وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالیکه تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیتهای هسته ای ایران را منطبق بر ان پی تی و صلح آمیز دانسته است بر اساس پیش نویس مورد نظر آمریکا ، انگلیس و فرانسه قطعنامه ای* علیه کشورمان صادر کر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

متن کامل قطعنامه شورای امنیت علیه ایران


شورای امنیت سازمان ملل متحد در حالیکه تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیتهای هسته ای ایران را منطبق بر ان پی تی و صلح آمیز دانسته است بر اساس پیش نویس مورد نظر آمریکا ، انگلیس و فرانسه قطعنامه ای* علیه کشورمان صادر کرد که قطر به آن رای منفی داد.

1) شورای امنیت از ایران می خواهد تا بدون تاخیر بیشتر گامهای مورد نظر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را بردارد و در این زمینه که برنامه های هسته ای ایران ماهیتی صرفاً صلح آمیز دارد اعتماد سازی کند. همچنین برطرف کردن سؤالاتی که در این باره وجود دارد بسیار مهم است.

2) در چارچوب قطعنامه از ایران درخواست می کند تا تمام فعالیت های مربوط به غنی سازی و بازفرآوری خود از جمله فعالیت های مربوط به تحقیق و توسعه را به حال تعلیق درآورد ، بطوریکه از این روند سوی آژانس قابل راستی آزمایی باشد.

3) کامل بودن این تعلیق و همکاری ایران بر اساس شرایط بیان شده از سوی شورای حکام آژانس، به یک راه حل دیپلماتیک و گفتگو در این راستا که برنامه های هسته ای ایران کاملاً صلح آمیز است کمک خواهد کرد و تاکید می کند که جامعه بین المللی تمایل دارد تا ایران با نگرشی مثبت به این قطعنامه پاسخ دهد و همچنین ایران را تشویق می کند برای هماهنگی با شرایط فوق با جامعه بین المللی و آژانس همکاری مجددی داشته باشد.

4) قطعنامه در این رابطه از پیشنهاد چین، فرانسه، آلمان، روسیه ، انگلیس و آمریکا، با حمایت نماینده ارشد اتحادیه اروپا برای یک توافق طولانی مدت با ایران حمایت می کند. توافقی که بر اساس احترام متقابل و ایجاد اعتماد بین المللی در ماهیت صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای ایران ، به توسعه روابط و همکاری با این کشور اجازه خواهد داد.

5)همچنین قطعنامه مصوب بر طبق قوانین کشورها از تمام کشورها می خواهد تا با استفاده از اختیارات ملی حقوقی، قوانین و هماهنگ با قوانین بین المللی هشیار باشند و از انتقال اقلام، مواد و کالاها و همچنین تکنولوژی که می تواند به فعالیت های هسته ای و برنامه های موشکی بالستیک ایران کمک کند، ممانعت به عمل آورند.

6) این قطعنامه همچنین به عزم خود برای تقویت اختیارات آژانس تاکید می کند و قویاً از نقش شورای حکام این نهاد حمایت می کند و به دبیر کل توصیه می کند و همچنین مدیران و معاونان دبیر کل را تشویق می کند تا به تلاش های بی طرفانه و حرفه ای خود برای حل تمام موضوعات مهم باقی مانده در چارچوب آژانس ادامه دهند، همچنین این قطعنامه بر لزوم ادامه کار آژانس برای روشن کردن تمام مسائل مربوط به برنامه های هسته ای ایران تاکید و از ایران می خواهد تا بر اساس بندهای پروتکل الحاقی بدون هیچ گونه تاخیری تدابیر شفاف ساز راهمانگونه که مورد درخواست آژانس است برای حمایت از بازرسی های جاری صورت دهد.

7) از محمد البرادعی مدیر کل آژانس درخواست می کند تا 31 آگوست گزارشی مقدماتی از اینکه آیا ایران تمام فعالیت های ذکر شده در این قطعنامه را بطور کامل و پایدار به حال تعلیق درآورده است یا خیر و همینطور روند همکاری ایران در خصوص تمام گامهای مورد درخواست شورای حکام در بندهای فوق به شورای حکام و به موازات آن شورای امنیت منیت ارائه کند .

8) اگر ایران با این قطعنامه همکاری نکند آنگاه بر اساس بند 41 فصل 7 منشور سازمان ملل برای تشویق و ترغیب ایران برای پیروی از این قطعنامه و شرایط آژانس اقدامات و تصمیمات بیشتری اتخاذ خواهد شد.

9) قطعنامه تاکید می کند که تدابیر اضافی در صورت همکاری ایران لازم نخواهد بود.

10) قطعنامه بر پایبندی به اقدامات ذکر شده تاکید می کند.

* متن کامل پیش نویس قطعنامه شورای امنیت علیه ایران

متن کامل آخرین پیش‌نویس قطعنامه‌ای است که گروه موسوم به 1+5 روی میز شورای امنیت قرار داد .

بندهای مقدماتی این بیانیه به شرح زیر است:

1- شورای امنیت بیانیه‌ی پایانی ریاست شورا S/PRST/15/2006 مورخ 29 مارس 2006 را یادآور می‌شود.

?- بر تعهدش نسبت به معاهده‌ی منع گسترش سلاح‌های هسته‌یی (ان.پی.تی) تاکید و حق کشورهای عضو مطابق با بندهای I و II آن معاهده را برای توسعه تحقیق، تولید و استفاده از انرژی هسته‌یی با اهداف صلح‌آمیز و بدون تبعیض را یادآور می‌شود.

3- با نگرانی جدی به گزارشات مکرر مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و قطعنامه‌های شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله قطعنامه‌ی GOV/14/2006 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مربوط به برنامه‌ی هسته‌یی ایران که به وسیله‌ی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورا گزارش شد، اشاره می‌کند.

4- با نگرانی جدی اشاره می‌کند که گزارش 27 فوریه 2006 مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی GOV/15/2006) )، فهرست تعدادی مسایل باقی‌مانده و نگرانی‌هایی را نسبت به برنامه‌ی هسته‌یی ایران از جمله موضوعاتی که می‌تواند یک بعد هسته‌یی نظامی داشته باشد، ارایه داد و نیز اشاره می‌کند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قادر نیست در این خصوص که هیچ مواد یا فعالیت هسته‌یی اعلام نشده‌ای در ایران وجود ندارد، نتیجه‌گیری کند.

?- با نگرانی جدی به گزارش ?8 آوریل ???? مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ( GOV/14/2006 ) و یافته‌هایش از جمله این که پس از گذشت بیش از سه سال تلاش‌های آژانس برای طلب کردن شفافیت نسبت به همه‌ی وجوه برنامه هسته‌یی ایران، شکاف‌های موجود در آگاهی هم چنان موضع‌ نگرانی است و این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حصول پیشرفت در تلاش‌هایش برای ارایه‌ی تضمین‌هایی نسبت به فقدان مواد و فعالیت‌های هسته‌یی اعلام نشده‌ در ایران ناتوان است، اشاره می‌کند.

6- با نگرانی جدی به این مسایل اشاره می‌کند که همان طور که گزارش 8 ژوین 2006 مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ( GOV/38/2006 ) تایید کرده، ایران گام‌های مطالبه‌ شده‌ی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تاکید شده در بیانیه ?? مارس شورای (امنیت) را که برای اعتماد سازی ضروری است، اتخاذ نکرده و به ویژه ایران تصمیم بر ازسرگیری فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی از جمله تحقیق و توسعه، گسترش و بیانیه‌های اخیر درباره‌ی چنین فعالیت‌هایی و تعلیق مستمر همکاری با آژانس بین‌آلمللی انرژی اتمی تحت پروتکل الحاقی گرفته است.

7. بر اهمیت تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک برای یافتن یک راه‌حل از طریق مذاکره تاکید می‌کند که تضمین کند برنامه‌ی هسته‌یی ایران منحصرا دارای اهداف صلح‌آمیز است و اشاره می‌کند که یک چنین راه‌حلی در هر جای دیگر به نفع منع اشاعه‌ی هسته‌یی خواهد بود،

8. از بیانیه‌ی فیلیپ دوست بلازی، وزیر امور خارجه‌ی فرانسه به نمایندگی از وزیران امور خارجه‌ی چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، پادشاهی بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی، ایالات متحده آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپا در پاریس مورخ 12 ژوییه 2006 ( S/573/2006 ) استقبال می‌کند.

9. از خطرات اشاعه ناشی از برنامه‌ی هسته‌یی ایران نگران است، با توجه به مسوولیت ابتدایی‌اش تحت منشور سازمان ملل متحد برای حفظ صلح و ثبات بین‌المللی و مصمم بودن در جلوگیری از وخامت اوضاع تمهیدی می‌اندیشد،

10. تحت بند 40 فصل VII منشور ملل متحد در راستای الزامی کردن تعلیق مورد درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اقدام می‌کند.»

در بندهای اجرایی پیش‌نویس این قطعنامه آمده است:

«1. از ایران می‌خواهد بدون تاخیر بیشتر گام‌های مورد درخواست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قطعنامه GOV/14/2006 را که برای اعتماد‌سازی نسبت به ماهیت منحصرا صلح آمیز برنامه هسته‌یی‌اش و حل پرسش‌های باقی مانده ضروری است را بر دارد.

2. تقاضا می‌کند که در این چارچوب‌،‌ ایران تمامی فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی و بازفرآوری از جمله تحقیق و توسعه را تعلیق کند تا مورد راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گیرد.

3. این اعتقاد را ابراز می‌کند که چنین تعلیقی که کامل باشد، پایبندی ایران به مطالبات مطرح شده از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را راستی‌آزمایی می‌کند و به راه‌حلی دیپلماتیک و از طریق مذاکره منجر خواهد شد که تضمین می‌کند برنامه‌ی هسته‌یی ایران دارای اهداف منحصرا صلح‌آمیز است، بر تمایل جامعه‌ی بین‌المللی برای کار کردن به شکلی مثبت در جهت چنین راه‌حلی تاکید می‌کند، مطابق با شروط فوق ایران را به تعامل دوباره با جامعه‌ی بین‌الملی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ترغیب و تاکید می‌کند که چنین تعاملی به نفع ایران خواهد بود.

4- در این راستا پیشنهادات چین، فرانسه، آلمان، روسیه، پادشاهی انگلیس و آمریکا را که با حمایت نماینده‌ی عالی اتحادیه اروپا برای ترتیبات بلندمدت جامع حمایت می‌شود و توسعه روابط و همکاری با ایران بر مبنای احترام دو‌جانبه و برقراری اعتماد بین‌المللی نسبت به ماهیت منحصرا صلح‌آمیز برنامه هسته‌یی ایران را مجاز می‌شمارد، صحه‌گذاری می‌کند.

5. از تمامی کشورها می‌خواهد مطابق با اختیارات حقوقی ملی و قانونی‌شان و مطابق با حقوق بین‌الملل هشیار باشند و از انتقال هر گونه اقلام، مواد کالا و فن‌آوری که می‌تواند به فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی و بازفرآوری و برنامه‌های موشکی بالستیک ایران مربوط شود، جلوگیری کنند.

6. قصدش را برای اجرای دوباره روند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیان می‌کند، با جدیت از نقش شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کند، از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دبیرخانه برای تلاش‌های حرفه‌یی و بی‌طرفانه‌ی جاری‌شان در حل تمامی مسایل باقی مانده‌ی موجود در ایران در چارچوب آژانس تمجید و حمایت می‌کند، بر ضرورت تداوم کار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای روشن ساختن تمامی مسایل باقی‌مانده مربوط به برنامه‌ی هسته‌یی ایران تاکید می‌کند و از ایران می‌خواهد مطابق با شروط پروتکل الحاقی اقدام کند و بدون تاخیر تمامی معیارهای شفاف‌ساز را آن طور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ممکن است در حمایت از تحقیقات جاری‌اش در خواست کند، اجرا نماید.

7. تا تاریخ 31 اوت (9 شهریور) یک گزارش مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در درجه‌ی اول درباره‌ این که آیا ایران تعلیق کامل و پایدار تمامی فعالیت‌های ذکر شده در این قطعنامه را اجرا کرده و نیز درباره‌ی روند پایبندی ایران به تمامی گام‌های مورد درخواست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شروط فوق در این قطعنامه، به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و به موازات آن به شورای امنیت برای بررسی ارایه دهد.

8. قصدش را بیان می‌کند که در صورتی که ایران تا آن تاریخ به این قطعنامه پایبند نباشد، آنگاه معیارهایی مناسب تحت بند 41 فصل VII منشور سازمان ملل متحد را تصویب کند تا ایران را به پایبندی به این قطعنامه و مطالبات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ترغیب کند و تاکید می‌کند که در صورت لزوم اتخاذ چنین معیارهای بیشتری، به تصمیمات بعدی نیاز خواهد بود.

9. تاکید می‌کند که چنین معیارهای بیشتری در صورتی که ایران به این قطعنامه پایبند باشد، ضرورت نخواهند داشت.»

بندهای مهم فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد

فصل VII

«اقدام در رابطه با تهدیدات صلح، نقض‌های صلح و اقدامات تجاوزکارانه»

بند 39

شورای امنیت باید وجود هر‌گونه تهدید برای صلح، نقض صلح و یا اقدام تجاوزکارانه را تشخیص دهد و توصیه‌هایی ارایه کند یا تصمیم‌ بگیرد که چه معیارهایی باید مطابق با بندهای 41 و 42 برای حفظ و احیای صلح و ثبات بین‌المللی اتخاذ شود.

بند 40

در راستای جلوگیری از وخامت اوضاع، شورای امنیت ممکن است پیش از توصیه‌ها و یا تصمیم‌گیری درباره‌ی معیارهای منظور شده در بند 3? از طرف‌های مربوطه بخواهد به چنین معیارهای مشروطی که شورا ضروری یا مطلوب در نظر می‌گیرد، پایبند باشند. چنین معیارهای مشروطی باید بدون پیش‌داوری برای حقوق، ادعاها یا موضع طرف‌های مربوطه باشد. شورای امنیت باید آن طور که لازم است قصور در پایبندی به چنین معیارهای مشروطی را در نظر بگیرد.

بند 41

شورای امنیت ممکن است تصمیم بگیرد که چه معیارهایی بدون توسل به نیروی نظامی، برای اثرگذاری بر تصمیماتش به کار گرفته می‌شود و ممکن است از اعضای سازمان ملل بخواهد چنین معیارهایی را به کار گیرند. این‌ها ممکن است وقفه‌ی کامل یا نسبی روابط اقتصادی و ارتباطات راه‌آهن، دریایی، هوایی، پستی، تلگرافی، رادیویی و دیگر ابزارهای ارتباطاتی و قطع روابط دیپلماتیک را شامل شود.

بند 42

اگر شورای امنیت در نظر بگیرد که معیارهای منظور شده در بند 41 ناکافی خواهد بود یا ثابت شود که ناکافی است، ممکن است چنین اقدامی را با نیروهای هوایی، دریایی یا زمینی انجام دهد، چرا که ممکن است برای حفظ و یا احیای صلح و امنیت بین‌المللی ضروری باشد. چنین اقدامی ممکن است نمایش‌های قدرت، محاصره و دیگر عملیات‌ها از طریق نیروهای هوایی، دریایی و یا زمینی اعضای سازمان ملل را شامل شود.


لینک مطالب مرتبط:

 سیر تحولات مناقشه اتمی غرب با ایران (بخش اوّل- از نیمه سال 80 تا آذر ماه 81) 

 جنگ رسانه ای در چالش هسته ای علیه ایران 

 چرا انرژی هسته ای؟ 

 هفت + یک 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین