تبیان، دستیار زندگی
بین مشغول بودن و بیش از حد کار کردن یا بدتر از آن، معتاد به‌کار بودن مرز واضحی وجود دارد. زیاد کار کردن می‌تواند تأثیر منفی بر سلامت جسم و روح شما داشته باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعتیاد به کار و مضرات آن


بین مشغول بودن و بیش از حد کار کردن یا بدتر از آن، معتاد به‌کار بودن مرز واضحی وجود دارد. زیاد کار کردن می‌تواند تأثیر منفی بر سلامت جسم و روح شما داشته باشد.


کار کردن زیاد

در جامعه‏ای زندگی می‌کنیم که مدام در حال دویدن هستیم و سرمان شلوغ است. به اینترنت وصل می‌شویم و در هر لحظه با افرادی که می‌خواهیم، در ارتباط هستیم. در اتومبیل غذا می‌خوریم و از کاری به ‌کار دیگر می‌دویم.

صبح‌ها خیلی زود سرکار می‌رویم و شب‌ها دیروقت به خانه باز می‌گردیم. نگران و مراقب خانواده خود هستیم. کارهای روزمره خود را انجام می‌دهیم. ایمیل‏های خود را در خانه یا هنگام تعطیلات چک می‌کنیم و اغلب آرزو می‌کنیم ای کاش روزمان بیشتر از 24 ساعت بود.

آیا این مسایل برایتان آشناست؟ بسیاری از ما در زندگی خود چندین کار را به طور همزمان انجام می‌دهیم؛ اما بین مشغول بودن و بیش از حد کار کردن یا بدتر از آن، معتاد به‌کار بودن مرز واضحی وجود دارد. زیاد کار کردن می‌تواند تأثیر منفی بر سلامت جسم و روح شما داشته باشد.

این مسئله می‌تواند منجر به افزایش وزن یا باعث کاهش سرعت لاغر شدن شما بشود. البته این مشکلی است که همه کشورها با آن دست‌به‌گریبان هستند.

تأثیرات منفی زیاد کار کردن

این دور باطل با ترکیب دو مسئله خطرناک، یعنی استرس زیاد و کم خوابی آغاز می‌شود. ابتدا اجازه دهید در مورد اضطراب صحبت کنیم. در حالی که استرس‏های نرمال حتی می‌توانند کمک‌کننده هم باشند، اضطراب مزمن که هرگز قطع نمی‌شود و هر موقعیتی را وخیم جلوه می‌دهد، بسیار مضر و آسیب‌رسان است. اگر بیشتر روزها احساس اضطراب دارید، به‌احتمال زیاد معتاد کار هستید.

زیاد کار کردن روی سلامت روانی تأثیر منفی دارد. استرس‏های مزمن با افسردگی و تشویش رابطه مستقیم دارد و می‌تواند به نگرانی‏های مداوم منتهی شود؛ و کاملاً واضح و مبرهن است که زیاد کار کردن تأثیر منفی روی زندگی شخصی شما نیز دارد.

اگر این مسئله ادامه پیدا کند، منجر به ایجاد نگرانی و درماندگی می‌شود. نگرانی نیز به ایجاد بیماری‌هایی همچون ناراحتی‏های معده، فشارخون بالا و درد سینه منجر می‌شود. حتی ممکن است موجب تشدید و افزایش بیماری‌هایی شود که در حال حاضر به آن‏ها مبتلا هستید.

مسئله دوم، خواب است. استرس می‌تواند در خواب شما اختلال ایجاد کند. همچنین موجب می‌شود خواب تان نبرد و نگذارد خواب راحت و کاملی داشته باشید. به آخرین باری که خواب تان نمی‌برد فکر کنید، آیا فکرتان مشغول نبوده است؟

كم خوابی

خواب یکی از اساسی‌ترین نیازهای بشر است بنابراین، خوابیدن کمتر از 7 تا 9 ساعتی که در شبانه‌روز توصیه می‌شود، به‌سلامت جسم و روح صدمه می‌زند. کمبود خواب باعث می‌شود تا نتوانید به‌درستی روی کارهای خود تمرکز کنید و قدرت تصمیم‌گیری شما کاهش پیدا می‌کند.

محققان کشف کرده‌اند که کمبود خواب باعث زیاد شدن حس گرسنگی و کم شدن سوخت‌وساز بدن می‌شود. به این مسئله توجه داشته باشید. وقتی مضطرب هستید سعی می‌کنید بیشتر سراغ غذاهای چرب و شیرین بروید و نوشیدنی‏های زیادی نیز می‌نوشید. این مسئله برای وزن شما هم اصلاً خوب نیست.

زیاد کار کردن روی سلامت روانی تأثیر منفی دارد. استرس‏های مزمن با افسردگی و تشویش رابطه مستقیم دارد و می‌تواند به نگرانی‏های مداوم منتهی شود؛ کاملاً واضح و مبرهن است که زیاد کار کردن تأثیر منفی روی زندگی شخصی شما نیز دارد. وقتی معتاد کار هستید، همیشه دیر در رویدادهای اجتماعی ظاهر می‌شوید و کمتر در کنار خانواده هستید. یا بیشتر قرارهای خود را لغو می‌کنید که این مسئله، چندان برای اطرافیان خوشایند نیست. زیاد کار کردن فقط باعث بروز مشکلات در هر زمینه‌ای می‌شود.

اگر واقعاً معتاد کار هستید باید به پزشک مراجعه کنید و دنبال درمان باشید. اعتیاد مزمن به‌کار، شرایط بسیار سختی ایجاد می‌کند که باید حتماً به آن رسیدگی و آن را برطرف کنید.

آیا شما معتاد به‌کار هستید؟

در بحث کار، چه چیزی نرمال و چه چیزی نرمال نیست؟ اگر همیشه مضطرب هستید و همیشه دوستان و خانواده به شما شکایت می‌کنند که زیاد کار می‌کنید، احتمالاً در خطر اعتیاد به‌کار قرار دارید. در پایین چند سۆال وجود دارد که پاسخ به آن‏ها مشخص می‌کند آیا اعتیاد دارید یا در وضعیت نرمال قرار دارید.

•    آیا مسایل کاری را با خود به خانه، تعطیلات یا آخر هفته‌ها می‌برید؟

•    آیا بیشتر از 44 ساعت در هفته کار می‌کنید؟

•    آیا اضافه‌کار زیادی دارید چون فکر می‌کنید در غیر این صورت کار تمام نمی‌شود؟

•    آیا تصور می‌کنید اگر زیاد و سخت کار نکنید، کار خود را از دست می‌دهید؟

•    آیا همیشه و در هر شرایط نگران آینده هستید، حتی وقت همه چیز خوب پیش می‌رود؟

•    آیا ساعات کار طولانی شما باعث ناراحتی اعضای خانواده می‌شود؟

•    آیا هنگام خواب، رانندگی یا وقتی دیگران با شما صحبت می‌کنند، به مسایل کاری فکر می‌کنید؟

خستگی ناشی از کار زیاد

چگونه می‌توان به‌کار زیاد خاتمه داد؟

پاسخ این سۆال بسیار دشوار است. اگر واقعاً معتاد کار هستید باید به پزشک مراجعه کنید و دنبال درمان باشید. اعتیاد مزمن به‌کار، شرایط بسیار سختی ایجاد می‌کند که باید حتماً به آن رسیدگی و آن را برطرف کنید.

شما می‌توانید با یک برنامه کاهش‌دهنده استرس، زندگی کاری خود را به حالت تعادل در بیاورید. در قدم نخست، هنگام صبح به خود یک فرصت 5 دقیقه‌ای بدهید و هیچ کاری انجام ندهید. شاید عجیب به نظر برسد، اما فقط بنشینید و به محیط اطراف خود گوش فرا دهید. لازم نیست در آن فرصت کوتاه برای ادامه روز خود برنامه‌ریزی یا فهرستی از کارهایتان را تهیه کنید. فقط بنشینید و به نفس‏های خود گوش کنید.

سپس، حداقل 30 دقیقه زمان برای ناهار خود در نظر بگیرید. در این فرصت، فقط به غذای خود فکر کنید و مسایل کاری را فراموش کنید. اگر ساعت ناهار شما حدود یک ساعت است، از ساختمان بیرون بروید و چند دقیقه قدم بزنید و در آن فاصله، به هیچ عنوان به مسایل کاری فکر نکنید. در آخر، سعی کنید ساعات کاری خود را تا حد امکان کاهش دهید. می‌توانید این کار را با کم کردن 15 دقیقه در روز شروع کنید تا زمانی که ساعات کاری شما در طول هفته به 44 ساعت نزدیک شود.

همچنین سعی کنید در شرایط پر استرس از روش‌هایی استفاده کنید که اضطراب را کاهش می‌دهند؛ مثلاً می‌توانید نفس عمیق بکشید، بیرون بروید یا با یک دوست صحبت کنید.

به طور کلی، فکر نکنید هر چه بیشتر کار کنید بهتر است، مهم این است که درست کار کنید. زندگی بسیار کوتاه‌تر از این است که عمر خود را با کار زیاد و استرس فراوان سپری کنید. پس زمانی را برای تفریح، بودن با اعضای خانواده و در کل، لذت بردن از زندگی اختصاص دهید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: sunflower12