تبیان، دستیار زندگی
سلامت دهان و دندان از اهمیت بالایی برخوردار است و این سلامت در گرو رعایت بهداشت و همچنین مصرف مواد غذایی مفید می‌باشد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سلامت دهان و دندان با این مواد غذایی


سلامت دهان و دندان از اهمیت بالایی برخوردار است و این سلامت در گرو رعایت بهداشت و همچنین مصرف مواد غذایی مفید می‌باشد.

دندان

در واقع علاوه بر این که استفاده از مسواک مناسب، خمیر دندان و نخ دندان در سالم و تمیز ماندن دندان‌ها لازم است، مواد غذایی که می‌خورید و می‌نوشید نیز نقش مهمی در سالم نگه داشتن دندان‌هایتان ایفا می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با تأثیر مواد غذایی روی سلامت دهان و دندان مطالعه‌ی این مطلب را از دست ندهید.

همیشه یک لایه نامرئی و پوشیده از باکتری روی دندان‌های ما را پوشانده است. زمانی که مواد غذایی نشاسته‌ای و شیرین موجود در بیشتر مواد غذایی با این باکتری‌ها تماس پیدا می‌کنند مقداری اسید تولید می‌شود. این اسید هم شروع به تجزیه‌ی مینای دندان می‌کند. می‌دانید که مینای دندان از قسمت خارجی دندان‌ها محافظت می‌کند. با گذشت زمان تأثیر منفی اسید روی مینای دندان باعث پوسیدگی آن‌ها می‌شود. اما زمانی که شما مواد غذایی مناسبی انتخاب می‌کنید می‌توانید میزان این اسید را کاهش بدهید و به این ترتیب نیز آسیب وارده به مینای دندان کمتر شده و دندان‌ها سالم‌تر می‌مانند.

چه بخوریم و چه نخوریم:

1- اولین و مهم‌ترین توصیه‌ی ما این است: تا جایی که می‌توانید مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های سرشار از قند مانند بیسکوییت، آبنبات‌ها و نوشابه ها را کاهش دهید. آب‌میوه‌های صنعتی نیز حاوی میزان زیادی قند هستند. البته یادتان باشد که حتی آب‌میوه‌های بدون قند نیز سرشار از قند هستند و می‌توانند به دندان‌های شما آسیب بزنند.

2- برچسب مواد غذایی را به دقت مطالعه کنید تا بدانید میزان قند موجود در آن چقدر است. سعی کنید آگاهانه و با اطلاع کامل از ترکیبات موجود در مواد غذایی به خرید آن‌ها اقدام کنید. کاهش مصرف مواد غذایی شیرین به راحتی سلامت دهان و دندان‌هایتان را تضمین می‌کند.

3- اگر از طرفداران پروپاقرص میوه‌های خشک هستید باید بدانید که این میوه‌ها به دندان‌ها می‌چسبند و امکان تولید اسید را بیشتر می‌کنند. میوه‌های تازه را دریابید. سیب بهترین گزینه است. به خاطر اینکه به طبیعی‌ترین و ساده‌ترین روش دندان‌هایتان را تمیز می‌کند.

4- از ریزه خواری‌های بین وعده‌ها غذایی بپرهیزید. اگر نمی‌توانید جلوی گرسنگی‌تان را بگیرید به جای مصرف تنقلات شیرین و آب‌نبات و غیره از پنیر، دانه ها و مغزهای روغنی، کرفس یا هویج استفاده کنید که اسید کمتری تولید می‌کنند.

اگر عادت دارید هر از گاهی یک میان وعده‌ی شیرین میل کنید بعد از مصرف

آن دندان‌هایتان را مسواک بزنید تا تأثیر اسید را تا حد امکان کاهش دهید. اگر

مسواک دم دستتان نبود دهانتان را آب بکشید و یا اینکه یک آدامس بدون قند

بجویید تا بزاق بیشتری ترشح شده و دندان‌ها را تمیز کند

5- اگر از طرفداران نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه ها، نوشیدنی‌های مخصوص ورزشکاران، نوشیدنی‌های انرژی زا، آب میوه های 100 درصد طبیعی و غیره هستید اول از همه سعی کنید نوشیدن این قبیل نوشیدنی‌ها را محدود کنید. اگر نمی‌توانید حداقل این نوشیدنی‌های را یک جرعه سر بکشید. زمانی که این نوشیدنی‌ها را آرام و جرعه جرعه بخورید تماس آن‌ها با دندان‌ها بیشتر می‌شود. به این ترتیب هم اسید تولید شده بیشتر به مینای دندان آسیب می‌زند و واضح است که در این صورت نیز سلامت دندان‌هایتان به خطر می‌افتد.

6- اگر جزو چای یا قهوه‌خورهای قهار هستید به میزان قند یا شکری که با نوشیدنیتان مصرف می‌کنید توجه داشته باشید. تا جایی که می‌توانید میزان این قند یا شکر را کاهش دهید و اگر می‌توانید آن را حذف کنید.

7- اگر در کیف فرزندتان خوراکی می‌گذارید تا به عنوان میان وعده بخورد حواستان باشد که خوراکی‌های سالمی انتخاب کنید. سبزیجات، میوه های تازه، پنیر بدون چربی، کمی آجیل و غیره خیلی بهتر از انواع کیک‌ها، ساندیس، آبنبات و تنقلات دیگر می‌باشند. باید بدانید که مواد غذایی صنعتی سرشار از قند هستند که به سلامت دندان‌های فرزندانتان رحم نمی‌کنند.

8- اگر عادت دارید هر از گاهی یک میان وعده‌ی شیرین میل کنید بعد از مصرف آن دندان‌هایتان را مسواک بزنید تا تأثیر اسید را تا حد امکان کاهش دهید. اگر مسواک دم دستتان نبود دهانتان را آب بکشید و یا اینکه یک آدامس بدون قند بجویید تا بزاق بیشتری ترشح شده و دندان‌ها را تمیز کند.

9- هر چیزی که میل می‌کنید روی سلامت کل بدنتان تأثیر می‌گذارد. زمانی که بدنتان قوی‌تر و سالم‌تر باشد بهتر با بیماری‌ها و باکتری‌ها مقابله می‌کند. اگر برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را کمتر دریافت کنید بافت‌های موجود در دهان نیز مقاومت کافی را ندارند برای همین هم بیشتر در معرض التهاب قرار می‌گیرند و سلامت دهان و دندان به خطر می‌افتد.  توصیه می‌کنیم حتماً تغذیه‌ی سالم و مناسبی داشته باشید. در هر برنامه‌ی غذایی سالم این پنج گروه غذایی زیر وجود دارد:

* سبزیجات

* گوشت قرمز، گوشت پرندگان، ماهی، تخم مرغ، لوبیا، آجیل

* نان کامل (سبوس دار)، غلات کامل، برنج کامل، پاستاهای کامل (یعنی تهیه شده از آرد سبوس دار)

* شیر، ماست، پنیر کم چرب

* میوه

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

خوراکی‌هایی برای داشتن لبخند دلنشین

مراقبت از لثه با تغذیه مناسب

5 ماده‌ی غذایی برای داشتن نفس خوشبو

تأثیر غذاها بر سلامت دهان و دندان

اگر دندان‌های مرواریدی می‌خواهید، این‌ها را بخورید

5 ماده‌ی غذایی مضر برای دندان‌ها

مواد غذایی که دندان‌ها را سفید می‌کند

سلامت دهان و لثه با 14 خوراکی

دندان‌های سالم با تغذیه سالم

7 توصیه غذایی برای سلامت دندان‌ها

خرما، دشمن پوسیدگی دندان

رژیم غذایی مضر برای دندان‌ها، کل بدن را تهدید می‌کند

مقدار پوسیدگی دندان، به شکل و نوع ماده غذایی بستگی دارد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.