تبیان، دستیار زندگی
مرورگر محبوب فایرفاکس نسخه 19 با امکان مشاهده فایل‌های PDF بصور طبیعی و بدون نیاز به نرم‌افزار اضافی در دسترس قرار گرفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به نسخه 19 مرورگر فایرفاکس


مرورگر محبوب فایرفاکس نسخه 19 با امکان مشاهده فایل‌های PDF بصور طبیعی و بدون نیاز به نرم‌افزار اضافی در دسترس قرار گرفت.

نگاهی به نسخه ۱۹ مرورگر فایرفاکس

مرورگر محبوب فایرفاکس نسخه 19 با امکان مشاهده فایل‌های PDF بصور طبیعی و بدون نیاز به نرم‌افزار اضافی در دسترس قرار گرفت.

چندی پیش بنیاد موزیلا از عرضه نسخه 19 خود خبر داد. بارزترین ویژگی این نسخه قابلیت مشاهده فایل های پی دی اف بدون نیاز به نصب برنامه ادوب ریدر می باشد. در واقع بنیاد موزیلا یک مشاهده گر پی دی اف را در مرورگر فایرفاکس گنجانده تا بتواند به طور پیش فرض فایل های یاد شده را باز کند.

همچنین 13 آسیب پذیری امنیتی قدیمی در این نسخه دیده نمی شود و کمبود های مربوط ، برطرف شده است.

پشتیبانی از استاندارد HTML5 و پیش بینی کردن امکاناتی برای برنامه نویسان وب از جمله دیگر قابلیت های فایرفاکس 19 است. مرورگر پی دی اف فایرفاکس تازه که PDF.js نام دارد بر مبنای جاوا اسکریپت طراحی شده است.

بررسی ها نشان می دهد فایرفاکس به تمهیدات امنیتی بی توجه بوده و بنابراین امکان نشت کدهای آلوده از فایل های پی دی اف معیوب به مرورگر فایرفاکس و در نهایت رایانه کاربران وجود دارد. لذا ضروری است خدمات جدید با دقت بیشتری ارائه شوند.

موزیلا گفته است که در نسخه 19 مرورگر خود بهبودهایی را در زمینه دانلود فایل ها و سیستم دانلودر فایرفاکس لحاظ کرده است. البته این دانلودر جدید در مراحل ابتدایی کار است و در نسخه 19 نیز به صورت پیشفرض فعال نیست که باید آن را فعال کنید

همچنین گفتنی است طی دو سال اخیر فایرفاکس از نسخه 4 به 19 رسیده است. پیش از آن فایرفاکس دیر به دیر بروز می‌شد اما با ورود مرورگر کروم و ارائه بروزرسانی‌های کوچک و کوتاه مدت، موزیلا نیز مجبور به اتخاذ تصمیم مشابه شد و بروز رسانی سریع را در برنامه کاری خود قرار داد.

موزیلا همچون روال همیشگی خود یک روز زودتر این مرورگر را در سرورهای خود آپلود کرد و کاربران کنجکاو توان دریافت و استفاده آن را زودتر از موعد رسمی داشتند.

بهبود در زمینه خواندن فایل های PDF

همین ابتدای کار باید بگویم که این قابلیت در نسخه های قبلی فایرفاکس یعنی نسخه های 17 و 18 نیز وجود داشت . در نسخه ی 17 قابلیت خواندن فایل های PDF در مراحل ابتدایی قرار داشت و در هنگام مشاهده اینگونه فایل ها ناپایداری هایی مشاهده می شد . اما در نسخه ی 18 این ناپایداری ها برطرف شد . اما مسئله ی دیگری وجود داشت و آن هم وابستگی فایرفاکس به یک پلاگینی برای مشاهده فایل های PDF بود .

اما حالا در نسخه ی 19 می توان گفت که این قابلیت به حد تکامل رسیده است و می توان بدون هیچ وابستگی به هیچ پلاگینی از این قابلیت استفاده کرد . از لحاظ پایداری هم بهبودهای بسیار خوبی حاصل شده است . به شکلی که می توان فایل های PDF چند ده مگابایتی را به راحتی مشاهده کرد .

نگاهی به نسخه ۱۹ مرورگر فایرفاکس

بازدهی بیشتر با سیستم جمع آوری اطلاعات

شاید عنوان این قسمت کمی شما را به شک بیندازد. اما باید بدانید که این اطلاعات تنها برای اینکه در نسخه های بعدی شاهد یک فایرفاکس قدرتمندتر و با بازدهی بیشتر باشید جمع آوری می شوند. به صورت خلاصه باید بگوییم که این اطلاعات شامل مواردی مثل اطلاعات پیکربندی سیستم و مرورگر، اطلاعات شخصی سازی مرورگر، اطلاعات بازدهی مرورگر، اطلاعات مربوط به ناپایداری های مرورگر، اطلاعات مربوط به مدیریت داده ها و… می شوند.

نگاهی به نسخه ۱۹ مرورگر فایرفاکس

اما همه قضیه به اینجا ختم نمی شود. تغییر دیگری نیز در این نسخه بوجود آمده است که باعث بارگذاری سریع تر فایرفاکس می شود . در نسخه های قبلی فایرفاکس، برخی اطلاعات و داده های مورد نظر مرورگر، قبل از اینکه پنجره فایرفاکس نمایش داده شوند شروع به بارگذاری می کردند که همین مورد باعث افزایش زمان بارگذاری مرورگر می شد .

بهبود دانلودر فایرفاکس

موزیلا گفته است که در نسخه 19 مرورگر خود بهبودهایی را در زمینه دانلود فایل ها و سیستم دانلودر فایرفاکس لحاظ کرده است. البته این دانلودر جدید در مراحل ابتدایی کار است و در نسخه 19 نیز به صورت پیشفرض فعال نیست که باید آن را فعال کنید. لازم به ذکر است که تغییر خاصی در رابط کاربری این دانلودر جدید مشاهده نمی شود ولی شاید در نسخه های آینده تغییراتی صورت بگیرد . به نظر می رسد که این تغییرات بیشتر در زمینه بازدهی این بخش بوده اند .

بارزترین ویژگی این نسخه قابلیت مشاهده فایل های پی دی اف بدون نیاز به نصب برنامه ادوب ریدر می باشد

برای فعال کردن دانلودر جدید فایرفاکس باید ابتدا یک تب جدید باز کرده و عبارت about:config را در آدرس بار تایپ کنید. پیغام ظاهر شده را تایید کنید تا به صفحه پیکربندی فایرفاکس بروید . حالا در کادر جستجو، عبارت browser.download.userTollkitUI را تایپ کنید. مقدار این آیتم به صورت پیشفرض True است. روی آن دوبار کلیک کنید تا این مقدار به False تغییر پیدا کند. حالا مرورگر خود را یک بار بسته و مجددا باز کنید .

برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب

در ادامه با قابلیت های جدید و بهبودهایی که در این نسخه لحاظ شده و بیشتر به درد برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب می خورد، اشاره ای خواهیم داشت.

اطلاعات بیشتر در مورد افزونه ها

شاید این مورد زیاد به درد کاربران عادی نخورد. اما مسلما برای برنامه نویسان و مخصوصا کسانی که زمینه طراحی و تولید افزونه ها فعالیت می کنند مفید خواهد بود. در صفحه about:addons می توانید فایل های تشکیل دهنده یک افزونه را مشاهده کنید. به عنوان مثال در تصویر زیر می توانید فایل های مربوط به افزونه Google Update را که روی فایرفاکس نصب شده اند مشاهده کنید.

نگاهی به نسخه ۱۹ مرورگر فایرفاکس

دیباگر جدید

دیباگر جدیدی نیز به این نسخه از فایرفاکس اضافه شده است که می تواند به کار برنامه نویسان بیاید. البته این دیباگر به صورت پیشفرض فعال نیست و باید به صورت دستی آن را فعال نمایید. کافیست به صفحه about:config رفته و عبارت devtools.chrome.enabled را در کادر جستجو وارد کنید. اکنون گزینه ظاهر شده را با دوبار کلیک فعال کنید (باید مقدار آن از false به true تغییر کند).

سایر موارد

اما مطابق همیشه فایرفاکس چندین مشکل امنیت را در نسخه 19 مرورگر خود برطرف کرده است که مسلما باعث افزایش ضریب امنیت کاربران خواهد شد. یکی دیگر از موارد نیز مربوط به حل مشکل دستکاری ناخواسته بخش موتورهای جستجوی مرورگر توسط افراد خرابکار می باشد .

در پایان می توانید فایرفاکس 19 را از وبسایت اصلی بنیاد موزیلا دریافت کنید. همچنین با مراجعه به بخش About Firefox از منوی Help مرورگرتان نیز می توانید عملیات بروز رسانی به آخرین نسخه را نیز انجام دهید.

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


برگرفته از گویا، فناوری سرآمد