تبیان، دستیار زندگی
روانشناسان امروزی می‌گویند کاریزما و جذابیت، بیشتر از آنکه یک نیروی معجزه‌آسا باشد، یک مهارت است؛ مهارتی که با تسلط بر حرکات چهره، بدن و حتی تک‌تک واژه‌هایتان می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه جذاب باشیم؟


روانشناسان امروزی می‌گویند کاریزما و جذابیت، بیشتر از آنکه یک نیروی معجزه‌آسا باشد، یک مهارت است؛ مهارتی که با تسلط بر حرکات چهره، بدن و حتی تک‌تک واژه‌هایتان می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.


چگونه جذاب باشیم؟

یونانی‌های قدیم، جذاب بودن را یک نیروی الهی می‌دانستند که با فرد زاده می‌شود و آدم‌های عادی از وجودش بی‌بهره‌اند؛ اما روانشناسان امروزی می‌گویند کاریزما و جذابیت، بیشتر از آنکه یک نیروی معجزه‌آسا باشد، یک مهارت است؛ مهارتی که با تسلط بر حرکات چهره، بدن و حتی تک‌تک واژه‌هایتان می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

افراد جذاب خوب می‌دانند که چطور یک پیام را درست به هدف بزنند و مخاطب را روزها و سال‌ها با جملات شان درگیر کنند. برای جذاب بودن،‌ بیشتر از آنکه به یک نیروی مادرزاد یا دانش خارق‌العاده نیاز داشته باشید، به مهارت‌های درست سخن گفتن و هدف‌گیری درست پیام نیاز دارید، پس از همین حالا شروع کنید و شما هم جذاب شوید.

شروع، حرف اول را می‌زند

یک فرد جذاب، خوب می‌داند که از کجا باید شروع کند و در لحظه اول، چه تأثیری را روی مخاطبش بگذارد. با یک لبخند عمیق و جادویی کار را شروع کنید. به مخاطب‌تان با گشاده‌رویی این حس را القا کنید که گفت و گوی امروز برایتان اهمیت زیادی دارد و شما با تمام وجود، برای شنیدن پاسخ‌ها و نظراتش منتظر هستید. بعد از یک لبخند عمیق، کمی به سمت او بروید و با گشاده‌رویی با مخاطب امروزتان دست بدهید و اهمیت این ملاقات را برایش یادآوری کنید.

یک پیام ماندگار بفرستید

افراد جذاب، جملات را بدون برنامه و هدف بیان نمی‌کنند. فرستادن پیام در دنیای آن‏ها، راز و رمز خودش را دارد. اولین اصلی که چنین افرادی به آن پایبند هستند، کمک به شنونده برای درک کردن، ارتباط برقرار کردن و به‌خاطر سپردن پیام است. شاید می‌پرسید که چطور چنین کاری امکان‌پذیر است. افراد جذاب با کمک استعاره، تشبیه و مقایسه به چنین هدفی می‌رسند.

اگر در یک گفت‌وگو قرار گرفته‌اید، وضعیت تان با زمانی که سخنرانی می‌کنید باید فرق کند. شما که می‌خواهید جذاب باشید، باید آداب گفت‌وگو را هم خوب بشناسید، به فرد مقابلتان احترام بگذارید، صحبت‌هایش را قطع نکنید و با خوب گوش کردن، هم به او احترام بگذارید.

مهم نیست که بخواهید یک سخنرانی در مورد پیچیده‌ترین موضوعات تخصصی را ارائه دهید یا در مورد موضوعی با یکی از دوستان تان صحبت کنید. استعاره می‌تواند در هر جا و هر متنی به کمک شما بیاید، اما فراموش نکنید که استعاره‌های شما، باید شایسته موقعیتی که در آن قرار گرفته‌اید باشد، پس با هوشمندی‌تان بدانید که در چه فضایی هستید و سپس از این سه عنصر کمک بگیرید.

قصه‌گوی خوبی باشید

داستان و حکایت هم به پیام شما برای اثابت به هدف کمک می‌کند. با کمک این دو عنصر، می‌توانید ارتباط عمیق‌تری را میان کلام تان و شنونده برقرار کنید، اما قبل از آنکه به یک داستان‌گوی خوب تبدیل شوید، باید یک داستان‌خوان حرفه‌ای باشید. حکایات سعدی، شعرهای حافظ یا شهریار و حتی نوشته‌های نثر، می‌تواند بهترین کمک برای شما باشد.

اگر می‌خواهید سخنران خوبی باشید، باید با ادبیات، رابطه خوبی داشته باشید و بخشی از هر روزتان را به مطالعه اختصاص دهید؛ اما استفاده از این حکایات در صحبت‌ها آسان نیست. سعی کنید در جای مناسب و مرتبط با موضوع، از آن‏ها کمک بگیرید و به دام تعریف کردن داستان‌های تکراری نیفتید و با گفتن حکایت‌های پی‌درپی، از اصل صحبت دور نشوید. یادتان نرود که حکایات را باید در ذهن تان ساده‌سازی و خلاصه کنید و آن‏ها را به چند جمله که در میان سخنرانی‌تان می‌آید، تبدیل کنید.

چگونه جذاب باشیم؟

یادتان نرود که هر سخن جایی دارد

اگر در یک گفت‌وگو قرار گرفته‌اید، وضعیت تان با زمانی که سخنرانی می‌کنید باید فرق کند. شما که می‌خواهید جذاب باشید، باید آداب گفت‌وگو را هم خوب بشناسید، به فرد مقابلتان احترام بگذارید، صحبت‌هایش را قطع نکنید و با خوب گوش کردن، هم به او احترام بگذارید و هم پاسخی مناسب را در ذهن تان بپرورانید. از طرف دیگر، خود را یک فرد همه‌چیزدان معرفی نکنید و به فرد مقابل این احساس را بدهید که برخی چیزهایی که نمی‌دانسته‌اید را به شما انتقال می‌دهد و با حرف‌هایش روی شما تأثیر می‌گذارد.

تمرین كنید

جذاب شدن هم مثل هر کار دیگری به تمرین نیاز دارد، پس بهتر است که درست در مهم‌ترین سخنرانی‌تان، از نکاتی که به‌تازگی یاد گرفته‌اید، استفاده نکنید. در گفت‌وگوهای عادی و روزمره‌تان، اصل‌هایی که آموخته‌اید را تمرین کنید. اشکالی ندارد اگر گاهی هم شکست بخورید. شما در این ملاقات‌های ساده، نقاط ضعف و قدرت تان را می‌شناسید و می‌فهمید که چه رفتاری می‌تواند شما را جذاب‌تر جلوه دهد. کسب جذابیت، کار یک شب و یک لحظه نیست. شما ماه‌ها و سال‌ها برای تبدیل شدن به یک فرد جذاب واقعی، زمان نیاز دارید.

ادیب باشید

جملات ادبی و تک بیت‌ها، چه در گفت‌وگوهای روزانه و چه در سخنرانی‌های بزرگ، به‌کرات استفاده می‌شود اما یک فرد جذاب، بیشتر از هر کس دیگری از آن‏ها کمک می‌گیرد. تفاوت این جملات با داستان‌ها در این است که این بار شما به متن به طور کامل وفادارید و دقیقاً همان چیزی را که یک شاعر یا نویسنده بیان کرده، مطرح می‌کنید. این جملات می‌تواند در شروع صحبت‌های شما به‌کار برود یا در پایان آن،‌ باعث ماندگاری کلام تان شود. چنین پایان‌بندی‌ای، می‌تواند مثل یک نتیجه‌گیری باشد و چند ساعت صحبت شما را در چند بیت یا چند جمله خلاصه کرده و آن را در ذهن مخاطب حک کند.

جذاب شدن هم مثل هر کار دیگری به تمرین نیاز دارد. در گفت‌وگوهای عادی و روزمره‌تان، اصل‌هایی که آموخته‌اید را تمرین کنید.

خشک نباشید!

افراد جذاب، خشک و بی‌حرکت حرف نمی‌زنند. صحبت‌های آن‏ها برخلاف افراد ناموفق، هیچ شباهتی به خواندن یک متن از رو ندارد. آن‏ها می‌توانند بهترین کمک را از بدن شان بگیرند و با خندیدن، اخم کردن و تکان دادن به موقع دست‌ها، شدت پیام شان را بیشتر کنند.

افراد جذاب، ظاهرشان را با پیام شان هماهنگ می‌کنند. در جایی که یک پیام حماسی می‌خوانند، محکم‌تر حرف می‌زنند و وقتی یک خاطره خنده‌دار را تعریف می‌کنند، لبخند آرامی را روی لب‌هایشان می‌آورند. یک فرد جذاب می‌داند که تعجبش را باید هم با حرف و هم با چهره‌اش نشان دهد.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: puriya_j

مطالب مرتبط:

اولین برخورد، تأثیرگذارترین است

آداب معاشرت؛ ضرورتی همگانی(1)

آداب معاشرت؛ ضرورتی همگانی(2)

اشتباه متداول در آداب معاشرت

باشگاه کاربران در شبکه اجتماعی

باشگاه کاربران در سامانه تبلاگ

باشگاه کاربران در ثبت مطالب

باشگاه کاربران در انجمن