تبیان، دستیار زندگی

آموزش‌های سه نقطه در نوجوانی

والدین در دوران نوجوانی فرزندانشان لازم است اطلاعاتی در زمینه امور جنسی به آنان بدهند این آموزش در دو قسمت فیزیولوژی بدن و مسائل جنسی می باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
ارتباط والدین با فرزند
بسیاری از والدین زمانیکه کودک آنان به دوران نوجوانی وارد می شوند یکی از دغدغه  و نگرانی آنان این است که چگونه باید در مورد مسائل جنسی با او صحبت کرد؟ و چه مطالبی را باید با او در میان بگذارم؟ آیا گفتگو با او در این زمینه موجب نمی شود تا پرده های حرمت میان ما و او از بین برود؟ و اصولاٌ تا چه حد مطلبی را باید برای او تشریح کرد؟

در پاسخ به این سئوالات باید گفت آموزش مسائل مربوط به امور جنسی نوجوانان به محیط خانه و خانوادگی هر فرد بستگی دارد.

خانواده، شخصیت، فرهنگ، اصول اعتقادی و روشهای تربیتی ،موجب تفاوتهای خانوادگی می شود. پاسخ گویی به سئوالات آنان نیز بستگی به سن نوجوانتان دارد و اینکه نوجوان شما از چه مقدار اطلاعات برخوردار است. پاسخ گویی به سئوالات نوجوان نه تنها از نگرانی شما می کاهد، بلکه راه گشایی خوبی برای تعلیم و تربیت صحیح آنان باشد. علاوه براین شما می توانید مطمئن باشید که مهمترین منبع اطلاعاتی برای نوجوان تان هستید که در وقت لزوم به سراغ شما می آید.

آموزش مسائل جنسی باید با ظرافت انجام گیرد. هر چند که بسیاری از والدین عنوان می کنند که آمادگی و اطلاعات لازم برای پاسخ گویی به سئوالات نوجوان را ندارند ولی بهتر آن است که آموزش در منزل و از زبان پدر و مادر که دلسوزترین فرد برای نوجوان است صورت گیرد نه از زبان کسانی که ممکن است به روحیه نوجوان شما صدمه بزنند.

آموزش به نوجوان باید در دو قسمت انجام گیرد:

1- تشریح و بحث در مورد وضعیت ظاهری و چگونگی بهداشت بدن است. در مورد دختران با شروع  مرحله بلوغ، آگاهی و صحبت کردن در مورد آن را شرو ع کنید تا با بروز برخی حالات در خود دچار شوک نشود.

2- مسائل اخلاقی، خطرات و فواید مسائل جنسی را برای نوجوانتان بیان کنید. در این مورد هرگز به نوجوانتان دروغ نگوید. از پاسخگویی به سئوالات آنان به صورت مبهم و کلی گویی بپرهیزید. پاسخ گویی به سئوالات آنان در زمان مناسب باشد نه خیلی زود که موجب بلوغ زودرس شود و نه خیلی دیر. میزان اطلاعات باید متناسب با رشد جنسی نوجوانتان باشد. در دخترها از 10 تا 17 سالگی و در پسرها از 12 تا 19 سالگی است.

تربیت اساسی و شکل گیری ها  در دوران 12 تا 16 سالگی که همان تربیت شخصیت است شکل می گیرد و تربیت فرهنگی و اجتماعی را نیز  در بر می گیرد.

 بهتر آن است که آموزش مسائل جنسی از منزل و از زبان پدر و مادر که دلسوزترین فرد برای نوجوان باشد نه از زبان کسانی که ممکن است به روحیه نوجوان شما صدمه بزند

 

اگر در پاسخ گویی به سئوالات نوجوانتان دچار تردید هستید به او بگویید که فردا جوابش را میدهید. مراقب باشید که زیاد فردا، فردا نکنید. زیرا در این موقع ممکن است نوجوان شما به سراغ کسی دیگر برود. همچنین بدترین جواب این است که بگوید تو هنوز کوچک هستی. مسلما زمانیکه نوجوان سئوالی می پرسد چیزی در ذهن خود دارد.

 

والدین همچنین باید بدانند در این سنین غریزه جنسی در نوجوان وجود دارد و موجب گرایش به جنس مخالف می شود که یک امر طبیعی است و نباید نگران و دستپاچه شوند بلکه باید اطلاعات خود را در زمینه چگونگی آموزش به نوجوانشان در زمینه برخورد با جنس مخالف، چگونگی کنترل آن و خطرات آن به روز نگه دارند و بتوانند اطلاعات لازم را به فرزندشان منتقل کنند.

در این زمینه باید اطلاعات متناسب با سن نوجوان باشد. گاه زیاده روی والدین در این زمینه موجب خسارات روحی برای نوجوان می شود.


 مطالب مرتبط:

با فرزندمان در مورد بلوغ حرف بزنیم

رنگین کمان بلوغ

دختران از بلوغ چه می دانند؟

وقتی بلوغ خواب می ماند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.