وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با فرا رسیدن هجدهمین روز از آغاز جنگ در لبنان و ادامه حملات متقابل اسرائیل و حزب الله، ارتش اسرائیل روز جمعه ، 28 ژوئیه، اعلام داشت که در خلال ساعات شب به یکصد و سی ماموریت هوایی در لبنان دست زده و حزب الله نیز دست کم هفتاد ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آخرین تحولات تجاوز اسرائیل به لبنان – روز جمعه


با فرا رسیدن هجدهمین روز از آغاز جنگ در لبنان و ادامه حملات متقابل اسرائیل و حزب الله، ارتش اسرائیل روز جمعه ، 28 ژوئیه، اعلام داشت که در خلال ساعات شب به یکصد و سی ماموریت هوایی در لبنان دست زده و حزب الله نیز دست کم هفتاد موشک به سوی شمال اسرائیل پرتاب کرده که دست کم بیست نفر را زخمی کرده است.

منابع نظامی اسرائیل گفته اند که هدف های حملات هوایی در خاک لبنان پایگاه ها و مراکز احتمالی پرتاب موشک به سوی اسرائیل بوده است؛ اما منابع لبنانی از خسارات و تلفات غیرنظامی در اثر این حملات خبر داده اند!

همزمان، درگیری بین واحدهای زمینی ارتش اسرائیل و رزمنده های حزب الله در مناطق جنوبی لبنان ادامه داشته است.


تلفات جنگ و شرایط آوارگان جنگی

همزمان، دولت لبنان اعلام داشته است که تا کنون بیش از ششصد نفر از اهالی این کشور در اثر حملات ارتش اسرائیل کشته شده اند.

این رقم شامل بیش از یکصد و پنجاه نفری نیز می شود که از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

تلفات نظامی و غیرنظامی اسرائیل در جنگ نیز به حدود شصت نفر می رسد و تعدادی دیگر نیز در اثر درگیری نظامی یا پرتاب موشک های حزب الله زخمی شده اند.

روز جمعه، گزارشی در مورد وضعیت صدها تن از ساکنان روستاهای جنوب لبنان انتشار یافت که پس از دو هفته سرانجام در کاروانی تحت حمایت صلیب سرخ از منطقه جنگی به شهر صور انتقال یافتند.

این روستاییان گفته اند که در خلال دو هفته گذشته، در میان آتشبار شدید ارتش اسرائیل به سر برده اند در حالیکه ذخیره آب و آذوقه آنان رو به اتمام بود.

جنگ لبنان به آوارگی جمع کثیری از ساکنان مناطق جنوبی این کشور منجر شده که بر اساس برخی گزارش ها، شمار آنان به صدها هزار نفر می رسد.


موضع سوریه و مذاکرات آمریکا و بریتانیا

در صحنه بین المللی، دولت سوریه بر نقش خود در خاتمه دادن به جنگ لبنان تاکید کرده و شرایط مداخله برای کمک به حل بحران کنونی را اعلام داشته است.

سخنگوی دولت سوریه گفته است که از شکست مذاکرات رم برای حل بحران لبنان در روز چهارشنبه متعجب نشده است زیرا نمایندگان سوریه به این اجلاس دعوت نشده بودند و بدون حضور آنان، دستیابی به نتیجه ای مثبت امکانپذیر نبود.

وی گفته است که تا زمانی که ریشه درگیری در لبنان، که ادامه اشغال اراضی اعراب است، از میان نرود، جنگ لبنان ادامه خواهد داشت.

به گفته این وزیر سوری، ایالات متحده یا واسطه های آن کشور قبل یا بعد از اجلاس رم با سوریه تماسی برقرار نکردند.

وی گفته است که سوریه تحت شرایطی شامل موافقت اسرائیل با آتش بس، مبادله اسیران و گفتگو در باره اختلافات ارضی با اسرائیل، حاضر است از نفوذ خود بر حزب الله برای خاتمه دادن به بحران کنونی استفاده کند.

همزمان، اعلام شده است که تونی بلر، نخست وزیر انگلیس، برای مذاکره با جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا، در باره جنگ لبنان عازم واشنگتن شده است.

بلر به دلیل موضعگیری در حمایت از سیاست ایالات متحده و مقصر دانستن حزب الله به عنوان عامل جنگ کنونی و خودداری از درخواست برقراری فوری آتش بس با انتقادهایی مواجه بوده است.

در گزارشی دیگر، وزیر خارجه انگلیس از اینکه ایالات متحده بدون آگاه ساختن مقامات بریتانیایی از فرودگاه های این کشور در مسیر حمل بمب های هدایت شونده لیزری به اسرائیل استفاده کرده؛ ابراز ناخرسندی کرده و انتظار می رود این مساله نیز در مذاکرات آقایان بوش و بلر مطرح شود.


لینک مطالب مرتبط:

 سانسور، حربه صهیونیست‌ها برای پنهان كردن پیروزی‌های حزب‌الله 

 حملات «جنون آمیز» علیه لبنان 

 این درد را درمان کجاست؟! 

 مسلمان شدن دختر دانش آموز اسراییلی 

 تغییر قبله مسلمانان از بیت المقدس به مكه 

 ریشه تاریخی ضرب المثل ایراد بنی اسرائیلی 

 صهیونیسم از نگاه صهیونیست ها ... 

 متن كامل سخنان سید حسن نصر‌الله 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین