تبیان، دستیار زندگی
در اتفاقی غیرمنتظره، تابلویی از ون دایک، نقاش برجسته قرن هفدهم بریتانیا، از طریق اینترنت شناسایی شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کشف تابلو از طریق اینترنت


در اتفاقی غیرمنتظره، تابلویی از ون دایک، نقاش برجسته قرن هفدهم بریتانیا، از طریق اینترنت شناسایی شد.

پرتره اولیویا بوتلر پورتر، ندیمه همسر چارلز اول

پیش از این کارشناسان فکر می کردند که این تابلو پرتره، یک نسخه کپی است و به همین در انبار موزه باوس در دورهام انگلستان نگهداری می شد.

ولی عکس هایی از این تابلو که برای یک پروژه ملی فرهنگی گرفته شده و در وبسایت تابلوهای شما ( Your Paintings) متعلق به بی بی سی گذاشته شده بود، توجه یک مورخ هنری را جلب کرد. این پروژه ملی فرهنگی قرار است تصویر و اطلاعات همه تابلوهای رنگ و روغن اصل موجود در بریتانیا را که در اختیار بخش دولتی است، در یک بانک اطلاعاتی جمع کند.

در یک مصاحبه تلویزیونی ، نظر دکتر کریستوفر براون، کارشناس و متخصص آثار ون دایک، در خصوص این تابلو پرسیده شد و آقای براون اصل بودن آن را تایید کرد.

وی مدیر موزه اشمولین در آکسفورد به این برنامه گفت که این یک کشف بزرگ و قابل توجه است.

دکتر براون گفت که هیچ شکی نیست که ون دایک این اثر را کشیده است؛ به گفته او ون دایک در اواخر دوران فعالیت هنری اش آن را کشیده و در اوج توانایی و هنرمندی بوده است.

سر آنتونی ون دایک[1] یکی از بهترین پرتره نگاران قرن هفدهم بود که در سال 1632 نقاش دربار شاه چارلز اول شد.

وان دایک در تاریخ 22 مارس 1599 به دنیا آمد و در9 دسامبر  سال 1641م. از دنیا رفت.

وی نقاش پرترهء بلژیکی زاده‌ی آنتورپ بود که به یکی از نقاشان پیشروی دربار انگلستان بدل شد.

او برای کشیدن پرتره‌های چارلز اول انگلستان و اسکاتلند، خانوادهء او و درباریانش که ظرافتی آرامش‌بخش در کشیدنشان به‌کار رفته بود به شهرت بالایی دست یافت و شیوهء نگارگری او در طول 150 سال آینده به سبکی غالب در نقاشی پرترهء انگلیسی بدل گردید.

وان دیک علاوه بر نقاشی پرتره در کشیدن سوژه‌های افسانه‌ای و موضوعات مربوط به کتاب مقدس نیز مهارت داشت و توانایی‌های ممتاز خود در طراحی را نیز به نمایش گذاشته بود.

او را همچنین یکی از نوآوران مهم در نقاشی آبرنگ و قلم‌زنی به شمار می‌آورند.

دکتر براون گفت که هیچ شکی نیست که ون دایک این اثر را کشیده است؛ به گفته او ون دایک در اواخر دوران فعالیت هنری اش آن را کشیده و در اوج توانایی و هنرمندی بوده است

در این تابلوی تازه کشف شده، او پرتره اولیویا بوتلر پورتر، ندیمه همسر چارلز اول، را به تصویر کشیده است.

این تابلو که پیش از این بی‌اهمیت تلقی می شد، در شرایط بدی در موزه باوس دورهام خاک می خورد.

بندور گراسونور، مورخ و واسطه هنری، که نخستین بار این تابلو را در وبسایت بی بی سی شناسایی کرد، می گوید: "با وجود اینکه این تابلو جزو میراث ملی است و نمی شود آن را قیمت گذاری کرد، به دلیل امور مرتبط با بیمه، می‌توان ارزش آن را تا حدود یک میلیون دلار ارزیابی کرد."

به گفته او "اگر این تابلو در یک حراجی به عنوان کپی عرضه می شد، در همین وضع کثیف و خاک گرفته، احتمالا بین 3هزار تا 5 هزار پوند قیمت‌گذاری می شد."

توضیحات:

1- به هلندی: Anthony van Dyck

فرآوری: سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منابع:

جهان به روایت بوم

آرت نیوز

آکادمی هنر