تبیان، دستیار زندگی
در تحلیل این سایت عربستانی آمده است؛ رفتار ولایتی آرام و متین است، دارای سابقه قوی در مذاکرات موفقیت‌آمیز دیپلماتیک است و برخلاف احمدی‌نژاد، بعید است خشم دیگر کشورها در سایر نقاط جهان را با لفاظی‌های خشونت‌آمیز برانگیزد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تحلیل یک سایت عربستانی از انتخابات ایران

آیا علی‌اکبر ولایتی رئیس‌جمهور بعدی ایران خواهد بود؟


در تحلیل این سایت عربستانی آمده است؛ رفتار ولایتی آرام و متین است، دارای سابقه قوی در مذاکرات موفقیت‌آمیز دیپلماتیک است و برخلاف احمدی‌نژاد، بعید است خشم دیگر کشورها در سایر نقاط جهان را با لفاظی‌های خشونت‌آمیز برانگیزد.


ولایتی

سایت عربستانی نقودی در تحلیلی آورده است: ایران امروز به سطحی از قدرت موقعیت در جهان دست یافته که هرگز در تاریخ معاصرش سابقه نداشته است، این را یک مقام رسمی دیروز گفت؛ مشاور امور بین‌المللی مقام معظم رهبری، علی‌اکبر ولایتی گفت که شرایط فعلی منطقه، جهان و ایران را به  قدرت عظیم رسانده است؛ ولایتی این سخنان را در گردهمایی سران عشایر استان فارس گفت.

خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از وی گفت: «شرایط فعلی در جهان، خاورمیانه، و نیز کشور ما شرایط  خاصی است، اما به لطف خدا، ایران در اوج قدرت است و هرگز تا این اندازه قدرتمند نبوده است.»

وی ادامه داد: «کشور ما در یک موقعیت قوی و قدرتمند در جهان است و در همین موقعیت است که ما بزرگترین و سیاسی‌ترین رویداد سیاسی یعنی انتخابات را پیش رو داریم».

ولایتی از چهره های مهم در ایران است و تحلیلگران او را جانشین احتمالی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئن می‌دانند.

در حالی که ولایتی از سال 1997 تا حد زیادی از دیدگان عمومی ناپدید شده بود و در انظار عمومی نبود؛ به تازگی حضورش در رسانه‌ها پررنگ شده و به نظر می‌رسد که ملاقات با بزرگان عشایر در قالب سفرهای دوره‌ای او است.

در تحلیل این سایت عربستانی آمده است؛ رفتار ولایتی آرام و متین است، دارای سابقه قوی در مذاکرات موفقیت‌آمیز دیپلماتیک است و برخلاف احمدی‌نژاد، بعید است خشم دیگر کشورها در سایر نقاط جهان را با لفاظی‌های خشونت‌آمیز برانگیزد

ولایتی در سخنرانی خود گفت: «هیچ کشوری در منطقه قدرت فعلی ایران را ندارد اما حفظ این قدرت به مشارکت و همکاری عمومی نیاز دارد و آینده سیاسی این کشور باید بر اساس خرد جمعی و عمومی شکل بگیرد.»

وی بیان کرد که مشکلات اقتصادی به کشور آسیب می‌زند اما افزود: «رفع این مشکلات امکان پذیر نیست مگر اینکه ما در خرد جمعی ملت و اتخاذ برنامه‌های مناسب اقتصادی مبتنی بر سخت‌کوشی و اقتصاد مقاومتی».

علی‌اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه در طول جنگ ایران و عراق بود؛ او از تجربه مذاکرات آتش بس بین ایران و عراق به عنوان مثالی برای عملی بودن حفظ قدرت منطقه‌ای و جهانی ایران حتی در بحران کنونی یاد کرد.

وی گفت: ما برای اینکه قطعنامه تصویب و رعایت شود دو سال تمام کار کردیم و شما دیدید که ما اجازه ندادیم حتی یک وجب از سرزمین اسلامی ما را کنند.»

ولایتی رفتارش آرام و متین است، دارای سابقه قوی در مذاکرات موفقیت‌آمیز دیپلماتیک است و برخلاف احمدی‌نژاد، بعید است خشم دیگر کشورها در سایر نقاط جهان را با لفاظی‌های خشونت‌آمیز برانگیزد و همه این‌ها او را به عنوان گزینه‌ای جدی برای ریاست جمهوری دور بعد مطرح می‌کند.

بخش سیاست تبیان

منبع : فارس