تبیان، دستیار زندگی
برای تداوم بهتر و بیشتر هر گونه رابطه و اطمینان از سلامت آن، باید از تکنیک‌هایی استفاده کرد که از جمله مهم‌ترین و کارآمدترین آن‌ها، کسب مهارت در شناخت و درک زبان عواطف است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

می خواهید عشق همسرتان باشید؟


برای تداوم بهتر و بیشتر هرگونه رابطه و اطمینان از سلامت آن، باید از تکنیک‌هایی استفاده کرد که از جمله مهم‌ترین و کارآمدترین آن‌ها، کسب مهارت در شناخت و درک زبان عواطف است.


زبان عشق همسرتان را می‌شناسید؟

قدرت فهم به موقع احساسات و علایق و بروز آن به شیوه صحیح، هنری است که اغلب لابه‌لای هزاران گرفتاری روزمره فراموش می‌شود.

شاید برخی از ابراز علاقه خود خجالت هم می‌کشند. این حالات تا آنجا پیش می‌رود که بعضی از ما انسان‌ها، ابراز علاقه و بیان احساسات را عملی ناشایست می‌دانیم؛ اما آن طور که متخصصان امر می‌گویند، ابراز محبت یکی از مۆثرترین شیوه‌ها برای حفظ رابطه‌ای سالم است.

در هر رابطه‌ای عدم توجه به فرد مقابل و نادیده گرفتن احساسات او نه تنها باعث دلسرد شدن فرد می‌شود که رابطه را نیز به خطر می‌اندازد. در چنین حالاتی ما همیشه با ارتباطی شکننده مواجه هستیم که بر اثر کوچک‌ترین تنشی دچار آسیب جدی می‌شود.

انواع گوناگون روابط از جمله روابط کاری، دوستی، خانوادگی و…. زندگی اجتماعی ما را تشکیل می‌دهند. اگر به حفظ این روابط اهمیت می‌دهیم و برای ما مهم است که این تعامل‌های اجتماعی حفظ شوند، باید با توجه به نوع رابطه و شرایط خاص آن، سعی در بروز احساسات خود داشته باشیم.

روابط خود را مستحکم کنید

در میان همه روابط و تعاملات گوناگون اجتماعی، به یقین می‌توان گفت مهم‌ترین رابطه، میان همسران شکل می‌گیرد. در حقیقت زندگی مشترک، یعنی رابطه‌ای سرشار از مهر، محبت، اعتماد و علاقه میان یک زن و یک مرد.

گاهی ممکن است زن یا مرد، فکر کنند نیازی به ابراز علاقه و نشان دادن عشق خود ندارند درحالی‌که این بزرگ‌ترین اشتباه در یک زندگی مشترک است. هیچ دلیلی مانند گرفتاری، کارهای روزمره، خجالت کشیدن و… برای این عدم توجه در روابط موجه نیست و افراد چه زن و چه مرد باید تمام سعی خود را برای بهبود و استحکام رابطه میان خود انجام دهند. فراموش نکنیم که مانند ورزش، این تلاش برای حفظ و تقویت رابطه نیز مربوط به یک دوره خاص از زندگی نیست و همه ما باید آن را حالت و رفتاری دائمی بدانیم؛ از لحظه آغاز زندگی مشترک تا پایان حیات.

در میان همه روابط و تعاملات گوناگون اجتماعی، به یقین می‌توان گفت مهم‌ترین رابطه، میان همسران شکل می‌گیرد. در حقیقت زندگی مشترک، یعنی رابطه‌ای سرشار از مهر، محبت، اعتماد و علاقه میان یک زن و یک مرد.

به یاد داشته باشید که عدم ابراز علاقه میان یک زوج، تنها در محدوده خودشان متوقف نمی‌شود، چنین رفتاری می‌تواند منجر به بروز مشکلات و اختلافات در خانواده نیز بشود. بدیهی است که چنین تنش‌هایی برای ادامه حیات خانواده بسیار خطرناک است. از آن جا که خانواده اولین و مهم‌ترین پایگاه اجتماعی است بروز این مشکلات و اختلافات دامن‌گیر جامعه نیز خواهد شد. شاید به همین دلیل است که همه جامعه‌شناسان و روان‌شناسان و دیگر محققان حوزه‌های اجتماعی بر اهمیت حفظ کانون خانواده تاکید اساسی دارند.

چگونه ابراز عشق کنیم؟

در مراحل اولیه ازدواج و دوران نامزدی، بسیار طبیعی است که زوجین نسبت به هم عشق و علاقه خاصی نشان دهند؛ اما پس از ازدواج، همسران وارد مرحله تکراری زندگی می‌شوند و دیگر این ابراز علاقه (حداقل به اندازه گذشته) وجود ندارد. هر چه بر طول زندگی مشترک افزوده می‌شود، گویی ابراز علاقه میان زن و شوهر سخت‌تر می‌گردد؛ ولی همه ما باید تلاش کنیم و اجازه ندهیم که هیچ روزی بدون تحکیم و تقویت عشق و روابط ما بگذرد. با خود بگوییم و تکرار کنیم که ابراز علاقه و محبت نه تنها عملی خجالت‌آور و ناپسند نیست، بلکه باعث دلگرمی و استحکام روابط می‌شود.

زبان عشق همسرتان را می‌شناسید؟

البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که ابراز عشق و علاقه در هر دوره و هر زمانی شکلی متفاوت خواهد داشت. همچنین باید سعی کنیم که زبان عشق شریک زندگی خود را کشف کنیم. هر فردی زبان عشق مخصوص به خود را دارد. برخی با گفتن جملات عاشقانه و ابزار کلامی، عشق و محبت خود را به فرد مقابل ارائه می‌کنند. بعضی با خدمت رسانی و کمک کردن می‌توانند عشق و علاقه خود را بروز دهند و عده‌ای دیگر هدیه دادن را نشانه محبت و علاقه می‌دانند.

مهم است که زبان عشق طرف مقابل را بدانید و سعی کنید که همان طور، علاقه خود را به او ابراز و اثبات کنید؛ اما یک نکته را فراموش نکنید و آن این که نشان دادن علاقه تنها با رفتارهای خاص کافی نیست و همه ما حتماً باید از جملات و کلمات محبت‌آمیز و زیبا نیز استفاده کنیم. در میان همه این عوامل و نکات، توجه به این مطلب نیز مهم است که عشق واقعی بر پایه احتیاجات شما بنا نمی‌شود، بلکه بر پایه نیازهای شریک زندگی شما شکل می‌گیرد. پس سعی کنید به همسر خود نشان دهید که شما هم در زندگی به او نیاز دارید و نیاز خواهید داشت.

احساسات خود را پنهان نکنید

در تمام طول زندگی عشق و محبت خود را ابراز کنید. اجازه بدهید که همسر شما بداند چقدر او را دوست دارید. صحبت کردن در مورد احساسات خودتان، راهی برای این ابراز احساسات است و همیشه به خاطر داشته باشید که اعمال و کارهای شما مهم‌تر از صحبت‌های شماست. پس فقط چیزی نگویید، بلکه کاری کنید که عشق به همسرتان را نشان دهد. خوب خواهد بود اگر حتی زمانی که همسر شما در محل کارش است، گاهی با او تماس داشته و به او بگویید که او را دوست دارید.

در زندگی زناشویی مسائلی پیش می‌آید که لازم است در مورد موضوعی با همسر خود بسیار جدی صحبت و حتی او را نصیحت کنید. در چنین شرایطی نیز سعی کنید این کار هم با عشق و علاقه همراه باشد. این روش، هم باعث پذیرش بهتر سخن شما خواهد شد و هم این که همسرتان درک می‌کند كه شما در همه حال او را دوست دارید و پشت و پناهش هستید.

ساعاتی در کنار هم بودن، رفتاری است که در تمام سنین باید آن را تجربه کرد. سعی کنید که در این اوقات حتی بچه‌ها نیز اطراف شما نباشند. این فرصت خوبی برای صحبت کردن و تبادل نظر است.

وقت بیشتری با هم باشید

در مواقعی که عشق و محبت خود را به او ابراز می‌کنید، بهتر است کلام شما با اقدامی نیز همراه شود؛ مثلاً شعری عاشقانه بسرایید، پیغامی عاشقانه بگذارید، در کارهای خانه به همسر خود کمک کنید و یا هزاران کار دیگر. البته باید کاری را انتخاب کنید که می‌دانید همسر شما آن را دوست دارد.

نکته دیگری که باید بسیار مورد توجه شما باشد این است که حتماً به همراه زندگی‌تان احترام بگذارید. احترام به او و خواسته‌هایش، نشانه علاقه‌ای پایدار است. همچنین زمان بیشتری را برای بودن در کنار همسرتان اختصاص دهید. گاهی اوقات تلویزیون و رادیو را خاموش کنید و زمانی را فقط در کنار همسرتان باشید. با او صحبت کنید، در مورد هر چیزی که او می‌پسندد و خلاصه هر کاری که او را شاد کند و درک کند که شما این کارها را صرفاً برای او انجام می‌دهید.

ساعاتی در کنار هم بودن، رفتاری است که در تمام سنین باید آن را تجربه کرد. سعی کنید که در این اوقات حتی بچه‌ها نیز اطراف شما نباشند. این فرصت خوبی برای صحبت کردن و تبادل نظر است. در میان این گفتگوها سعی کنید که احساسات همسر خود را درک کنید و حتی اگر نظری مخالف شما دارد به او گوش دهید.

همچنین خوب خواهد بود اگر این زمان‌ها را دقایقی شاد و مفرح سازید. سعی کنید زمان‌هایی را با همسرتان بیرون از خانه بگذرانید؛ مثلاً برای شام با هم بیرون بروید، با هم به پارک بروید و قدم بزنید؛ به سینما بروید؛ ولی دقت کنید که در این اوقات، مشکلات و مسائل سخت زندگی را مطرح نکنید. گاهی بهتر خواهد بود تا زمانی را فقط در سکوت و در کنار یکدیگر کاری را انجام دهید. مثلاً یک پیاده‌روی در سکوت بسیار مفید خواهد بود؛ یا انجام یکی از کارهای خانه.

زبان عشق همسرتان را می‌شناسید؟

نیمه پر لیوان را ببینید

یکی دیگر از راه‌های ابراز علاقه این است که فقط نکات منفی و مشکلات رفتاری او را یادآوری نکنید. همه ما باید بیاموزیم که روی جنبه‌های مثبت رفتار همسرمان بیشتر تأکید کنیم. یاد بگیریم به موارد بسیار کوچک و نکات مثبت رفتار او توجه کنیم و برای همین اعمال هر چند کوچک، از او سپاسگزاری کنیم.

مورد دیگری که به یاد داشتنش برای ایجاد یک رابطه مناسب بسیار ضروری است، این است که همیشه باید با همسر خود صادق باشید و به او واقعیت را بگویید. فراموش نکنید که گفتن حقیقت، خود انجام عملی عاشقانه بوده و نشانه عشق و احترام شما نسبت به همسرتان است.

در زندگی مشترک و در هرگونه رابطه‌ای اشتباه کردن یک امر پذیرفته شده است. پس سعی کنید همسر خود را ببخشید تا خودتان نیز بخشیده شوید. همچنین هرگاه خود شما نیز مرتکب اشتباهی می‌شوید آن را بپذیرید و منکر عمل اشتباه خود نشوید. این هم نوعی صداقت در زندگی مشترک است.

به یاد داشته باشید که عشق و خدمت به طور ذاتی مرتبط هستند. هر آنچه که شریک زندگی شما نیاز دارد و در حد توان شما و عرف جامعه است باید انجام دهید تا عشق خود را نسبت به او نشان دهید. مثلاً اگر او رفتاری را نمی‌پسندد و دلایل خود را نیز به شما گفته و شما باز هم بر کار خود اصرار بورزید، عشق خود را نسبت به او کاسته‌اید. همچنین ابراز عشق باید بدون قید و شرط باشد؛ بهتر است از چنین دیدگاهی، علاقه خود را به همسرتان نشان دهید.

راه‌های جدیدی برای مهرورزی کشف کنید

اگر می‌خواهید روابط خوبی در طول سال‌های زندگی داشته باشید، راه‌های بیشتری برای نشان دادن عشق خود انتخاب کنید. برای ابراز عشق و علاقه خود سعی کنید خلاق باشید و همیشه راه‌هایی جدید برای نشان دادن عشق خود بیابید. هم شیوه‌های جدید کلامی و هم رفتارهای مناسب گوناگون. با محبت، همدردی، شوخی، سرگرمی، حضور داشتن در کنار او و حقیقت‌گویی، می‌توانید عشق و محبت خود را ثابت کنید.

با ابراز محبت، صبر و شکیبایی و روابط مناسب و سنجیده متقابل، می‌توان رابطه‌ای موفق را رقم زد. همیشه با ادب و احترام، عادلانه و سرشار از حقیقت با شخص مقابل و به ویژه همسر خود برخورد کنید.

اطمینان داشته باشید که اگر در ابراز عشق و علاقه خود خلاق باشید و همواره راه‌های جدیدی برای نشان دادن عشق خود انتخاب کنید، روابط شما همیشه رو به رشد و رویش خواهد بود. این رفتار، علاوه بر ایجاد رضایت در همسر و شریک زندگی‌تان، یك زندگی سرشار از عشق، محبت، صمیمیت و آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورد.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: puriya_j