تبیان، دستیار زندگی
هزینه های برگزاری جشن عروسی، یکی از اصلی ترین دغدغه ها و نگرانی های جوانان دم بخت، خصوصا آقایان است. خانواده ها علاقه دارند هرچه زودتر فرزندانشان سرو سامان بگیرند و اما جوانان همیشه از مخارج عروسی ترس و واهمه دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هزینه‌های برگزاری یک جشن عروسی


هزینه های برگزاری جشن عروسی، یکی از اصلی ترین دغدغه ها و نگرانی های جوانان دم بخت، خصوصا آقایان است. خانواده ها علاقه دارند هرچه زودتر فرزندانشان سرو سامان بگیرند و اما جوانان همیشه از مخارج عروسی ترس و واهمه دارند.

هزینه‌های برگزاری یک جشن عروسی

هزینه ها یکی از دلایل طولانی شدن دوران نامزدی نیز هست و چه کسی است که نداند این طولانی شدن، چه مشکلاتی را در پی دارد؟ در اینجا نگاهی اجمالی به مواردی می اندازیم که باید برای آنها بودجه کنار بگذارید. این بودجه بسته به گنجایش جیب شما و سطح توقعاتتان ممکن است متفاوت باشد اما به هر حال باید برای همه آنها فکری کنید.

هزینه های باغ یا تالار عروسی

اصلی ترین بخش هزینه های برگزاری مراسم، مربوط به پذیرایی از مهمانان است. آمار نشان می دهد که چیزی حدود 30% تا 35% پول شما در این قسمت خرج خواهد شد. معمولا تالارهای پذیرایی و یا باغ ها، مبلغی ثابت تحت عنوان " ورودی " از شما دریافت می کنند که هیچ ارتباطی با تعداد مهمانان، نوع غذا و... ندارد. این مبلغ می تواند در روزهای مختلف، متفاوت باشد. بعنوان مثال در روزهای وسط هفته کمتر و در روزهای تعطیل و آخر هفته بیشتر است. همچنین در ایام خاص مثل اعیاد مهم مذهبی می تواند بسیار بیشتر از ایام معمولی باشد. بنابراین تاریخ برگزاری جشن شما، نقش مهمی در هزینه ها دارد.

بعد از ورودی، نوبت می رسد به هزینه غذا که معمولا به ازای هر نفر محاسبه می گردد و با توجه به نوع سرو غذا (سلف سرویس، دیس پرس، تک پرس) تنوع منوی غذایی، نوع پیش غذا، نوع دسر، سالاد، نوشابه و... متغیر است.

هزینه خدمات تالار

هزینه خدمات، مبلغی است که معمولا تالارهای پذیرایی به صورتی درصدی از کل هزینه ها دریافت می کنند. البته هزینه میوه و شیرینی جزء هزینه های تالار نیست و در این محاسبه، به حساب نمی آید.

هزینه انگشتر نشان، حلقه ازدواج، ساعت و جواهرات

مطابق رسوم اکثر نقاط ایران، انگشتر نشان در شب بله برون، از طرف خانواده داماد به عروس خانم تقدیم می شود. حلقه ازدواج نیز می بایست در مراسم عقد کنان و بعد از جاری شدن خطبه عقد توسط زوجین به یکدیگر اهدا شود. بنابراین خرید حلقه ازدواج داماد بعهده خانواده دختر و خرید حلقه ازدواج عروس خانم بعهده خانواده داماد است. معمولا حلقه ازدواج داماد سنگین تر و طبیعتا گران تر است.

در اکثر نقاط ایران، معمولا رسم بر این است که حداقل یک سرویس کامل طلا شامل: گردنبند، یک جفت گوشواره و یک دستبند از طرف داماد به عروس خانم اهدا می شود. زمان اهدای سرویس طلای عروس، در حدفاصل بین عقد و عروسی است و معمولا در مراسم عقد کنان و یا در مراسم حنابندان اهدا می شود.

هزینه های فیلم برداری و عکاسی عروسی

موسسه های عکاسی و فیلم برداری، خدمات متنوعی را ارایه می دهند که با توجه به نوع و کیفیت خدمات، قیمت های متفاوت دارد. هزینه های عکاسی و فیلم برداری از عروسی شما با توجه به تعداد دوربین های فیلم برداری، تعداد و سایز عکس هایی که چاپ می کنید، سایز و تعداد صفحات آلبوم دیجیتالی (ژورنال) هزینه های شما متفاوت خواهد بود.

لباس عروس به همراه تاج و تور عروس، کفش عروس، شنل و دسته گل عروس حدود 5% هزینه های عروسی را به خود اختصاص می دهد. شما می توانید لباس عروس را به صورت آماده خریداری کنید، سفارش دوخت بدهید و یا اجاره کنید

هزینه لباس عروس و ملزومات آن

لباس عروس به همراه تاج و تور عروس، کفش عروس، شنل و دسته گل عروس حدود 5% هزینه های عروسی را به خود اختصاص می دهد. شما می توانید لباس عروس را به صورت آماده خریداری کنید، سفارش دوخت بدهید و یا اجاره کنید.

هزینه کت و شلوار داماد و ملزومات آن

خرید کت و شلوار داماد، پیراهن، کراوات یا پاپیون، کفش و کمربند و سایل ملزومات طبق رسم اکثر نقاط ایران به عهده خانواده عروس است که البته هزینه کمی هم نیست. بسته به فروشگاه یا برندی که از آن خرید می کنید این هزینه می تواند از 200 هزارتومان تا چند میلیون تومان باشد.

هزینه آرایشگاه عروس

آرایشگاه عروس، چیزی حدود 3% هزینه های عروسی را به خود اختصاص می دهد. آرایش کامل عروس، شامل: آرایش صورت، آرایش مو، طراحی و کاشت ناخن در تهران است و تقریبا تنها بخش حذف نشدنی هزینه های عروسی است.

ماشین عروس

ماشین عروس را می توانید کرایه کنید و یا از اتومبیل خودتان و یا دوستان و آشنایان استفاده کنید. معمولا گل فروش ها، ماشین عروس هم سراغ دارند و با شرکت ها و اشخاصی که ماشین عروس کرایه می دهند، در ارتباط هستند. آگهی های روزنامه هم گزینه خوبی است. از لامبورگینی گرفته تا پرشیا، هر مدل ماشینی که بخواهید، با راننده و بدون راننده، قابل کرایه است. گل آرایی و تزئین نیز بستگی به نوع گل هایی که انتخاب می کنید، حجم کار و... متفاوت است.

هزینه‌های برگزاری یک جشن عروسی

هزینه های خرید عروس و داماد

در اکثر نقاط ایران، مرسوم است که خانواده داماد برای عروس و بالعکس، خرید می کنند. البته عمده خرید ها مربوط به خرید عروس است. معمولا خرید شامل : سرویس لوازم آرایش، سرویس حوله، چمدان، لباس شخصی، لباس مجلسی و... است.

هزینه ذبح و قربانی

طبق آداب و رسوم، بعد از جشن و در بدو ورود عروس و داماد به منزل جدید، برای سلامتی آنها قربانی می کنند. معمولا قربانی، گوسفندی است که توسط داماد خریداری شده است. قیمت آن نیز بستگی به پروار بودن حیوان دارد.

سایر هزینه ها و ذخیره احتیاطی

هر پروژه ای دارای هزینه های پیش بینی نشده است که معمولا از دید مدیر پروژه پنهان مانده است. از طرفی ریسک هایی نیز ممکن است در حین اجرای مراحل کار به وجود بیاید که هزینه بر خواهد بود. به طور کلی بهتر است چیزی حدود 5% کل هزینه ها را بعنوان مخارج پیش بینی نشده در نظر بگیرید. البته این رقم بالایی است اما می توانید مطمئن باشید که قابلیت مقابله با هر ریسکی را خواهید داشت.

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از: عروس سایت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.