تبیان، دستیار زندگی

نکات سفر برای زنان باردار، سالمندان و بیماران

مسافرت برای همه اقشار جامعه ضروری و لازم است. مسافرت، محدوده سنی و جنسی نمی‌شناسد و برای داشتن یک زندگی مطلوب، هر انسانی نیاز دارد هر چند وقت یک بار، به سفر برود. نوروز هم زمان مناسبی است تا همه اعضای خانواده به سفر بروند  و در کنار یکدیگر لذت ببرند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره لطیفی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سفر و بارداری   مسافرت و سالمند   سفر و بیماری   مسافرت و بیماری   سفر و سلامتی   مسافرت و سلامتی


گروهی از افراد که با عنوان "افراد در معرض خطر" نامیده می‌شوند، باید قبل و در طی سفر نکاتی را رعایت کنند تا علاوه بر حفظ سلامتی خود، سفر بقیه افراد خانواده را نیز به هم نزنند.

 

این افراد در معرض خطر عبارتند از :

1- خانم های باردار

2- افراد سالمند

3- افرادی که بیماری خاصی دارند مثل دیابت، بیماری قلبی.

 

10 توصیه مفید برای سفر زنان باردار

1- از نظر پزشکان، بهترین زمان برای سفر در طی دوران بارداری، سه ماهه دوم بارداری است. در سه ماهه اول بارداری خطر سقط جنین و در سه ماهه آخر بارداری هم احتمال زایمان زودرس وجود دارد.

بنابراین اگر در سه ماهه اول و سوم بارداری هستید، ترحیجا به سفر نروید و یا حتی القدور نکات بهداشتی و ایمنی را رعایت کنید و اصلا به خود فشار نیاورید. قبل از سفر هم از پزشک خود (متخصص زنان و زایمان) اجازه بگیرید.

 

2- قبل از رفتن  به سفر، از وجود بیمارستان مجهز به پزشک حازق، در شهر مقصد خود اطمینان حاصل کنید.

در طول سفر هرگاه احساس اجابت مزاج به شما دست داد، سریعا دستشویی بروید، زیرا در غیر این صورت، احتمال بروز عفونت زیاد می‌شود

 

3- اگر با ماشین سفر می‌کنید، هر دو ساعت یک بار از ماشین پیاده شوید و مدت 15 دقیقه استراحت کنید و یا قدم بزنید. به کمر خانم باردار نباید فشاری وارد شود، زیرا فشار زیاد به کمر و خستگی در طول سفر، مخصوصا در سه ماهه اول بارداری، احتمال لکه‌بینی و به دنبال آن سقط جنین را افزایش می دهد.

 

 

4- برخی از شرکت های هواپیمایی برای خانم هایی که در هفته های آخر بارداری قرار دارند، بلیط پرواز صادر نمی‌کنند. مخصوصا به خانم هایی که در هفته های 35 تا 37 بارداری قرار دارند، اکیدا توصیه می‌شود که اقدام به سفر مخصوصا سفر هوایی نکنید، زیرا خطر زایمان زودرس وجود دارد.

 

5- یکی از نکات مهم، استفاده از کمربند ایمنی برای مادران باردار می باشد. اگر بستن کمربند ایمنی برای افراد جامعه مستحب موکد است، برای مادران باردار واجب و ضروری است. البته باید دقت کرد که کمربند را زیر شکم ببندند تا در صورت توقف ناگهانی وسیله نقلیه، به جنین آسیبی وارد نشود.

 

6- در طول سفر باید توجه داشته باشید که هرگاه احساس اجابت مزاج به شما دست داد، سریعا دستشویی بروید و ادرار خود را نگه ندارید، زیرا در غیر این صورت، احتمال بروز عفونت ادراری و عواقب بعد از آن زیاد می‌شود.

 

7- می توانید از بالش های مخصوص گردن، برای راحتی سر در طول سفرهای جاده ای استفاده کنید. همچنین صندلی ماشین را به عقب برده و پاهای خود را دراز کنید تا کمتر خسته شوید.

 

8- اگر بستن کمربند به شما فشار وارد می‌کند، می توانید وسیله ای مانند بالش را بین کمربند و بدن خود قرار دهید تا فشار کمتری به شما وارد شود.

 

9- نوشیدن آب کافی و بهداشتی در طول سفر به خانم های باردار توصیه می‌شود.

بهتر است تا حد امکان، از مسافرت رفتن در طی نه ماهه بارداری خودداری کنید تا خدای نکرده خطری برای شما و فرزندتان پیش نیاید

 

10- انجام برخی تفریحات در سفر برای زنان باردار توصیه نمی‌شود، زیرا سلامت خود و جنینشان به خطر می افتد. یکی از این تفریحات، انجام غواصی می باشد که انجام آن در تمام دوره 9 ماهه بارداری توصیه نمی‌شود. مسافرانی که به جزیره کیش یا قشم سفر می‌کنند با این تفریح مواجه می‌شوند که می تواند بسیار مهیج باشد، اما شنا کردن در استخرها و آب های تمیز در صورتی که به مادر فشار نیاید و با اجازه پزشک باشد، مانعی ندارد.

 

علی‌رغم توصیه های بالا، بهتر است تا حد امکان، از مسافرت رفتن در طی نه ماهه بارداری خودداری کنید تا خدای نکرده خطری برای شما و فرزندتان پیش نیاید. نه ماه صبر کردن و از برخی تفریحات گذشتن، بهتر از یک عمر افسوس خوردن است.

 

سفر و بارداری   مسافرت و سالمند   سفر و بیماری   مسافرت و بیماری   سفر و سلامتی   مسافرت و سلامتی

7 توصیه مفید برای سفر سالمندان و بیماران

1- سالمندان باید یک همراه دلسوز در طی سفر داشته باشند تا مراقب آنها باشد.

 

2- حتما قبل از سفر، داروهای خود را داخل ساک خود قرار دهند. تقریبا باید یک و نیم برابر مصرف عادی خود، در طی سفر دارو به همراه خود داشته باشند تا در صورت بروز مشکل، با کمبود دارو مواجه نشوند.

 

3- اگر سالمندان قصد سفر با هواپیما را دارند باید توجه داشته باشند که داروهای خود را در ساک دستی که به داخل هواپیما می برند قرار دهند و در ساکی که به قسمت بار هواپیما می رود، قرار ندهند.

 

4- در طول سفر هوایی پاهای خود را مدام تکان دهند و هنگامی که مهماندار اعلام می‌کند می توانید کمربندهای خود را باز کنید، چند دقیقه قدم بزنند. این کار از بروز مشکلات عروقی در پا (لخته شدن خون در پاها) جلوگیری می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل می توانند قبل از سفر جوراب های مخصوص واریس تا بالای زانو بپوشند تا کمتر دچار مشکلات و ناراحتی های پا شوند.

به همه افراد توصیه می‌شود تا در طول سفر از مصرف سالاد و سبزیجات رستوران‌ها جدا اجتناب کنند

 

5- افرادی که بیماری خاصی دارند، اولا باید در مورد بیماری خود با اطرافیان و همسفران خود صحبت کنند تا در صورت بروز مشکل، آنها به کمک او بیایند. ثانیا همیشه داروهای خود را همراه خود بیاورند و سر وقت مصرف کنند تا مشکلی برایشان رخ ندهد.

 

6- به همه افراد توصیه می‌شود تا در طول سفر از مصرف سالاد و سبزیجات رستوران ها جدا اجتناب کنند. این توصیه برای مادران باردار بسیار جدی تر می باشد.

 

7- اگر به مناطقی سفر می‌کنید که از کیفیت آب های آشامیدنی آن مطمئن نیستید، حتما قبل از مصرف آب را بجوشایند و بعد مصرف کنید.


 مطالب مرتبط:

با 28 شرط، سالم سفر کنید

اهمیت تعطیلات برای سلامتی بدن

قابل توجه سالمندان عازم سفر

توصیه‌های بهداشتی برای سفر

16 توصیه به دیابتی‌هایی که قصد سفر دارند

بیماران قلبی در سفر چه کنند؟

آیا سفر با مشکل قلبی مجاز است؟

سفر با بیمار ریوی

سفر با بیماری‌های اعصاب و روان

مسافرت با هواپیما در بارداری

حفظ سلامت خانم باردار در طی مسافرت

بهترین وسیله سفر در بارداری، قطار است

آیا مسافرت در دوران بارداری مجاز است ؟  

چه بیمارانی نباید با هواپیما سفر کنند؟

6 نکته برای کاهش استرس در سفر

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.