تبیان، دستیار زندگی
در نوزدهمین روز از مقاومت اسلامی حزب‌الله در لبنان در برابر رژیم صهیونیستی، یكی دیگر از صفحات خونین جنایات تل‌آویو علیه غیرنظامیان لبنانی رقم خورد و نزدیك به 60 كودك و زن لبنانی دراثر حمله وحشیانه صهیونیست‌ها به شهادت رسیدن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حزب الله: انتقام خواهیم گرفت


در نوزدهمین روز از مقاومت اسلامی حزب‌الله در لبنان در برابر رژیم صهیونیستی، یكی دیگر از صفحات خونین جنایات تل‌آویو علیه غیرنظامیان لبنانی رقم خورد و نزدیك به 60 كودك و زن لبنانی دراثر حمله وحشیانه صهیونیست‌ها به شهادت رسیدند. این حمله تعداد زیادی نیز مجروح بر جای گذاشته است.

یک ساختمان سه طبقه در دهکده قانا بمباران شده و برروی خانواده ای که در زیرزمین ساختمان پناه گرفته بودند فرو ریخت.

ارتش اسرائیل می گوید حزب الله از این منطقه برای حمله موشکی استفاده می کرده است و به ساکنین محل هشدار داده بود که خارج شوند. ولی خبرنگار حاضر در جنوب لبنان می گوید بسیاری از مردم یا بیش ازآن ترسیده بودند که بتوانند فرار کنند، یا وسیله فرار نداشتند!

هم اکنون جستجو برای یافتن افراد در مخروبه های ساختمان سه طبقه مورد حمله ادامه دارد.

با وجود جاده های خطرناکی که در معرض حمله قرار دارند، آمبولانس ها برخی از مجروحان را به بیمارستان های مناطق دیگر و شهر ساحلی صور انتقال داده اند.

حمله به قانا در واقع سبب شکستن سکوت جامعه بین‌المللی در برابر حملات وحشیانه اسرائیل به لبنان و درخواست برای برقراری آتش بس فوری شده است.

اسراییل در حال حاضر تمایلی به پذیرش آتس بس ندارد و بر خلاف برآوردهای نخستین خود که مدت دو هفته را زمانی کافی برای نابودی امکانات حزب‌الله می‌دانست، اینکه با گذشت 19 روز از شروع جنگ، ادامه جنگ به مدت دو هفته دیگر را نیز ضروری می‌داند.

اما با توجه به واکنش جامعه جهانی به کشتار قانا، بعید است ادامه جنگ به مدت دوهفته دیگر امکان‌پذیر باشد، مگر اینکه در ساعات آینده، اتفاقی رخ دهد که فاجعه قانا را تحت‌الشعاع قرار داده و به فراموشی بسپرد. ( اما مگر می شود بدنهای بی جان ده ها کودک مظلوم را فراموش کرد؛ حتی اگر در پی این حملات بیرحمانه جنایت بزرگ تری را شاهد باشیم!)

در عملیات ارتش اسراییل علیه جنوب لبنان در سال 1996 که خوشه‌های خشم نام داشت، اصابت یک موشک اسراییلی به مدرسه‌ای در قانا سبب مرگ حدود صد نفر از جمله تعداد زیادی دانش‌آموز شد و موجی از محکومیت بین‌المللی را علیه اسراییل برانگیخت.

اسراییل مدعی است که حزب‌الله تاسیسات نظامی، پناهگاهها و تسلیحات خود را در مناطق مسکونی جنوب لبنان پنهان و پراکنده کرده است به طوری که هر حمله‌ای به آنها تلفاتی در بین غیر نظامیان بر جا می‌گذارد!

حزب الله متعهد شده که انتقام این "قتل عام وحشتناک" را بگیرد.


واکنش لبنان و لغو سفر رایس به بیروت

در پی این حمله، فواد سینیوره، نخست وزیر لبنان گفته است تا زمانی که یک آتش بس فوری و بدون قید و شرط برقرار نشود، با کسی در این مورد مذاکره نخواهد کرد.

مقام های لبنانی گفته اند کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، را در بیروت نمی پذیرند. خانم رایس در حال حاضر در اسرائیل است.

وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه با اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل ملاقات کرد و هم اکنون در حال دیدار با وزیران خارجه و دفاع اسرائیل است. وی قرار بود بعد از اسرائیل عازم لبنان شود.

در همین حال کوفی عنان، دبیر کل سازمان ملل متحد، در اظهاراتی از شورای امنیت این سازمان خواسته است تا حمله اسراییل به روستای قانا را به شدت محکوم کند.


تظاهرات در بیروت و واکنش های بین المللی

در بیروت، تظاهرکنندگان خشمگین با عبور از حصارهای امنیتی مقر سازمان ملل در شهر، وارد آن شدند، دفاترش را مورد حمله قرار دادند و پرچم های آمریکا را به آتش کشیدند.

هزاران نفر در مقابل این ساختمان جمع شده و شعارهایی علیه اسرائیل و آمریکا سردادند و از دولت های عربی به دلیل آنکه برای متوقف کردن بمباران لبنان توسط اسرائیل، دست به اقدامات لازم نزده اند، انتقاد کردند.


تشدید جنگ

در همین حال ارتش اسرائیل تهاجم تازه ای را در جنوب شرق لبنان آغاز کرده و گفته می شود در نزدیکی شهر خیام با رزمندگان حزب الله درگیر شده است.

اسرائیل همچنین حمله هوایی به روستای "یارون" را از سرگرفته و پنج نفر از جمله دو کودک را در این روستا کشته است.

قایق های توپدار اسرائیل نیز در حمایت از نیروی زمینی این کشور مشغول گلوله باران تپه های شهر صور هستند.

حزب الله نیز علیه اسرائیل دست به حملات راکتی بیشتری زده و تنها در روز شنبه، بیش از 90 راکت به اسرائیل شلیک کرد.

اسرائیل می گوید طی حدود سه هفته درگیری، نزدیک به دو هزار راکت به شهرهای اسرائیل پرتاب شده است.

سازمان ملل می گوید بیش از 600 لبنانی که حدود یک سوم آنها کودک بوده اند، در اثر تهاجم سه هفته ای اسرائیل به لبنان کشته شده اند.

در طرف اسرائیل، 51 نفر کشته شده اند که دست کم 18 تن از آنها غیرنظامی بوده اند.


توقف 48 ساعته حملات هوایی

اسرائیل با توقف حملات هوایی به جنوب لبنان برای 48 ساعت موافقت کرد. هدف این آتش بس انجام تحقیقات درباره حمله هوایی مرگبار اسرائیل به روستای قانا در لبنان اعلام شده است.

آدام ارلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری در بیت المقدس از این تصمیم اسرائیل خبر داد.

به دنبال کشته شدن 54 غیرنظامی در حمله هوایی اسرائیل به روستای قانا در لبنان، کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل خواستار دخالت فوری شورای امنیت برای برقراری آتش بس شد.

شورای امنیت روز یکشنبه جلسه ای اضطرای برای بررسی اوضاع لبنان تشکیل داد.


لینک مطالب مرتبط:

آخرین تحولات تجاوز اسرائیل به لبنان – یکشنبه

سران عرب نگران الگوبرداری جوانان سنی

اسرائیل از نوار غزه عقب نشینی کرد

دوران سخت و ‌تحمل‌ناپذیر برای صهیونیست‌ها؟

کی بود؛ کی بود؛ ایران بود...

سانسور، حربه صهیونیست‌ها برای پنهان كردن پیروزی‌های حزب‌الله

متن كامل سخنان سید حسن نصر‌الله

پس از بحران

دیدار بوش و بلر برای رسیدن به یک صلح پایدار!

حملات «جنون آمیز» علیه لبنان

این درد را درمان کجاست؟!

مسلمان شدن دختر دانش آموز اسراییلی

تغییر قبله مسلمانان از بیت المقدس به مكه

ریشه تاریخی ضرب المثل ایراد بنی اسرائیلی

صهیونیسم از نگاه صهیونیست ها ...