای خدمت به مردم را از نکات برجسته دولت نهم و به ویژه شخص رئیس جمهور دانستند و در بیان شاخص های اصولگرایی به عدالت گستری و عدالت خواهی اشاره کردند و افزودند: تحقق عدالت بسیار دشوار و نیازمند مقدمات فراوان است، که از جمله آنها در نظر گرفتن عدالت جغرافیایی و طبقاتی، عدالت در مسائل اقتصادی و فرهنگی، عدالت در جایگزین شدن افراد و اعطای مسئولیت ها، و عدالت در قضاوت ها است.

ایشان با تأکید بر اینکه کشور در شرایط کنونی به دلیل شکاف طبقاتی به ارث رسیده از دوران سیاه رژیم گذشته، به عدالت اقتصادی بیش از دیگر موارد نیازمند است خاطرنشان کردند: البته اجرای عدالت باید به صورت معقول و در چارچوب مورد نظر اسلام باشد.

حضرت  آیت الله خامنه ای  انس با خدا و قرآن، فسادستیزی و سلامت اعتقادی و اخلاقی مسئولان، اعتزاز به اسلام و نهراسیدن از بیان صریح جهت گیریهای اسلامی، ساده زیستی و مردم گرایی، تواضع و گرفتار غرور نشدن، اجتناب از اسراف، خردگرایی و حکمت در تصمیم گیری و عمل، مسئولیت پذیری و پاسخگویی، و اهتمام به علم و پیشرفت علمی را از دیگر شاخص های اصولگرایی بیان کردند و افزودند: سعه صدر و تحمل مخالف، اجتناب از هوای نفس شخصی و گروهی، شایسته سالاری، نظارت بر عملکرد زیر مجموعه، تلاش بی وقفه برای خدمت، قانونگرائی، و شجاعت و قاطعیت در بیان و اِعمال حق نیز از شاخص های اصولگرایی محسوب می شوند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به گذشت یک سال از فعالیت دولت نهم و تأکید رئیس جمهور برای ارزیابی عملکرد یک ساله دولت افزودند: در این ارزیابی باید نقاط قوت و ضعف بدون تعصب و با استفاده از نظرات افراد دلسوز مورد داوری قرار گیرند و متناسب با عملکرد هر بخش اقدام شود.

ایشان با تأکید بر لزوم مشخص شدن اولویت های کاری دولت و تمرکز بر آن اولویت ها، سند چشم انداز بیست ساله را سیاست های مورد تأیید خواندند و تصریح کردند: سیاستهای سند چشم انداز باید در جهت گیری ها و برنامه های دولت لحاظ شود.

حضرت آیت الله خامنه ای، با توصیه به همراه کردن سرعت در کارها با دقت و پرهیز از شتاب زدگی و همچنین تدبیر و درایت در تصمیم گیری ها، سفرهای استانی رئیس جمهور و دولت را سفرهای پربرکت و امیدبخش برای مردم دانستند و تأکید کردند: باید با پیگیری و نظارت جدی تلاش شود تا وعده هایی که در این سفرها به مردم داده می شود به مرحله عمل برسد.

ایشان با اشاره به محدودیت امکانات و منابع مالی کشور، در کنار مطالبات متراکم مردم افزودند: در مواردی که امکان برآورده شدن خواسته های مردم نیست باید صادقانه به آنان گفته شود تا به توقعات مردم دامن زده نشود و با توجه به اعتماد مردم به دولت، قطعاً مورد قبول آنان قرار خواهد گرفت.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم اهتمام به طرح ها و اقدامات بلند مدت در کنار توجه به مشکلات و مسائل جاری، و همچنین استفاده از نظرات کارشناسان صادق و مؤمن در همه کارها، تعامل و هماهنگی سه قوه را ضروری دانستند و افزودند: در تعامل قوا ملاک قانون اساسی و وظایف و اختیارات مشخص شده در این میثاق ملی است.

حضرت آیت الله خامنه ای، تعامل با نخبگان همفکر و با اخلاص، استفاده از ظرفیت مدیریتی کشور، و سالم سازی دستگاه عظیم اداری و دیوانی را از نکات ضروری برشمردند و تأکید کردند: با توجه به ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 به ویژه بندهای الف و ب، دولت باید تا آنجا که امکان پذیر است از تصدی گری خود به جز در وظایف حاکمیتی بکاهد و از ورود به تصدی گری های جدید پرهیز کند.

حضرت آیت الله خامنه ای  انس با خدا و قرآن، فسادستیزی و سلامت اعتقادی و اخلاقی مسئولان، اعتزاز به اسلام و نهراسیدن از بیان صریح جهت گیریهای اسلامی، ساده زیستی و مردم گرایی، تواضع و گرفتار غرور نشدن، اجتناب از اسراف، خردگرایی و حکمت در تصمیم گیری و عمل، مسئولیت پذیری و پاسخگویی، و اهتمام به علم و پیشرفت علمی را از دیگر شاخص های اصولگرایی بیان کردند.

ایشان ارائه مدل مشخص تمرکز زدایی براساس آمایش سرزمین و خصوصیات قومی و اقلیمی، پیگیری جدی مبارزه با فساد و برخورد بی مهابا و همراه با تدبیر با تخلفات و فساد مالی، حفظ سرمایه های ملی به ویژه منابع طبیعی و پرهیز از سطحی نگری و عوام گرایی در مسائل فرهنگی را از دیگر نکاتی دانستند که باید مورد توجه دولت قرار گیرد.

رهبر انقلاب اسلامی لازمه پیشرفت علمی را توجه بیش از پیش به بودجه تحقیقات و پژوهشهای علمی دانستند و تأکید کردند: باید میزان بودجه تحقیقاتی از تولید ناخالص ملی مطابق آنچه که در برنامه چهارم لحاظ شده، رشد داشته باشد ضمن آنکه راه اندازی بنیاد نخبگان و دفتر ارتباط علم و صنعت و همچنین تقویت صندوق حمایت از پژوهشگران باید با سرعت مورد اهتمام بیش از پیش قرار گیرند.

ایشان درخصوص عملکرد سیاست خارجی  دولت، لزوم حفظ تحرک موجود در دیپلماسی کشور و هماهنگی فعالیت های اقتصادی بین المللی با دستگاه دیپلماسی را ضروری خواندند و خاطرنشان کردند: این تحرک دیپلماسی باید همواره جهت دار، پخته و اثرگذار باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با اشاره به اقدامات خوب اقتصادی دولت از جمله، طرح واگذاری سهام عدالت، تسریع در اجرای طرح های نیمه تمام، در نظر گرفتن عدالت در اعطای تسهیلات بانکی و تأسیس صندوق مهر امام رضا (ع) تأکید کردند: باید این اقدامات خوب با شکلی هنرمندانه و قابل فهم برای مردم تشریح شوند.

در این دیدار آقای احمدی نژاد  رئیس جمهور با تبریک میلاد حضرت امام حسین (ع) و گرامیداشت یاد و خاطره شهید رجایی و شهید باهنر به عنوان الگوهای مدیریت انقلابی و ا سلامی، به جهت گیریهای دولت نهم  به ویژه عدالت گستری اشاره کرد و افزود: طرح توزیع سهام عدالت، ساماندهی منابع بانکی، کاهش سود بانکی، شفاف سازی اقدامات دولت، حمایت از سرمایه گذاری مردمی و مهار سرمایه گذاری دولتی، پیگیری واگذاری بخشهای دولتی براساس ابلاغیه سیاستهای کلی اصل 44، توزیع عادلانه منابع مالی برای همه نقاط کشور و حضور دولت در همه مناطق از اقداماتی بوده که در جهت تحقق شعار عدالت گستری دولت نهم انجام گرفته است.

در مواردی که امکان برآورده شدن خواسته های مردم نیست باید صادقانه به آنان گفته شود تا به توقعات مردم دامن زده نشود و با توجه به اعتماد مردم به دولت، قطعاً مورد قبول آنان قرار خواهد گرفت.

وی، تلاش برای برقراری رابطه محبت آمیز میان مردم و دولت، پرهیز از ورود به دعواها و جنجال های سیاسی، تلاش برای حفظ وحدت و یکپارچگی، تأکید بر خدمت رسانی به مردم، و تقویت روحیه خودباوری و فضای ایمانی و آرمانی در کشور، را از سیاست های دولت در چارچوب مهرورزی برشمرد و گفت: دولت نهم در عرصه سیاست خارجی با پایبندی جدی بر اصول نظام به دنبال حفظ عزت و اقتدار ملت ایران است.

آقای احمدی نژاد حمایت از فعالیتهای علمی و پیشرفت در عرصه های مختلف علم و فناوری، تسریع در فعالیتهای عمرانی، اصلاح جهت گیریهای آموزشی، توجه به اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان، تمرکززدایی از تهران، کاهش هزینه های غیرضروری، حمایت از تولیدات داخلی، حمایت از سرمایه گذاری خارجی و حمایت از صادرات غیرنفتی را از دیگر جهت گیری های دولت برشمرد و افزود: دولت در یکسال گذشته ضمن تلاش برای کاهش تورم، در بخش مسکن روستایی و شهری نیز اقدامات خوبی را آغاز کرده است.


رئیس جمهور همچنین از حمایت های مقام معظم رهبری از دولت نهم قدردانی کرد.

در این دیدار همچنین آقایان دانش جعفری وزیر امور اقتصادی و دارایی، شیبانی رئیس کل بانک مرکزی، میرکاظمی وزیر بازرگانی، سعیدی کیا وزیر مسکن و شهرسازی، زاهدی وزیر علوم و فناوری، جهرمی وزیر کار و امور اجتماعی، و طهماسبی وزیر صنایع و معادن گزارشی از عملکرد دولت در بخشهای مختلف ارائه کردند.

در پایان این دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت نماز ظهر و عصر را به امامت حضرت آیت الله خامنه ای اقامه کردند.